Psychologia to interesująca dziedzina nauki. Nie polega tylko na zgłębianiu problemów natury psychologicznej i psychicznej czy niesieniu wparcia i pomocy, ale również na prowadzeniu dogłębnego reaserchu i tworzeniu eksperymentów naukowych. Dzięki książce dr. Michaela A. Britta, każdy kto nawet nie jest związany z psychologią, będzie mógł przeprowadzić samodzielnie eksperymenty psychologiczne w domowym zaciszu.
DUŻA RÓŻNORODNOŚĆ
Psychologia dla ciebie dotyka ciekawej problematyki – od psychologii ewolucyjnej, przez poznawczą, po społeczną. Wszystkie rozdziały podzielone są na podrozdziały zawierające abstrakty oryginalnych badań, a następnie szczegółowe instrukcje, jak samodzielnie przygotować podobny eksperyment.
Eksperymenty dotyczą badań nad kreatywnością, percepcją, motywacją, a nawet identyfikacją emocji. To zdecydowanie świetny wstęp do świata naukowego dla początkujących badaczy oraz pasjonatów psychologii.
PROSTY JĘZYK
Psychologia dla ciebie naprawdę jest dla wszystkich. Dr Britt nie używa skomplikowanego języka metodologicznego czy statystycznego, dzięki czemu czytelnik bez problemu wszystko zrozumie. I dla mnie, jako studentki psychologii, znacznie ułatwiło to sprawę i pozwoliło zapomnieć o akademickich aspektach tworzenia badań.
RZETELNA WIEDZA
Chyba nie zaskoczy Was fakt, że w książce ujęte są prawdziwe badania naukowe i ich wyniki. Nie ma tutaj miejsca na mity psychologiczne czy niezrozumiałe hipotezy. Od A do Z dowiadujemy się o założeniach eksperymentów, ich przebiegu oraz wynikach. Dodatkowym atutem każdego rozdziału jest krótkie podsumowanie „Dlaczego to ważne”, które uświadamia o znaczeniu wyników w codziennym życiu. Dzięki takiemu rozwiązaniu czytelnik ma poczucie, że nie dotyka sfery sacrum, ale obcuje z takimi sprawami na co dzień.
PODSUMOWANIE
Psychologia dla ciebie jest niezwykle fascynującą lekturą. Rozdziały są krótkie, nieobarczone skomplikowaną terminologią, dzięki czemu książkę szybko i przyjemnie się czyta. Zabiegani mogą czytać codziennie jeden rozdział, a później wypróbować przedstawione metody i rady we własnych „domowych” eksperymentach.
Jako studentka psychologii, mogę powiedzieć, że świat eksperymentów dzięki tej książce nie wydaje mi się już taki skomplikowany. Nabrał dla mnie kolorów i wzbudził fascynację. Jeden z eksperymentów przeprowadziłam według rad dr. Britta i rzeczywiście otrzymałam podobne wyniki jak w oryginalnym badaniu. Szczerze polecam tę książkę wszystkim!
Interesujesz się psychologią? Przeczytaj artykuł „Pułapka perfekcjonizmu” – jak się z niej wydostać? Odpowiada Thomas Curran.