Marta Strzelecka – Ziemianki. Co panie z dworów łączyło z chłopkami
Po ogromnym sukcesie Chłopek Joanny Kuciel-Frydryszak wydawnictwo Marginesy zaproponowało książkę, która opowiada o relacjach pomiędzy ziemiankami i chłopkami na początku XX wieku. W księgarni ebookpoint.pl jest dostępna w ramach akcji #zaczytani. Autorka Ziemianek opisuje, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce. Jednocześnie omawia proces zmiany postrzegania roli pani domu jako osoby wolnej i samodzielnej. Autorka zastanawia się, jak dużo my kobiety, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn.
Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w szkole powołanej w celu kształcenia kobiet oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek. Ponadto zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami oraz jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki. Jej opowieść dotyczy dawnych podziałów klasowych i wyboistej drogi do emancypacji.
Rebecca Yarros – Fourth Wind. Czwarte skrzydło
Książka Rebekki Yarros wzbudziła swego czasu niemałe poruszenie w naszej redakcji, a we mnie pozostawiła głód czytania. Tym bardziej ucieszyła mnie informacja, że jest dostępna w akcji #zaczytani! Opowiada o dwudziestoletniej Violet Sorrengail, która miała trafić do Kwadrantu Skrybów i wieść spokojne życie pośród książek i historii. Jednak głównodowodząca, która jest jednocześnie jej bezkompromisową matką, nakazała Violet dołączyć do setek kandydatów pragnących zostać elitą Navarry – jeźdźców smoków.
Smoków chętnych do wytworzenia więzi jest mniej niż kadetów, toteż większość chce zabić Violet, aby zwiększyć swoje szanse. Reszta życzy jej śmierci przez to, kim jest jej matka – na przykład Xaden Riorson, najpotężniejszy i najbardziej bezwzględny dowódca skrzydła w Kwadrancie Jeźdźców. Żeby przetrwać, Violet będzie musiała polegać na swoim sprycie i inteligencji.
Powieść Fourth Wind trafiła na moją listę głównie ze względu na gatunek literacki – autorka stworzyła w niej spójny i fascynujący fantastyczny świat, w którym magia odgrywa ważną rolę. Jednocześnie autorka świetnie wplotła w tę intrygującą historię wątki romantyczne. I choć powieść spotyka się z zarzutami, że nie jest oryginalna i powiela znane schematy, to chciałabym ją poznać, by przeżyć niezapomniane emocje, jakich się po niej spodziewam.
Aleksandra Zielińska – Grzybnia
Grzybnia to pełna magicznego realizmu opowieść o rozpadających się rodzinnych więzach, potrzebie bliskości i pocieszeniu, które nie zawsze znajdujemy od razu. To najzabawniejsza, a jednocześnie najsmutniejsza powieść Aleksandry Zielińskiej.
Książka nie należy do łatwych. Opowiada o czwórce przyjaciół z dzieciństwa, którzy są w stanie zrobić dla siebie wszystko. Jednak pewnego dnia jeden z nich nagle umiera, a reszta zaczyna rozumieć, że czas dorosnąć. Coś się urywa, coś się zaczyna, ale może jeśli mocno zacisnąć powieki, to rzeczywistość przestanie być taka straszna? Grzybnia to metaforyczna opowieść o zmianach, śmierci, żałobie, przyjaźni i relacjach międzyludzkich.
Elizabeth Lim – Sześć szkarłatnych żurawi
Moje zainteresowania czytelnicze w ostatnim czasie dość często skręcają w stronę fantastyki. Piękna okładka Sześciu szkarłatnych żurawi od razu przyciągnęła uwagę. Książka opowiada o Shiori, jedynej księżniczce Kiaty, która skrywa sekret – w jej żyłach płynie magia. Zazwyczaj udaje jej się to ukrywać, jednak w dniu ceremonii zaręczyn traci kontrolę, czym zwraca uwagę Raikamy, jej macochy.
