Te filmy z 2023 roku musisz zobaczyć!
Barbie
Barbie, zdaje się, nie trzeba szczególnie przedstawiać. Kto bowiem nie słyszał o tym dziele Grety Gerwig? Nagrodzony wieloma nagrodami film nadal cieszy się popularnością wśród widzów każdego pokolenia. Dotyczy bowiem problemów każdego człowieka. Produkcja nie jest tylko pięknym obrazkiem – choć trzeba przyznać, że warstwa wizualna jest wycyzelowana i wszystko zostało stworzone z najczulszą dbałością o najmniejszy szczegół. Barbie idealnie ukazuje w krzywym zwierciadle stan naszego społeczeństwa. Krytykuje kapitalizm i patriarchat, a wszystko to w campowej konwencji. O Barbie pisaliśmy już wcześniej, lecz można pomyśleć, że zachwyt nad tym filmem nie ustaje. Każdy nowy seans ukazuje nam coś nowego.
Film można wypożyczyć na wielu platformach, typu Player czy Canal+.
Biedne istoty
Choć w Polsce mogliśmy się delektować Biednymi istotami dopiero od 2024 roku, na całym świecie premiera miała miejsce już w 2023 r. Film został wielokrotnie nagrodzony, co wydaje się być słuszną decyzją. Dzieło Lanthimosa przekracza wszelkie granice sztuki kinowej. Od soundtracku, po montaż czy po samą grę aktorską – wszystko w tym filmie gra ważną rolę. W swojej recenzji sporo miejsca poświęciłem elementom technicznym i fabularnym, które nieco odbiegają od normy, a jednak tworzą spójną całość. Bajkowy świat, który poznaje Bella Baxter, jest przedziwny, acz czarujący. Jestem zdania, że każdy, kto uznaje się za kinomana, powinien choć raz obejrzeć Biedne istoty.
Film można obejrzeć dzięki subskrypcji Disney+, bądź wypożyczyć w wielu serwisach, jak YouTube.
Bo się boi
Bo się boi jest epicką opowieścią o schizofreniku, Bo. Formuła filmu nawiązuje do antycznych eposów, w których bohater przebywa daleką drogę do domu. W tym wypadku mężczyzna wraca do rodzinnego domu, by uczestniczyć w pogrzebie apodyktycznej matki. Podróż ma wymiar nie tylko literalny, lecz też metaforyczny. W trakcie przygody ma szansę zmierzyć się ze swoją przeszłością.
Bo się boi to materiał ciężki i długi. Ciężko szukać w nim elementów, które można by wyciąć. Nie jest to też film dla ludzi, którzy tylko pragną obejrzeć film. Mnogość wątków i nieobiektywna narracja wymagają od widza aktywnego uczestniczenia w rozwoju fabuły. Pomimo tego, jest to film wybitny, w którym każdy detal ma znaczenie – co zdaje się już być charakterystyczne dla twórcy Midsommar oraz Hereditary.
Bo się boi jest dostępny w pakiecie Canal+ oraz do wypożyczenia, m. in. na Playerze.
Chłopi
Chłopi to ekranizacja obszernej powieści Władysława Reymonta o tym samym tytule. Ta wyjątkowa opowieść powstała w ciekawy sposób. Najpierw bowiem nakręcono film z mistrzowską polską obsadą, a dopiero potem malowano każdą z klatek. Efektem jest intrygująca produkcja, która z założenia miała naśladować styl impresjonistów, którzy prężnie działali w epoce Reymonta. Choć Chłopi są ekranizacją, można zauważyć, że momentami Welchmanowie dokonują reinterpretacji dzieła. Odejście od tradycyjnego przedstawienia historii Jagny definitywnie wzbogaca film. Nie mamy bowiem do czynienia z pasywnym kopiowaniem klasyka polskiej literatury, lecz wyciąganiem z niego frapujących wątków. A to jedynie uaktualnia oryginalny przekaz.
Chłopi są dostępni do obejrzenia w streamingu na Playerze czy Canal+.
Chłopiec i czapla
Osadzony w trakcie II WŚ Chłopiec i czapla jest baśniową interpretacją zdarzeń z tamtego okresu. Film opowiada o walce z traumą oraz przepracowywaniu żałoby. Wyjątkowa animacja jest dziełem znanego Studia Ghibli, które na koncie miało do tej pory tylko jednego Oscara. Po ponad 20 latach za Chłopca i czaplę ponownie dostało tę prestiżową nagrodę. W typowym dla japońskiego studia stylu film wymaga od widzów uwagi, aby mógł się rozkręcić. Nie znaczy to jednak, że nuda dyktuje rytm. Nic bardziej mylnego! Powolne tempo sprawia, że doceniamy każdą klatkę tej animacji. Hayao Miyazako eksponuje obce nam elementy japońskiej kultury oraz autobiograficzne fragmenty. Wszystko to składa się na cudowną podróż, po której inaczej sporzymy na otaczający nas świat.
Chłopiec i czapla jest dostępny na Netfliksie.
