Strona głównaFilm„Dom nocny” - recenzja

„Dom nocny” – recenzja

Dom nocny obejrzałam niedawno na maratonie horrorów i uznałam, że grzechem byłoby nie opowiedzieć Wam o tym filmie. David Bruckner wykreował bowiem przerażająco dobry horror psychologiczny, w którym sami nie będziecie mogli dojść, co jest prawdą, a co nie. 

Dom nocny to wciągający horror psychologiczny, w którym rzeczywistość miesza się ze snem. Nie ma tam potworów, jest natomiast mroczna wewnętrzna pustka, której  ofiarą może paść każdy. 

FABUŁA 

Beth (Rebecca Hall) stara się dojść do siebie po samobójczej śmierci męża. Wbrew radom przyjaciół zostaje w domu nad jeziorem, który zbudował dla niej ukochany. A kiedy wszystko zdaje się wkraczać na dobre tory, kobieta nagle zaczyna śnić bardzo realistyczne koszmary o swoim mężu – Owenie (Evan Jonigkeit). Zdeterminowana, postanawia odkryć, dlaczego mężczyzna odebrał sobie życie. W tym celu przeczesuje cały teren nad jeziorem, a to, co znajduje w środku lasu, popycha ją do odkrycia prawdy. Jaki sekret skrywał Owen i czy aby na pewno Beth tak dobrze go znała?

dom nocny
Kadr z filmu „Dom nocny”

JAWA CZY SEN? 

Gdy okazuje się, że mąż Beth skrywał przed nią mroczny sekret, kobieta nie może spokojnie spać ani normalnie funkcjonować. W dzień myśli o tym, co zobaczyła w lesie, po drugiej stronie jeziora, a w nocy próbuje przeżyć koszmary, w których odgrywa główną rolę.

Film jest tak dobrze zmontowany, że sama gubiłam się w tym, co jest snem, a co nie. Dodatkowo bardzo podobały mi się przejścia między przerażającymi wizjami a światem rzeczywistym. Zrobiono to na kompletnie innym poziomie niż w Censorze, przez co doszłam do wniosku, że ten motyw ma jednak szansę podbić kino.

dom nocny1
Kadr z filmu „Dom nocny”

ZAKOŃCZENIE

Rozwiązanie akcji zwaliło mnie z nóg. Dzięki temu, że cały film opiera się na wątku psychologicznym mogłam się wczuć w emocje Beth i „przeżywać wydarzenia w jej skórze”. Również wątek tajemnicy został poprowadzony nienagannie. Aż do samego końca nie miałam pojęcia, o co chodzi ze wcześniej wspomnianą pustką. Jednak koniec końców wszystko się wyjaśniło i tym samym zmusiło mnie do refleksji. Takie zakończenia uważam za najlepsze: dobitne, które wieńczą pięknie całość. Jeśli więc chcecie obejrzeć interesujący horror, który wciągnie Was bez reszty do swojego świata, to zdecydowanie sięgnijcie po Dom nocny


Szukasz innych horrorów? Sprawdź nasze propozycje. Halloween może trwać cały rok!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dom nocny obejrzałam niedawno na maratonie horrorów i uznałam, że grzechem byłoby nie opowiedzieć Wam o tym filmie. David Bruckner wykreował bowiem przerażająco dobry horror psychologiczny, w którym sami nie będziecie mogli dojść, co jest prawdą, a co nie. Dom nocny to wciągający horror psychologiczny,...„Dom nocny” - recenzja

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.