Strona głównaFilmNajlepsze filmy młodzieżowe - Top 10 filmów, które musisz znać

Najlepsze filmy młodzieżowe – Top 10 filmów, które musisz znać

Niech rękę w górę podniesie ten, kto nigdy nie obejrzał żadnego filmu młodzieżowego. Ja w swoim życiu widziałam ich zdecydowanie zbyt dużo, a i tak wciąż mam ochotę na więcej. Z racji tego, że lato uważam za najlepszy czas na takie właśnie filmy, oto kilka z nich, które naprawdę warto obejrzeć.

Filmy młodzieżowe mają jedną niezaprzeczalną zaletę. Pomimo swojej dość sugestywnej nazwy, są w stanie zainteresować nie tylko młodszego widza. Również osoby, które swoje nastoletnie lata mają już dawno za sobą, mogą liczyć na niezłą dawkę rozrywki podczas seansu. Nie przedłużając już jednak, przechodzę do dziesięciu relaksujących propozycji na letnie wieczory.

1. Szkoła uczuć (2002)

Ta produkcja jest chyba klasykiem, jeśli chodzi o filmy młodzieżowe. Landon to młody i dość lekkomyślny chłopak, który większość życia traktuje jak dobrą zabawę. Natomiast Jamie jest jego całkowitym przeciwieństwem – skromna dziewczyna nie dba o bycie popularną, a wiara stanowi dla niej jedną z ważniejszych dziedzin życia. Nikt nie przypuszczał, że ich drogi kiedyś się skrzyżują, a tym bardziej że tak wiele zmieni to w ich życiu. Szkoła uczuć jest pozycją wartą uwagi, ale nie zapomnijcie o uszykowaniu paczki chusteczek przed włączeniem filmu.

2. Ostatnia piosenka (2010)

Jeśli ktoś zna powieści Nicholasa Sparksa, to wie, że potrafi on stworzyć naprawdę dobre historie. Jedną z nich jest właśnie Ostatnia piosenka, a ja prezentuję Wam jej ekranizację. Veronica (Ronnie) to zbuntowana nastolatka, która zostaje zmuszona do spędzeniu wakacji z ojcem. Wciąż ma jednak żal do niego po tym, jak zostawił jej rodzinę – więc nie cieszy się na ten wyjazd. Jednak w trakcie pobytu u ojca poznaje Willa, który szybko wpada jej w oko. Ten film to nie tylko wzruszająca, romantyczna historia letniej miłości, ale również opowieść o próbie naprawienia relacji z własnym ojcem.

3. Love, Rosie (2014)

Rosie i Alex przyjaźnią się od zawsze. Można by powiedzieć, że ich relacja jest w stanie przetrwać wszystko. Ale czy na pewno? Pierwsze komplikacje pojawiają się już w dniu osiemnastych urodzin dziewczyny, a później jest ich tylko więcej. Alex dostaje się na studia na Harvardzie, gdy Rosie z pewnych przyczyn musi pozostać w Dublinie.

Czy ich relacja przetrwa próbę czasu i rozłąkę? Czy istnieje przyjaźń damsko-męska bez angażowania żadnych większych uczuć? Tego właśnie dowiecie się podczas oglądania Love, Rosie.

4. Trzy metry nad niebem (2010)

Przygotujcie się na gorącą propozycję prosto ze słonecznej Hiszpanii.

Babi jest spokojną dziewczyną z dobrego domu, która nigdy nie przypuszczałaby, że los połączy ją z Hache. A jednak tak się stało i drogi tej dwójki przecięły się. Chłopak pochodzi z zupełnie innego świata niż ona – jest porywczy, impulsywny i bierze udział w wyścigach motocyklowych. Lecz czy to jest ważne, gdy pojawia się uczucie? Czy młodzi będą w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody, które staną im na drodze? Czy ich miłość wytrzyma próby stawiane im przez los, a może skończy się równie tragicznie jak historia Romea i Julii?

