Strona głównaLiteraturaWciągające książki, dzięki którym pokonacie "reading slump"

Wciągające książki, dzięki którym pokonacie „reading slump”

Czasem znalezienie czegoś, co wciągnie już od pierwszej strony, nie jest takie proste, jak może się wydawać. Mimo dużego wyboru, jaki mamy w księgarniach i bibliotekach, nie zawsze wiemy, co faktycznie warte jest przeczytania. Dlatego przedstawiam top dziesięć wciągających książek, dzięki którym pokonacie „reading slump”.

Czym jest „reading slump”?

Mieliście kiedyś tak, że przez dłuższy czas nie byliście w nastroju, żeby zacząć nową książkę? Ta niechęć do czytania, to właśnie „reading slump”. Inaczej można nazwać go zastojem czytelniczym. Ja najczęściej wpadam w niego, kiedy zacznę nieinteresującą lekturę. Jeśli też macie ten problem i nie wiecie co przeczytać, sprawdźcie czy te, moim zdaniem wciągające książki, przypadną wam do gustu.

1. Siedmiu mężów Evelyn Hugo, Tylor Jenkins Reid

wciągające książki
czwartastrona.pl

Propozycję przeprowadzenia wywiadu z Evelyn Hugo, gwiazdą Hollywood lat pięćdziesiątych, dostała – Monique – młoda dziennikarka. Aktorka miała opowiedzieć jej o swoim życiu oraz o tym, jak dotarła na szczyt sławy. Monique dostała od niej jedno ultimatum – wywiad nie może zostać opublikowany za życia artystki. Jak kubańska imigrantka poradziła sobie z trudem życia w USA? Jak udało jej się wybić w bezlitosnym Hollywood oraz czy wśród siedmiu mężów znalazła choć jedną prawdziwą miłość? Sięgnijcie po niesamowitą powieść Tylor Jenkins Reid i przekonajcie się sami.

Czytaj także: Carlos Ruiz Zafón – pisarz, którego trzeba czytać

2. Moja znikająca połowa, Brit Bennett

wciągające książki
wydawnictwoagora.pl

W latach sześćdziesiątych bliźniaczki z małego, zamkniętego na świat południowego miasteczka w Stanach Zjednoczonych uciekły do Nowego Orleanu. Stella i Desiree, choć były czarnoskóre, ich karnacja była na tyle jasna, że mogły uchodzić za osoby białe. Siostry na przestrzeni lat oddaliły się od siebie, wiodły dwa zupełnie różne, nie mające ze sobą nic wspólnego życia. Powieść porusza problem segregacji rasowej oraz koloryzmu. Nawet osoby z odrobinę jaśniejszą karnacją dyskryminowały tych, których kolor skóry był ciemniejszy. Wpływ przynależności rasowej na życie młodszych pokoleń widać już po tym, jak odmienne życia prowadziły córki bliźniaczek. Jeśli chcecie poznać losy sióstr oraz ich córek, ale też dowiedzieć się czegoś na temat rasizmu i koloryzmu, zachęcam do zagłębienia się w tę lekturę.

Czytaj także: Jakie gry wybrać: planszowe czy komputerowe?

3. Kirke, Madeline Miller

wciągające książki
wydawnictwoalbatros.com

Kirke to opowieść o czarownicy, córce Heliosa – boga słońca. Jej postać możecie kojarzyć z mitów greckich lub Odysei, to na jej wyspie „utknął” Odyseusz wracając z wojny trojańskiej. Kirke wśród swojej rodziny i innych bogów była poniżana, przez co nie miała wysokiego poczucia własnej wartości. Odkrywać swoją siłę zaczęła dopiero, gdy weszła w nieszczęśliwy romans ze śmiertelnikiem. Chłopak poznawszy życie na Olimpie, porzucił ją. Kirke została wygnana przez bogów na Ajaję – wyspę, która początkowo wydawała się wroga, lecz potem stała się bezpiecznym domem. W swoim pełnym przygód życiu spotkała wiele postaci znanych z mitologii greckiej – króla Minosa, Medeę, Hermesa, Ikara oraz Dedala, który podczas pobytu Kirke na Krecie, stał się jej bardzo bliski. Jeśli jesteście fanami mitologii, Kirke z pewnością przypadnie wam do gustu.