Jego trzy córki
W 2024 roku na serwisie Netflix miała miejsce premiera Jego trzech córek. Film całe szczęście trafił do streamingu, po roku wystawiania go na różnorakich festiwalach. Jest to amerykański dramat, który opowiada historię trzech kobiet zmagających się z nadciągającą śmiercią ojca. Każda z nich miała z nim inną relację. Dodatkowo, każda z nich inaczej postrzega rodzeństwo. Klaustrofobiczna atmosfera udziela się kobietom, co prowadzi do wyładowań. W konsekwencji film idealnie oddaje chłodny dystans, jaki czasem występuje w rodzinach – nawet w obliczu personalnej katastrofy, jaką jest śmierć. Ojciec gra nikłą rolę – o wiele ważniejsze są jego córki i ich proces jednoczenia się. Pustka w Jego trzech córkach wyraża żałobę i niemożliwość opowiedzenia o odejściu.
Film dostępny wyłącznie na Netfliksie.
Oppenheimer
Jedna z najgorętszych premier tamtego roku, Oppenheimer, przedstawia losy Roberta Oppenheimera, amerykańskiego fizyka. Naukowiec wziął udział w badaniach nad bronią atomową, której istnienie do dziś mrozi krew w żyłach. Biografia w świetny sposób przybliża postać Oppenheimera. Jawi się on w niej nie tylko jako człowiek, którego da się ująć w binarnych opozycjach dobra i zła. Nie jest on ani „amerykańskim bohaterem”, ani „niszczycielem światów”. Film w genialny sposób ukazuje jego przywary, lecz również pokazuje, jak wielki miał on wpływ na dzieje Ziemi. Choć typowe biografia mają raczej stałe, zrównoważone tempo, ta produkcja stawia na dynamiczność. Wątki nieustannie się zmieniają, co pokazuje, jak niespokojne było życie fizyka, który niczym prorok i tak był od razu skazany na porażkę.
Film można obejrzeć w serwisie Skyshowtime, bądź wypożyczyć np. na Rakuten TV.
Perfect Days
Perfecy Days przedstawia zupełnie inny niż zazwyczaj tryb funkcjonowania w późnokapitalistycznej rzeczywistości. Jako widzowie podążami śladami Hirayami, pracownika tokijskiego serwisu sprzątającego. Choć na Zachodzie zawód ten związany jest z pewnym tabu i brakiem szacunku, to w tym filmie przedstawiony jest neutralnie. Główny bohater czerpie radość z pewnej rutyny, którą przed laty sobie wypracował. Satysfakcjonuje go praca, bliskość z naturą czy chodzenie do łaźni. Jednakże nie tylko ukazany jest tryb życia Japończyka – ważne są jego relacje z rodziną i znajomymi. Introwertyczny staruszek nie stroni od towarzystwa ludzi, choć w specyficzny sposób okazuje bliskość. Perfect Days to studium powolnego życia, w którym (ironicznie) nie ma czasu na pośpiech.
Perfect Days jest dostępne do wypożyczenie bądź kupienia na Rakuten TV.
Strefa interesów
Tytułowa strefa interesów odnosi się do obszaru wokół Auschwitz, na którym pomieszkiwali SS-mani (zarządzający obozem) wraz z rodzinami. To, co przeważa w filmie, to gra kontrastów. Z jednej strony uwidacznia się nam niemalże sielankowy obraz niemieckiej rodziny, która wiedzie beztroskie życie w swojej posiadłości. Z drugiej strony jednakże w oddali widzimy dymy z kominów Oświęcimia. Nigdy nie widzimy więźniów bezpośrednio, lecz podświadomie czujemy ich obecność, chociażby przez słyszalne w tle żałobne odgłosy. Strefa interesów zwraca uwagę na to, że naziści (i inni zindoktrynowani ludzie) nie są jedynie produktem wyobraźni. Nie istnieją tylko w podręcznikach do historii. Są żywymi ludźmi, a jednak innych pozbawiają człowieczeństwa i prawa do życia.
Strefa interesów jest dostępna m. in. na Playerze.
Żarty się skończyły
Choć tytuł może sugerować coś innego, Żarty się skończyły to niezwykle ciężki dramat. Sam, grana przez Rachel Sennott (znana chociaż z Bottoms), to młoda standuperka, która popadła w stan apatii i depresji. Walka z PTSD uniemożliwia jej karierę komiczki. Nieustannie powraca myślami do Brooke, swojej niedawnej podopiecznej.
Żarty się skończyły porusza ważne dla dzisiejszych ludzi problemy. Ciągle operuje dwoma ekstremami – poważną sytuacją Sam oraz jej przeszłością związaną z rozrywką. W realistyczny sposób pokazuje, że choroby nie dotykają jedynie nas samych – są również wyzwaniem dla ludzi wokół. Film jest debiutem kinowym Ally Pankiw, aczkolwiek już widać potencjał reżyserki.
Film dostępny jest do obejrzenia w ramach subskrypcji Max.