5. Aż do kości (2017)

Warto jednak pamiętać, że filmy młodzieżowe to nie zawsze historie wspaniałych romansów dwójki nastolatków. Niektóre z nich poruszają znacznie trudniejsze tematy – np. zaburzenia odżywiania.

Aż do kości opowiada o dwudziestoletniej Ellen zmagającej się z anoreksją. Kiedy wydaje się, że nie ma już dla niej szans, zaczyna niekonwencjonalną terapię, która stanowi początek drogi do samopoznania. Czy Ellen uda się wygrać z chorobą?

6. Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

A teraz pora na całkiem nową produkcję, która podbiła serca większości nastolatek. Główna bohaterka, Lara Jean, pisze listy miłosne do każdego chłopaka, którego darzy większym uczuciem, ale nigdy ich nie wysyła. Jednak pewnego dnia trafiają one do wszystkich adresatów. Jak poradzi sobie Lara, gdy jej świat wywróci się do góry nogami?

P.S. Jeśli spodoba Wam się ten film, to koniecznie sprawdźcie też kontynuację!

7. The kissing booth (2018)

Przyjaźń Elle i Lee trwa od zawsze, można wręcz powiedzieć, że są nierozłączni. Co jeśli Elle poczuje coś do brata swojego najlepszego przyjaciela?

Tytułowa „całuśna budka” potrafi czasem mocno namieszać, ale czy zbliży do siebie tę dwójkę nastolatków? Czy Elle zaryzykuje przyjaźń w imię miłości? Jeśli szukacie całkowicie niezobowiązującego seansu, a przy okazji chcecie się zrelaksować… Ten film jest zdecydowanie dla Was!

8. Nerve (2016)

Graliście kiedyś w prawdę czy wyzwanie? Każdy zna tę grę, ale Nerve wnosi ją na zupełnie inny poziom, przenosząc rozgrywkę do Internetu.

Vee nie chce dłużej żyć w cieniu swojej przyjaciółki, więc postanawia dołączyć do gry. Początkowo wyzwania są łatwe, ale gdy publiczność coraz bardziej zaczyna lubić dziewczynę, zabawa się rozkręca. Zadania robią się coraz trudniejsze, a wcale nie jest tak łatwo przestać grać. Szczególnie gdy widzowie śledzą każdy twój ruch. Czy Vee zdoła opuścić grę i nie zostać jej więźniem na resztę życia? Czy pomoże jej w tym nowo poznany Ian?

9. Twój Simon (2018)

Simon wymienia anonimowe maile z pewnym chłopakiem ze szkoły, lecz nie zdobył się jeszcze na odwagę, aby zrobić swój coming out. Pewnego dnia jego korespondencja trafia w niepowołane ręce i chłopak pada ofiarą szantażu. Czy zaryzykuje swoją przyjaźń tylko po to, aby nie ujawniać swojej orientacji? Zdecydowanie polecam obejrzeć ten film, szczególnie, że zwraca uwagę na tak trudny dla wielu osób temat „coming outu” i ukrywania swojej orientacji.

10. Wredne dziewczyny (2004)

Najlepsze filmy młodzieżowe nie mogą się bez tego obyć. Przecież Wredne dziewczyny to klasyk, jeśli mówimy o młodzieżowych filmach!

Kiedy Cady przeprowadza się z Afryki do Stanów, ma problemy z adaptacją w nowym miejscu. Szybko trafia pomiędzy dwie grupy. Powinna zostać dobrą uczennicą i trzymać się ze szczerymi osobami, czy wybrać bycie jedną z popularnych dziewczyn? W takim świecie łatwo jest się pogubić, zwłaszcza że Cady przez większość życia mieszkała w dżungli.


Koniecznie dajcie znać, czy znacie i lubicie te filmy! I mam nadzieję, że je obejrzycie.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.