4. Gniew, Zygmunt Miłoszewski

ranking książek
gwfoksal.pl

Każdy miłośnik kryminałów powinien dodać Gniew na swoją listę do przeczytania. Ostatnia część trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim zabierze was w podróż po Olsztynie z dreszczykiem emocji. Coś, co wydawało się tylko zwykłą procedurą, niewyróżniającą się na tle innych, nieciekawych spraw, okazało się jednym z bardziej zawiłych i skomplikowanych śledztw. Aby zrozumieć co dzieje się w trzeciej części tej serii, nie potrzebna jest znajomość treści dwóch poprzednich książek. Dlatego, jeśli ciekawi was dokąd Szackiego zaprowadziły poszlaki, śmiało sięgajcie po tę lekturę.

5. Normalni ludzie, Sally Rooney

ranking książek
gwfoksal.pl

Marianne i Connell mieszkają w małym miasteczku w Irlandii, gdzie razem chodzą do liceum. Dwójka nastolatków z pozoru nie ma ze sobą nic wspólnego – Connell jest lubianym sportowcem, a Marianne cichą, niepopularną dziewczyną. Wchodzą oni w burzliwy, skomplikowany związek. Gdy zaczynają studia na tym samym uniwersytecie, ich pozycje w „hierarchii” zamieniają się, a ich relacja staje się coraz bardziej intensywna. Jak przywiązanie do siebie nawzajem wpłynęło na psychikę tych dorastających ludzi? Zachęcam do przeczytania ich wzruszającej, a czasem też frustrującej historii.

6. Nasz ostatni dzień, Adam Silvera

wciągające książki
weneedya.com

Powieść Adama Silvery opowiada o dwóch nieznajomych – Rufusie i Mateo, którzy dostali wiadomość z Prognozy Śmierci – nadszedł dzień, w którym umrą. Ich drogi zetknęły się, dopiero kiedy poznali się przez aplikację Ostatni Przyjaciel, dzięki której „Zgonersi” mogą wspólnie przejść przez ostatni dzień życia. Koniec tej historii znamy już na samym początku, jednak to, co dzieje się w międzyczasie porusza jak mało która książka.

7. Sadie, Courtney Summers

wciągające książki
weneedya.com

Fabuła tej książki śledzi losy Sadie oraz Westa McCraya – nagrywającego o niej audycję. Kiedy młodsza siostra Sadie – Mattie –  zostaje zamordowana, wyrusza ona na poszukiwania zabójcy.

West jest zdeterminowany, żeby odnaleźć Sadie i odkryć prawdę, zanim będzie za późno. Nagrywa podcast, w którym relacjonuje swoje „śledztwo” i jego postępy.

Zdecydowanie polecam osobom lubiącym literaturę młodzieżową oraz thrillery.

8. A jeśli to my, Becky Albertalli i Adam Silvera

wciągające książki
weneedya.com

„Wszechświat”, jak uważa Arthur, dał mu znak. Znak, żeby zagadać do przystojnego chłopaka w swoim wieku, który znalazł się z wielkim pudłem na tej samej poczcie w Nowym Jorku co on. Ben chcący wyleczyć się po rozstaniu, ma zupełnie inny pogląd na świat niż Arthur i nie wierzy w siłę „wszechświata”. Czy to spotkanie było im przeznaczone, a może był to tylko przypadek? Czy odnalezienie kogoś na Craigslist jest możliwe? Koniecznie zapoznajcie się z losami Bena i Arthura.

9. Emma, Jane Austen

wciągające książki
swiatksiazki.pl

Emma Woodhouse to młoda dziewczyna pochodząca z dobrego domu. Największą część wolnego czasu zajmowało jej swatanie swoich znajomych. Przez wzgląd na ojca nie chciała wychodzić za mąż i prowadzić własnego domu. Zmieniło się to dopiero, gdy zrozumiała jakie uczucia żywi do jednego ze swoich przyjaciół. Polecam przeczytanie o perypetiach młodej Emmy, jest to książka idealna na ciepłe leniwe dni.

10. Cudowny chłopak, R. J. Palacio

wciągające książki
wydawnictwoalbatros.com

Augustus to dziesięcioletni chłopiec, który ma zacząć naukę w piątej klasie. Przeszedł przez to każdy, ale dla Auggiego nie jest to tak łatwe jak dla innych. Ze względu na deformację twarzy obawia się on kontaktu z rówieśnikami bardziej niż większość osób w jego wieku. Myślę, że książkę tę powinien przeczytać każdy, mimo że należy do literatury dziecięcej. Pokazuje ona jak choroba, która nie powinna określać wartości młodego człowieka, wpływa na życie jego i najbliższych mu osób.

Czytaliście już te książki? Jeśli nie, dajcie im szansę. Na pewno nie pożałujecie.


Jeśli macie ochotę na ciekawy film, zobaczcie ranking 20 filmów wartych obejrzenia.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.