Strona głównaCiekawe5 filmów, które nie kończą się happy-endem

5 filmów, które nie kończą się happy-endem

Większość dzieł kinematografii kończy się klasycznym happy-endem, który dla coraz większej liczby osób jest „przejedzonym” tematem. Dzisiaj przedstawiamy Wam 5 filmów, które nie kończą się szczęśliwie i potrafią wycisnąć ogrom łez.

Allied (Sprzymierzeni)

Allied
Data premiery:
2016
Gatunek:
Wojenny/Romans

To jeden z takich filmów, który trzyma w całkowitej niepewności do końca i naprawdę przewiduje się klasyczny happy-end. Nic bardziej mylnego.

Okres II Wojny Światowej, dwóch szpiegów. Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku, w Egipcie. Oficer brytyjskiego wywiadu, Max Vatan (Brad Pitt) udaje się na wspólną misję z Marianne Beauséjour (Marion Cotillard), działaczką francuskiego ruchu oporu. Ich zadaniem jest zabicie nazistowskiego ambasadora stacjonującego w Casablance. W międzyczasie się w sobie zakochują, uciekają do Londynu, gdzie biorą ślub i rodzi im się córeczka.

Wywiad Maxa poprzez skomplikowane śledztwo dowiaduje się, że ukochana oficera jest nazistowskim szpiegiem. Całe życie zakochanych wywrócone zostaje do góry nogami i mają kilka dni na ucieczkę z Londynu. Ale czy to się uda?

Zielona Mila

Zielona Mila
Data premiery:
1999
Gatunek:
Dramat obyczajowy

Zielona Mila to ekranizacja powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Jest ona oparta na faktach, jeszcze bardziej smutnych i krwawych niż to, co mamy przedstawione w książce i w filmie.

W ekranizacji główna postać zostaje niesłusznie oskarżona o zgwałcenie i morderstwo dwóch dziewczynek. Więzień zostaje przez sąd skazany na karę śmierci poprzez zastosowanie krzesła elektrycznego.

Niesamowita gra aktorska Toma Hanksa, granie na emocjach i psychologii odbiorcy, który po obejrzeniu filmu ma dużo pytań i refleksji nad ludzkim życiem, decyzjami.

Requiem dla snu

Requiem dla snu
Data premiery:
2000
Gatunek:
Dramat psychologiczny

Dramat filmowy z 2000 r., powstały na podstawie powieści Huberta Selby’ego pod tym samym tytułem. Film należy do tych, które ogląda się raz w życiu, a i tak odciska ogromne piętno na psychice odbiorcy.

Bardzo charakterystycznym elementem filmu, który wzmacnia siłę bodźców i przyjmowanych emocji, jest zastosowana muzyka Clinta Mansella i kwartetu smyczkowego Kronos Quartet, a zwłaszcza motyw przewodni Lux Aeterna.

Miejscem akcji jest Brooklyn w Nowym Yorku. Film przedstawia historię trojga młodych ludzi i starszej kobiety, którzy z różnych powodów popadają w nałogi współczesnego świata, które męczą wielu ludzi na całym świecie, jak: samotność, zagubienie, chęć uzyskania akceptacji przez innych czy pogoń za sukcesami.

Zimna Wojna

Zimna Wojna
Data premiery:
2018
Gatunek:
Romans/Wojenny

W Polsce po II wojnie światowej Wiktor i Irena przeprowadzają przesłuchania do sponsorowanego przez państwo zespołu muzyki ludowej. Uwagę Wiktora natychmiast przykuwa Zula, z którą splatają się jego losy przez różne dekady, ale i kraje, w okresie trwania tytułowej Zimnej Wojny.

Oboje zakochani nie mogli być całe życie razem, ich radości i uniesienia są chwilowe. Los co chwile ich rozdzielał. W końcowej scenie Zula i Wiktor jadą autobusem do opuszczonego kościoła widzianego na początku filmu, gdzie przygotowują się do wspólnego samobójstwa.

Most do Terabithii

Most do Terabithii
Data premiery:
2007
Gatunek:
Familijny/Przygodowy

Film fantasy na podstawie powieści Katherine Paterson pod tym samym tytułem.

Most do Terabithii to historia przyjaźni dwójki dzieci – Jessa i Leslie. Jesse to chłopiec z biednej rodziny, który kocha rysować i biegać. Z tego powodu postanawia wziąć udział w szkolnym wyścigu, który przegrywa. Konkurs wygrywa jednak nowa uczennica – Leslie, która również jest obiektem drwin w szkole.

Z czasem dzieci postanawiają się zaprzyjaźnić. Leslie chce odnaleźć dla nich miejsce z dala od problemów i dokuczających im w szkole oprawców. Ich życie zaczyna nabierać barw i radości, gdy odkrywają w lesie magiczną krainę, którą nazywają Terabithią. Mogą się do niej dostać wyłącznie za pomocą liny przywiązanej do drzewa nad strumieniem, która stanie się powodem ich wspólnej tragedii w przyszłości.


Ciekawą odskocznią od klasycznych happy-endów będzie też retelling sztuki Szekspira, pt. Lady Makbet.

Ola Andrzejewska
Ola Andrzejewska
"Korpo-szczurek", który kocha wyrywać się z pędu, tonąc w literach książek, a w międzyczasie poszaleć z wiedźmińskim mieczem na szlaku w "Wiedźmin 3". Czytam: fantastyka, SF, mitologie i wierzenia, literatura piękna obca, beletrystyka, historyczne, azjatycka.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.