Strona głównaPublicystykaKultura"Franek i Finka" recenzja powieści Anety Jadowskiej

„Franek i Finka” recenzja powieści Anety Jadowskiej

Franek i Finka to pierwsza powieść dziecięca w dorobku świetniej pisarki, Anety Jadowskiej. Została wydana w 2021 roku przez wydawnictwo Zygzaki. Jej literackie uniwersum pełne magii, zagadek i barwnych postaci tym razem otworzyło się dla młodszych czytelników. Myślę, że książka może być dobrym początkiem przygody z fantastyką. Jest zabawna, pouczająca i zdecydowanie wciągająca.

WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE

Franek i Finka to bliźniaki, które każdą przeciwność losu pokonują wspólnie. Jak to rodzeństwo często sobie dokuczają, ale potrafią świetnie współpracować i wykorzystać swoje mocne strony do osiągnięcia celów. Już na początku książki, dają się poznać jako całkiem cwane i odważne dzieciaki. Po wielu dniach konspiracji i podsłuchiwania rozmów rodziców, odkrywają tajemnice skrywane przed nimi od lat. Gdy w drzwiach domu staje nieznajomy staruszek, który okazuje się być ich dziadkiem, sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej. Nagle ich zwykły świat stanął na głowie.

Czytaj także: recenzja pirackiej przygody „Morza Wsteczne”

Ekscentryczny i żywiołowy dziadek Baltazar zabiera bliźniaki na wakacje do swojego magicznego cyrku Jutrzenka, w którym mają odkryć swoje zdolności. Na tym polu Finka ma nad bratem przewagę, ponieważ jej magia budzi się szybciej. Dziewczynka nie lubi, gdy czegoś nie wie, a jeśli coś jej się nie spodoba, mówi o tym wprost. Szybko adaptuje się do nowego otoczenia i radzi sobie w tej sytuacji znacznie lepiej niż brat. Franek to artystyczna dusza, wolny czas spędza z nosem w szkicowniku. Mimo, że również jest ciekawski, znacznie mniej ekscytuje się wyprawą do cyrku. Po odkryciu swojego rodzaju magii zamyka się w sobie, czym martwi swoją siostrę.

ŻYWOT CYRKOWCÓW

Świat po drugiej stronie Bramy jest pełen magicznych stworzeń i ludzi, którzy zawsze chętnie pomagają bliźniakom, ale także tych mniej przyjaznych. Nastrój gładko przeskakuje z lekkiego humoru do poważniejszych scen, dzięki czemu nie można się przy niej nudzić. W powieści jest mnóstwo barwnych opisów, a zasady magii są łatwe i zrozumiałe. Szybko okazuje się, że bycie częścią cyrkowej trupy nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Franek i Finka dowiadują się o konkursie organizowanym przez Letni Dwór Elfów. Jednak muszę wspomnieć, że przy tej lekturze nie nastawiajcie się na dobre skojarzenia z tą magiczną rasą. Tamtejsze elfy są wyrachowane, samolubne i niebezpieczne. Ponadto bliźniaki trafiają na tajemnicze poszlaki sabotażu, doprowadzające ich do przerażającego szefa Cyrku Martwych Makabresek, mającego na swoich usługach piekielne potwory.

PRZEDSTAWIENIE CZAS ZACZĄĆ!

Każdy, kto przeczytał choć jedną książkę Anety Jadowskiej wie, że jest to literatura na wysokim poziomie. Barwne postaci, oryginalna fabuła, humor i wątki kryminalne. Magia słów dosłownie wylewa się z każdej strony. A jak Jadowska poradziła sobie z koniecznością ugrzecznienia swojego zadziornego pióra? Oczywistym jest, że jedenastoletnia czarodziejka nie rzuci soczystym przekleństwem, nie pojawi się żadna przesadnie brutalna i krwawa scena. Mimo to powieść wcale nie jest ocenzurowana. Elementy grozy czy potyczki z antagonistami są obecne, ale skupiają się głównie na budowaniu atmosfery i emocji.

Czytaj także: Ranking najlepszych filmów na wieczór!

Początkowo miałam dość sceptyczne podejście do Franka i Finki, co mogło wynikać z faktu, że w pierwszych rozdziałach nie wiele się działo. Początek książki to stopniowe wprowadzanie czytelnika w świat przedstawiony, co dla dorosłego może wydać się mozolne. Nastrój też poprawił się dopiero z czasem, gdy zdążyłam polubić głównych bohaterów. Zawiodłam się jedynie na samych przedstawieniach cyrkowych. Ich opisy nie skupiały się na tym co faktycznie dzieje się na scenie, lecz wrażeniach, które wywoływały w widzach, co dla młodszych odbiorców może być mało obrazowe.

DZIECI WIEDZĄ WIĘCEJ NIŻ DOROSŁYM SIĘ WYDAJE

Książka finalnie wywarła na mnie dobre wrażenie, jest zaskakująca i pełna uroku. Zbrodnią byłoby nie wspomnieć o świetnych ilustracjach niezastąpionej Magdaleny Babińskiej. Czarno-białe obrazki przedstawiające bohaterów z fioletowymi elementami urozmaicają powieść. Franek i Finka to znakomita książka dla dorastających czytelników, którzy dopiero poznają świat i starają się do niego dopasować. Porusza wiele ważnych kwestii, takich jak rodzina, przyjaźń czy akceptacja samego siebie. Jest pełna humoru, wzruszeń i przygód. Aneta Jadowska w swoim debiucie literatury dziecięcej udowodniła, że młodzież nie potrzebuje zwodzenia i ukrywania problematycznych wątków pod płaszczykiem słodkich opowiastek. Ta szczerość, ubrana w jej pełen temperamentu styl, sprawia, że poleciłabym ją z czystym sumieniem.


Coś dojrzałego dla odmiany? Przeczytaj recenzję książki Tkliwość!

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińskahttps://www.wattpad.com/user/xxAneKo
Bezpośrednia, zakręcona, ciekawa świata autorka. Na Wattpadzie znana ze swoich osobliwych recenzji, z nutą humoru i arogancji.
Fabuła
6
Bohaterowie
7
Styl
9
Klimat
8
Język
9
Emocje
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Franek i Finka to pierwsza powieść dziecięca w dorobku świetniej pisarki, Anety Jadowskiej. Została wydana w 2021 roku przez wydawnictwo Zygzaki. Jej literackie uniwersum pełne magii, zagadek i barwnych postaci tym razem otworzyło się dla młodszych czytelników. Myślę, że książka może być dobrym początkiem..."Franek i Finka" recenzja powieści Anety Jadowskiej

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.