Sięgając po tę serię, liczyłam tylko i wyłącznie na miło spędzony czas. Jednocześnie chciałam przekonać się, dlaczego twórczość Remigiusza Mroza jest tak lubiana i popularna.
Oczekiwania kontra rzeczywistość
Co poczułam po skończeniu ostatniego, na tamtą chwilę, tomu? Zorientowałam się, że te osiemnaście książek, w moim przypadku, nie powinno być oceniane w jakiejkolwiek skali oczekiwań czy zaskoczeń. Zwyczajnie uświadomiłam sobie, że żadna z nich nie byłaby wystarczająca. Seria Joanna Chyłka okazała się jedną z najlepszych serii, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Genialni bohaterowie, wartka akcja oraz interesujące sprawy to tylko kilka z niezliczonej ilości ogniw spajających tę historię w spójną całość. Całość, dzięki której pokochałam losy Joanny Chyłki i Kordiana „Zordona” Oryńskiego całym sercem.
Zapadający w pamięć bohaterowie
Podczas każdej ze spraw bardzo dobrze poznaliśmy zarówno głównych bohaterów, jak i powiązane z nimi, zawodowo lub osobiście, osoby. Należą do nich m.in. Kormak, Anka, Artur Żelazny, Harry McVay, William McVay, Piotr Langer, Mariusz Klejn, Olgierd Paderborn, Karolina Siarkowska, Szczerbiński, Magdalena, Filip Obertał, Julian Brencz, Karol Rejchert, Awit, Nikola i Angelika Szlezyngierowie, Robert Horwat „Bukano”, Sebastian Sendal, Fahad Al-Jassam, Tadeusz Tesarewicz, Rafał Kranz, Klara Kabelis, Adrian Skalski, Grzesiek Benzowicz „Benzo”, Witalij i Oksana Demczenko, Alina Karaś, Mirosław Halski, Julia Byszkiewicz, Paweł Rabant, Judyta Brzostowska, ksiądz Kasjusz, Kajetan Klich, Kamelia Eberhard, a końcowo także Hania i Bruno.
Pokonywanie trudności
Główni bohaterowie musieli uporać się z przeróżnymi trudnościami. Należą do nich między innymi pobicia i liczne pobyty w szpitalu, porwania, fałszywe oskarżenia, kradzież samochodu czy pobyt w więzieniu. Mimo tego, te kłody rzucane im pod nogi przez los, nie były dla nich w żadnym stopniu przeszkodami, ale materiałem, z którego budowali schody (lub cokolwiek, co było im w danym momencie potrzebne).

Trochę o stylu pisania
Zakochałam się w stylu autora – uważam, że jest tak cudowny, że przez każdą z tych książek dosłownie się płynie. Wciągająca historia oraz gigantyczna dawka humoru, ironii i sarkazmu i wiele, wiele więcej sprawiają, że te książki są wręcz nieodkładalne. Gdybym miała możliwość adnotowania tej serii, w każdej z książek umieściłabym minimum 50 znaczników. To wszystko dzięki obecności ogromnej ilości cytatów i momentów, które uznałam za warte uwagi, zapamiętania lub zwyczajnie zaznaczenia.
Zapadające w pamięć hiszpańskie wyrażenia
Wyrażenia takie jak „no pasarán” i „hemos pasado” mają ogromne znaczenie w historii Chyłki i Zordona. Mogą stać się zdaniami, które będą nas motywować podczas każdej trudnej sytuacji, gdyż znaczą kolejno „nie przejdą” i „przeszliśmy”*.
Moja wielka miłość do tej serii
Ostatni tom – Obronę – skończyłam czytać 9 maja, czyli prawie dwa miesiące temu. Jednak nadal mam wrażenie, jakbym żyła w tym świecie i tak naprawdę nigdy na dobre go nie opuściła. Historia Joanny Chyłki i Kordiana „Zordona” Oryńskiego jest bardzo bliska mojemu sercu. Jest jedną z moich ukochanych serii, która mimo miliona załamań i tysiąca wylanych łez otula mnie jak ulubiony koc. Nie ocenia, nie krytykuje, nie wyśmiewa, po prostu jest, dając wsparcia każdego dnia, w każdej sekundzie. Wiem, że już zawsze będę polecać ją każdemu, komu tylko będę mogła.
Mogę jeszcze długo wymieniać powody, dla których pokochałam tę serię Remigiusza Mroza całym sercem, jednakże jakby to Chyłka ujęła manifestum non eget probatione, oczywiste nie wymaga dowodów.
Nowi fani poszukiwani
Dlatego więc, jeżeli chcecie przeżyć niezapomnianą przygodę w pełnym kłamstw, intryg i zawiłości prawniczym świecie, ze zdeterminowaną, niedającą sobie w kaszę dmuchać prawniczką oraz jej młodym, dosyć przystojnym aplikantem, to ta seria jest zdecydowanie idealna dla was!
Być jak Chyłka i Zordon
Bądźcie silni, walczcie o siebie, swoje prawa i swoich najbliższych, a także czytajcie genialne książki [szczególnie te z gotowymi wskoczyć za sobą w ogień (lub do więzienia) bohaterami].
I nigdy nie bójcie się strzelać do nieznajomych.
*Tłumaczenie wzięte z pierwszego tomu – Kasacji – z rozdziału 1 podrozdziału 9.
Przeczytaj także recenzję Uroczyska!