Strona głównaRecenzje książek i komiksówKryminał, thriller, sensacja„Jedno po drugim” – jak wspólny projekt może zniszczyć czyjeś życie

„Jedno po drugim” – jak wspólny projekt może zniszczyć czyjeś życie

Domek w górach, grupa znajomych, narty i wypoczynek – czy można chcieć więcej? Można, kiedy tygodniowy wyjazd zamienia się w krwawą ruletkę w zasypanym i odciętym od świata domu.

Ruth Ware już chwilę po swoim debiucie – W ciemnym, mrocznym lesie – została okrzyknięta nową mistrzynią kryminału. Jej najnowsza powieść – Jedno po drugim – to kolejny kandydat na bestseller.

Jedno po drugim
fot. materiały prasowe

Świat technologii

Torphe oraz Eva jako właściciele technologicznego start-upu „Snoop” organizują wyjazd biznesowy dla swoich pracowników. Dziesięć osób wyjeżdża w Alpy, by w otoczeniu gór zintegrować się i podjąć kolejne kroki prowadzące do rozwoju firmy. Niestety od samego początku pojawiają się problemy. Liz – jedna z akcjonariuszek firmy – jest stale pomijana i ignorowana przez pozostałych. I choć sama stara się pozostać niewzruszona, można zauważyć, że czuje się niekomfortowo. Zaraz po przekroczeniu progu okazuje się też, że podczas organizacji wyjazdu zapomniano o zarezerwowaniu miejsca właśnie dla niej. Problem z brakiem zakwaterowania kobiety zostaje jednak szybko rozwiązany i gdy mogłoby się już wydawać, że nic nie zepsuje wyjazdu, Eva organizuje spotkanie, które burzy dotychczasowe przyjazne relacje między pracownikami. Oferta sprzedaży akcji start-upu sprawia, że pracownicy nie potrafią dojść do porozumienia. Zdania są podzielone, dochodzi do nieporozumień, a atmosfera gęstnieje z minuty na minutę. Widmo kłótni staje się coraz bardziej wyraźne.

Lawina zdarzeń i krwawa ruletka

Nic nie zapowiada następnych wydarzeń.

Grupa postanawia zrelaksować się na nartach, nim władze zamkną stoki z uwagi na złe warunki pogodowe. W pewnym momencie wszyscy się rozdzielają, a po powrocie do domku okazuje się, że Eva nie wróciła z wypadu. W tym samym czasie zrywa się burza, a chwilę później schodzi lawina, która pochłania stoki, wyciąg narciarski i kilka budynków. Pracownicy „Snoopa” zostają odcięci od świata, bez możliwości odnalezienia Evy.

Mieszkańcy hotelu zaczynają ginąć, a pomoc nie nadchodzi

W trakcie prób znalezienia pomocy zaczynają ginąć pensjonariusze, a wszystkie okoliczności wskazują na morderstwo. Gdy ofiarą pada Elliot, pozostali przestają sobie ufać, a pracownicy domku – Danny i Erin – próbują dociec, kto dokonał zbrodni. Narasta panika, a brak możliwości wezwania pomocy tylko zagęszcza atmosferę. Wkrótce grupa rozdziela się, by samemu wyruszyć do pobliskiego miasteczka i odnaleźć ratunek. Dla wszystkich spokojna wycieczka zamienia się w prawdziwy koszmar.

Dwie kobiety, dwa światy, te same problemy i traumy

Liz wydaje się wieczną ofiarą, zwierzyną dla bardziej odważnych i silniejszych ludzi. Jej życie nigdy nie było usłane różami. Wiecznie w cieniu, pomijana i ignorowana, porzucona przez własną rodzinę i okropnie traktowana przez współpracowników. To bohaterka słaba psychicznie, która nie widzi żadnych możliwości na zmianę. Potrafi tylko się poddawać i dostosowywać do danego środowiska. Rzadko ma cokolwiek do powiedzenia, woli siedzieć z tyłu i słuchać, by finalnie ugiąć się pod czyimś rozkazem.

Erin zaś to osoba skrywająca ogromny sekret, którego nie zna nawet jej współpracownik i przyjaciel – Danny. Od razu daje się poznać jako ciepła i życzliwa pokojówka. Z miejsca proponuje wczasowiczom pomoc i nie traci zimnej krwi nawet w obliczu zbrodni w swoim miejscu pracy. Jednak przeżyta trauma często daje o sobie znać i nierzadko utrudnia kobiecie relacje z Liz i pozostałymi.

Autorka zaskakuje i nie pozwala odpocząć nawet na chwilę

Styl Ruth Ware pochłania i nie pozwala oderwać się od lektury nawet na pięć minut. Powieść zaskakuje lekkością i jednocześnie wywołuje w czytelniku uczucie klaustrofobii. Język, którym posługuje się autorka, jest łagodny i przystępny, natomiast fabuła mroczna i uzależniająca. Bohaterowie giną w różnych okolicznościach, a każda śmierć jest równie szokująca. Autorka trzyma w napięciu, dawkując emocje i stopniowo napędzając akcję. Zostawia miejsce na domysły oraz błądzi przy tłumaczeniach bohaterów. Przy tym pozostaje minimalistyczna w charakterystyce bohaterów co pozwala cieszyć się w pełni akcją i interpretować ich zachowania na swój sposób.

Narracja prowadzona w pierwszej osobie z perspektywy Erin i Liz pozwala zagłębić się w sytuację z dwóch różnych stron – ofiary własnego życia i biernego obserwatora wciągniętego w ruletkę śmierci.

Kryminalna gra z bohaterami i czytelnikami

Motywy mordercy i kryjąca się za tym historia łapią za serce. Wiele osób może się utożsamić z winnym i wyciągnąć wnioski z jego działań. Jedno po drugim to powieść, która udowadnia, że nie każdy morderca to psychopata, a każda, nawet najmniejsza blizna na psychice zostaje z nami do końca.

Książka przypomina trochę grę. Otrzymujemy garść informacji, a naszym zadaniem jest określenie ich prawdziwości i wytypowanie sprawcy. Jedno po drugim to bezsprzecznie świetna rozrywka psychologiczna dla wszystkich fanów spraw kryminalnych. I chociaż bawiłam się świetnie, doszukując się kolejnych kłamstw, zakończenie było dość przewidywalne.

Jedno po drugim zasługuje na miano bestsellera

Twórczość Ruth Ware jest niewątpliwie genialna, a wszystkie pozytywne opinie na jej temat nieprzesadzone. Myślę, że każdy powinien poznać jej kunszt pisarski.


A już 14 kwietnia premierę będzie mieć Bez przedawnienia – kryminał Katarzyny Żwirełło objęty przez nas patronatem!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...
Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Bohaterowie
10
Fabuła
9
Klimat
10
Język
10
Okładka
8
Zakończenie
9
Domek w górach, grupa znajomych, narty i wypoczynek – czy można chcieć więcej? Można, kiedy tygodniowy wyjazd zamienia się w krwawą ruletkę w zasypanym i odciętym od świata domu.Ruth Ware już chwilę po swoim debiucie – W ciemnym, mrocznym lesie – została okrzyknięta nową...„Jedno po drugim” – jak wspólny projekt może zniszczyć czyjeś życie