Strona głównaLiteratura„Afterglow” – powrót złotych chłopców – recenzja książki Phila Stampera

„Afterglow” – powrót złotych chłopców – recenzja książki Phila Stampera

Afterglow Phila Stampera to kontynuacja przygód czterech bohaterów, Heata, Gabriela, Reese'a i Sala, znanych z Golden Boys. Poprzedni tom tej dylogii był lekką młodzieżówką na jeden wieczór o sile przyjaźni, w dodatku poruszającą ważne tematy dla części młodych czytelników. Wydawał się też zamkniętą całością. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Jaguar mogłam sięgnąć po drugą część i sprawdzić, czy faktycznie potrzebowaliśmy tej kontynuacji.

OSTATECZNY TEST PRZYJAŹNI

Wakacje dobiegły końca, nadszedł czas powrotu do szkoły. Dla Heata, Gabriela, Reese’a i Sala to wyjątkowy rok – intensywnie wykorzystują pozostałe miesiące przed wyjazdem na studia. Gabriel angażuje się w założenie pierwszej szkolnej grupy wsparcia dla osób LGBTQ+. Heath ciężko trenuje, żeby zdobyć stypendium baseballowe. Reese chce rozwijać się w kierunku projektowania mody. Sal za to postanawia wystartować w wyborach na burmistrza. Każdy z nich skupia się na sobie. Będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy są w stanie realizować swoje marzenia i jednocześnie dalej się przyjaźnić.

SIŁA PRZYJAŹNI

Moje wrażenia po lekturze są całkiem pozytywne, chyba nawet lepsze niż po Golden Boys. Podobało mi się, że autor skupił się tym razem bardziej na pokazaniu oddzielnych historii chłopców, każdy zajmował się czymś innym. Poza tym gromną zaletą Afterglow jest to, że tę książkę czyta się błyskawicznie. Rozdziały są bardzo krótkie, a przez treść się płynie. Szybko wsiąknęłam w tę kontynuację historii o przyjaźni łączącej czterech nastolatków. Nie mam więc większych zarzutów co do treści.

Niestety, chociaż bardzo dobrze mi się czytało, to ani pierwszy, ani drugi tom niespecjalnie zapadły mi w pamięć. Angażowałam się podczas czytania w losy bohaterów, ale po odłożeniu książki na półkę niewiele już o nich myślałam. Traktuję więc dylogię Stampera jako rozrywkę na jeden wieczór, których przeczytania nie żałuję, lecz już do nich nie wrócę.

POWRÓT DO SZKOŁY

Już od dawna nie chodzę do szkoły, a jednak ​​Stamperowi udało się sprawić, że podczas czytania wracałam pamięcią do tamtych lat. Autor dobrze przedstawił emocje targające bohaterami w tym ostatnim roku szkolnym, tę niepewność, gdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość, nie jesteś w stu procentach pewny, kim chcesz być, a musisz podejmować ważne decyzje, które wpłyną na Twoje dalsze życie. Oczywiście postacie nie tylko mierzą się z różnego rodzaju problemami, jest tu też mnóstwo szczęśliwych chwil podnoszących na duszy.

INNI, A JEDNAK PODOBNI

Chociaż każdy z bohaterów ma inny charakter oraz własną historię, wielokrotnie łapałam się na tym, że nie pamiętam ich imion, i musiałam zerkać na opis powieści. Z tym samym problemem mierzyłam się w trakcie lektury pierwszego tomu. Często też sprawdzałam, z czyjej perspektywy został poprowadzony rozdział, gdyż każdy jest napisany w bardzo podobnym stylu. To trochę wybijało mnie z rytmu czytania. Chyba lepiej by było, gdyby autor przy tak wielu głównych postaciach zastosował trzecioosobową narrację.

PODSUMOWANIE

Zarówno Golden Boys, jak i Afterglow nie są wybitnymi pozycjami literackimi. To typowe młodzieżówki przedstawiające losy dorastających chłopców. Wiele razy czytałam podobne historie i ta raczej nie zostanie ze mną na dłużej. Niemniej dylogia Stampera świetnie się nada na jeden wieczór, gdy chcecie się odprężyć i potrzebujecie do tego niewymagającej lektury. To także dobra seria dla młodych osób, nie tylko dla tych należących do społeczności LGBTQ+ – Stamper stworzył komfortową historię o sile przyjaźni z plejadą postaci, z którymi łatwo można się utożsamić.


Szukacie czegoś do przeczytania po Afterglow? Zachęcam do sprawdzenia innej powieści z oferty wydawnictwa Jaguar, Znak i Omen.

Tytuł:
Afterglow
Autor:
Phil Stamper
Tłumacz:
Edyta Świeczyńska
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
2024
Liczba stron:
352
Fabuła, kreacja świata
6
Bohaterowie
7
Styl
6
Reprezentacja, poruszanie ważnych tematów
10
Okładka
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

OSTATECZNY TEST PRZYJAŹNI Wakacje dobiegły końca, nadszedł czas powrotu do szkoły. Dla Heata, Gabriela, Reese'a i Sala to wyjątkowy rok – intensywnie wykorzystują pozostałe miesiące przed wyjazdem na studia. Gabriel angażuje się w założenie pierwszej szkolnej grupy wsparcia dla osób LGBTQ+. Heath ciężko trenuje, żeby...„Afterglow” – powrót złotych chłopców – recenzja książki Phila Stampera

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.