5 filmów, które nie kończą się happy-endem
Allied (Sprzymierzeni)
To jeden z takich filmów, który trzyma w całkowitej niepewności do końca i naprawdę przewiduje się klasyczny happy-end. Nic bardziej mylnego.
Okres II Wojny Światowej, dwóch szpiegów. Akcja filmu rozgrywa się w 1942 roku, w Egipcie. Oficer brytyjskiego wywiadu, Max Vatan (Brad Pitt) udaje się na wspólną misję z Marianne Beauséjour (Marion Cotillard), działaczką francuskiego ruchu oporu. Ich zadaniem jest zabicie nazistowskiego ambasadora stacjonującego w Casablance. W międzyczasie się w sobie zakochują, uciekają do Londynu, gdzie biorą ślub i rodzi im się córeczka.
Wywiad Maxa poprzez skomplikowane śledztwo dowiaduje się, że ukochana oficera jest nazistowskim szpiegiem. Całe życie zakochanych wywrócone zostaje do góry nogami i mają kilka dni na ucieczkę z Londynu. Ale czy to się uda?
Zielona Mila
Zielona Mila to ekranizacja powieści Stephena Kinga pod tym samym tytułem. Jest ona oparta na faktach, jeszcze bardziej smutnych i krwawych niż to, co mamy przedstawione w książce i w filmie.
W ekranizacji główna postać zostaje niesłusznie oskarżona o zgwałcenie i morderstwo dwóch dziewczynek. Więzień zostaje przez sąd skazany na karę śmierci poprzez zastosowanie krzesła elektrycznego.
Niesamowita gra aktorska Toma Hanksa, granie na emocjach i psychologii odbiorcy, który po obejrzeniu filmu ma dużo pytań i refleksji nad ludzkim życiem, decyzjami.
Requiem dla snu
Dramat filmowy z 2000 r., powstały na podstawie powieści Huberta Selby’ego pod tym samym tytułem. Film należy do tych, które ogląda się raz w życiu, a i tak odciska ogromne piętno na psychice odbiorcy.
Bardzo charakterystycznym elementem filmu, który wzmacnia siłę bodźców i przyjmowanych emocji, jest zastosowana muzyka Clinta Mansella i kwartetu smyczkowego Kronos Quartet, a zwłaszcza motyw przewodni Lux Aeterna.
Miejscem akcji jest Brooklyn w Nowym Yorku. Film przedstawia historię trojga młodych ludzi i starszej kobiety, którzy z różnych powodów popadają w nałogi współczesnego świata, które męczą wielu ludzi na całym świecie, jak: samotność, zagubienie, chęć uzyskania akceptacji przez innych czy pogoń za sukcesami.
Zimna Wojna
W Polsce po II wojnie światowej Wiktor i Irena przeprowadzają przesłuchania do sponsorowanego przez państwo zespołu muzyki ludowej. Uwagę Wiktora natychmiast przykuwa Zula, z którą splatają się jego losy przez różne dekady, ale i kraje, w okresie trwania tytułowej Zimnej Wojny.
Oboje zakochani nie mogli być całe życie razem, ich radości i uniesienia są chwilowe. Los co chwile ich rozdzielał. W końcowej scenie Zula i Wiktor jadą autobusem do opuszczonego kościoła widzianego na początku filmu, gdzie przygotowują się do wspólnego samobójstwa.
Most do Terabithii
Film fantasy na podstawie powieści Katherine Paterson pod tym samym tytułem.
Most do Terabithii to historia przyjaźni dwójki dzieci – Jessa i Leslie. Jesse to chłopiec z biednej rodziny, który kocha rysować i biegać. Z tego powodu postanawia wziąć udział w szkolnym wyścigu, który przegrywa. Konkurs wygrywa jednak nowa uczennica – Leslie, która również jest obiektem drwin w szkole.
Z czasem dzieci postanawiają się zaprzyjaźnić. Leslie chce odnaleźć dla nich miejsce z dala od problemów i dokuczających im w szkole oprawców. Ich życie zaczyna nabierać barw i radości, gdy odkrywają w lesie magiczną krainę, którą nazywają Terabithią. Mogą się do niej dostać wyłącznie za pomocą liny przywiązanej do drzewa nad strumieniem, która stanie się powodem ich wspólnej tragedii w przyszłości.
Ciekawą odskocznią od klasycznych happy-endów będzie też retelling sztuki Szekspira, pt. Lady Makbet.