Strona głównaRecenzje książek i komiksówPoradniki, życie, podróże, rozrywka„Pułapka perfekcjonizmu” – jak się z niej wydostać? Odpowiada Thomas Curran

„Pułapka perfekcjonizmu” – jak się z niej wydostać? Odpowiada Thomas Curran

Presja stała się jednym ze znaków XXI wieku. Choć mówi się, że ideały nie istnieją, to jednak oczekujemy od siebie i innych doskonałości. Wciąż nie jesteśmy dość wydajni, piękni, elastyczni, utytułowani… Gonimy za nieosiągalnymi standardami, nigdy nie widząc mety naszego biegu. Co za tym stoi i jakie mogą być tego konsekwencje? W „Pułapce perfekcjonizmu” te i inne wątpliwości rozwiewa profesor psychologii Thomas Curran.

Perfekcjonizm – naszą ulubioną wadą?

Gdybyś został zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej o swoją największą wadę, co byś odpowiedział? Według przeprowadzonych badań tak wiele osób wskazuje na perfekcjonizm, że odpowiedź ta została uznana za jeden z największych banałów. Jej powszechność nie budzi jednak większego zdziwienia. Duże ambicje i dążenie do wysokich standardów mogą być uciążliwe w prywatnym życiu, ale jednocześnie pożądane w sferach zawodowych. Ale czy perfekcjonizm rzeczywiście jest kluczem do sukcesu?

Pułapka perfekcjonizmu – dlaczego chcemy być doskonali?

Thomas Curran obala mity, które narosły wokół tego zagadnienia i rzuca światło na pomijane dotąd aspekty. Opierając się na badaniach naukowych, a także własnych i cudzych doświadczeniach, prowadzi wnikliwą analizę, czym tak tak naprawdę jest perfekcjonizm. Poddaje go redefinicji, co jest w pewnym stopniu przełomem dla jego badań. Dzięki temu dociera do głęboko ukrytych motywacji perfekcjonistów. Czemu za wszelką cenę chcą być doskonali? Odpowiedź wcale nie leży w ich ambicjach…

Ponadto Thomas Curran próbuje znaleźć czynniki wyzwalające perfekcjonizm. Nie zadowala się powierzchownymi przyczynami, lecz krok po kroku odkrywa kolejne warstwy tego problemu, znajdując jego prawdziwe źródła. Jest to szczególnie ważne, ponieważ – jak wskazuje autor – perfekcjonizm stał się jednym ze znaków XXI wieku. Kolorowe media społecznościowe, nierealnie idealne sytuacje i produkty w reklamach oraz niedoścignione wzorce piękna w filmach i serialach nie ułatwiają sprawy. Curran nie zostawia jednak czytelnika bez nadziei. Sumienna analiza tego zjawiska oraz jego wpływu na zdrowie psychiczne poszerza świadomość czytelników i daje im narzędzia do zrozumienia tego procesu. Dzięki nabytej wiedzy będą mogli zająć się tymi obszarami swojego życia, które wymagają naprawy, i spróbować uwolnić się z pułapki perfekcjonizmu.

fot. Angelika Grabowska

Thomas Curran – wiarygodnym źródłem informacji

W poradnikach zawsze dużą wagę przykładam do sylwetek autorów. Po prostu nie chciałabym poświęcać swojego czasu na czytanie szarlatańskich nowinek ze świata poppsychologii. Przed zamówieniem książki zawsze więc sprawdzam, czym zajmuje się autor. Thomas Curran jest profesorem psychologii w London School of Economics oraz jednym z nielicznych na świecie badaczy zajmujących się właśnie perfekcjonizmem. Czytając Pułapkę perfekcjonizmu, zdobywamy zatem wiedzę od jednego z czołowych autorytetów w tej dziedzinie.

Pułapka perfekcjonizmu – możesz się z niej wydostać

Z tego powodu spodziewałam się owocnej lektury i na szczęście się nie zawiodłam.  Powiedziałabym nawet, że moje oczekiwania zostały zaspokojone z nawiązką. Wydawało mi się, że mam sporą wiedzę na temat perfekcjonizmu, ale po przeczytaniu tej lektury zrozumiałam, jak bardzo się mylę. Posiadałam jedynie powierzchowne i mylne informacje, niestety często powtarzane w społeczeństwie. Z czystym sumieniem polecam tę książkę wszystkim perfekcjonistom, ale także osobom, które po prostu chcą lepiej poznać to zagadnienie. Wierzę, że obie grupy nie zawiodą się i podobnie jak ja znacznie poszerzą swoją świadomość.


Jeśli interesujesz się psychologią, sprawdź poradnik Hani Sywuli.

Tytuł:
Pułapka perfekcjonizmu. Moc niedoskonałości w świecie, który ciągle wymaga więcej
Autor:
Thomas Curran
Tłumacz:
Jacek Spólny
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
23.01.2024
Liczba stron:
280
Styl i język
9
Ujęcie tematu
10
Rzetelność i wiarygodność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Perfekcjonizm – naszą ulubioną wadą? Gdybyś został zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej o swoją największą wadę, co byś odpowiedział? Według przeprowadzonych badań tak wiele osób wskazuje na perfekcjonizm, że odpowiedź ta została uznana za jeden z największych banałów. Jej powszechność nie budzi jednak większego zdziwienia. Duże...„Pułapka perfekcjonizmu” – jak się z niej wydostać? Odpowiada Thomas Curran

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.