Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych napisana przez dra Zdzisława Sybilskiego naprawdę mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się, że dziedzina psychoterapii jest tak bogata w różnorodne sposoby leczenia. Wydawnictwo Novae Res mocno zapunktowało, wydając tę książkę.
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi odwiedza specjalistów od zdrowia psychicznego. Szukanie pomocy u psychiatry czy psychologa nie jest już czymś wstydliwym, choć wciąż można spotkać się z wieloma szkodliwymi stereotypami na ten temat. W swojej książce Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych doktor psychoterapeuta – Zdzisław Sybilski – opisuje, jak wybrać dobrego psychoterapeutę, i dzieli się cennymi uwagami. Ponad to w swoim poradniku zawarł wiele interesujących przykładów leczenia pacjentów, którzy musieli pokonać różne problemy natury psychicznej.
O AUTORZE
Dr Zdzisław Sybilski wychował się w leśniczówce. Skończył studia psychologiczne oraz zrobił doktorat. Specjalizuje się w psychologii emocji, sportu, seksuologii, psychoterapii behawioralno-kognitywnej. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Hipnoterapeutów Medycznych, przedstawicielem Stowarzyszenia Terapii Deprywacyjnej na Europę Środkową. Aktywnie uczestniczy w prowadzeniu badań naukowych np. dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.
CZEGO DOWIESZ SIĘ Z TEJ KSIĄŻKI?
O dziwo, lektura była bardzo wciągająca. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy! O niektórych sprawach słyszałam pierwszy raz w życiu, ale dr Sybilski wytłumaczył je w niezwykle przystępny sposób. Nie sądziłam, że tak krótka książka będzie zawierać w sobie maksimum interesujących treści, ale zdecydowanie tak było.
A zatem czego dowiemy się podczas czytania?
- Jak zastosować i do czego służy metoda HRV.
- Co to wahadło Chevreula.
- Jak działa komora deprywacyjna.
- Jak wykorzystuje się hipnozę w dziedzinie psychoterapii.
Oczywiście to tylko niektóre tematy, o których mówi Dr Sybilski. Tak naprawdę jest ich o wiele więcej i aby o nich przeczytać, warto przejść się do księgarni.
CIEKAWA FORMA
Sądziłam, że Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych będzie litym tekstem, ale mile się zaskoczyłam. Okazało się bowiem, że znajdziemy tutaj dobrze rozgraniczone dialogi pomiędzy pacjentami i ich myślami a doktorem. Znalazło się też wiele miejsc na opisy poszczególnych metod leczenia, które zostały zawarte w szarych ramkach niczym jakaś notatka w podręczniku. Oczywiście jest to świetne rozwiązanie dla kogoś, kto często szuka wzrokiem wybranych fragmentów, aby na nowo je przeczytać. Dodatkowo mamy wyróżnione sekcje, które dotyczą konkretnej problematyki. Jedyne, czego mi brakowało, to spisu treści, ale bez tego też można sobie poradzić!
STYL
Styl, w jakim została napisana książka, strasznie mi się podoba. Dr Sybilski nie przesadził z naukowym słownictwem i wszystko dało się łatwo zrozumieć. Dodatkowo przykłady leczenia, które opisywał w oparciu o swoje własne doświadczenia z pacjentami, świetnie się czytało. Niektóre sprawy były przedstawione z humorem, a inne bardzo poważnie. W każdym razie w przyszłości chciałabym przeczytać więcej tak prostych, ale równocześnie interesujących książek.
PODSUMOWANIE
Jeśli ciekawi was dziedzina psychoterapii w Polsce i chcecie poszerzyć swoje spojrzenie na współczesną psychologię, to Psychoterapia. Lekarstwo bez skutków ubocznych jest zdecydowanie dla was.
Przeczytaj również Antologia dla Ukrainy – pisz i pomagaj!