Raikama także włada magią, jednak dużo mroczniejszą. Aby jej tajemnice nie wyszły na jaw, wypędza księżniczkę i rzuca klątwę. Zamienia braci Shiori w żurawie, ostrzegając dziewczynę, że nie wolno jej nikomu o tym mówić, ponieważ z każdym słowem wypowiedzianym na ten temat jeden z braci umrze.
Wkrótce księżniczka odkrywa spisek bardziej niebezpieczny niż to, co ukrywa Raikama. Jest jedyną osobą, która może uratować królestwo. Aby to uczynić, musi zrobić dwie rzeczy: zaufać komuś, z kim nie chciała mieć nic wspólnego, i zaakceptować magię, którą przez całe życie uczyła się powstrzymywać.
Richard Powers – Zadziwienie
Bohaterem książki jest astrobiolog Theo Byrne, który zajmuje się badaniem życia pozaziemskiego oraz samodzielnie wychowuje dziewięcioletniego syna. Robin jest wspaniałym, a jednocześnie wrażliwym na przyrodę i zmiany klimatycznie chłopcem. A to za sprawą niedawno zmarłej matki; żałoba po niej powoduje, że chłopiec sprawia problemy. Trudno mu dostosować się do reguł panujących w społeczeństwie. Nie umie odnaleźć się wśród rówieśników, bywa agresywny – za co grozi mu wyrzucenie ze szkoły. Specjaliści zalecają leczenie środkami psychoaktywnymi. Theo nie chce się na to zgodzić. Decyduje się poddać syna eksperymentalnej terapii metodą neurofeedbacku.
Zadziwienie to niezwykle intymna i poruszająca powieść, w której autor rysuje portret pięknej, choć niełatwej miłości łączącej ojca i syna. Przedstawia znakomite opisy przyrody, fascynujące wizje życia pozaziemskiego, a przede wszystkim stawia ważne i pełne obaw pytania o przyszłość naszej zagrożonej planety.
Agnieszka Kozak, Robert Bielecki, Marcin Rzeczkowski – Nastolatek potrzebuje wsparcia
Relacje między rodzicami a nastoletnimi dziećmi od zawsze były wyzwaniem. Nie ma jednego sposobu, za pomocą którego można rozwiązać pojawiające się problemy, dlatego jest to tak trudne. Nastolatek czasem zachowuje się w sposób, jakiego nie pochwalamy i jaki on sam po czasie uważa za nierozsądny i niepotrzebny. Zła wiadomość jest taka: to normalne i naturalne, proces przejścia w dorosłość tak właśnie wygląda. Z kolei dobra wiadomość brzmi: wszystkie nastolatki przez to przechodzą, wszyscy rodzice się z tym zmagają.
Autorzy książki mają ogromne doświadczenie w pracy zarówno z nastolatkami, jak i z ich rodzicami. Ich publikacja ma pomóc obu stronom. Nastolatek potrzebuje wsparcia to czuły i merytoryczny przewodnik po świecie młodego, kształtującego się dopiero człowieka. Książka ma za zadanie uświadomić rodzicom, jak piękny i delikatny jest to świat, i pomóc im towarzyszyć dziecku w podróży ku dorosłości.
#zaczytani
Tak jak wspomniałam, wszystkie zaprezentowane książki są dostępne w tegorocznej edycji projektu #zaczytani, którego organizatorem jest księgarnia ebookpoint.pl. Biorą w nim udział setki wydawców – od największych i najpopularniejszych w Polsce aż po te bardziej specjalistyczne, zaskakujące niszową, niespotykaną ofertą.
Podczas akcji na czytelników czeka również niespodzianka – można zdobyć e-booka zupełnie za darmo. Można go odebrać na stronie promocji, a w tym roku do wyboru mamy:
- Polska z widokiem. Przewodnik dla łowców panoram. 104 wieże, szczyty i inne punkty widokowe, Nikoletta Kula, Marcin Winkiel, wyd. Bezdroża.
- Jakość projektów informatycznych. Rozwój i testowanie oprogramowania, Karolina Zmitrowicz, wyd. Helion.
- Kiedy odwlekasz i narzekasz… 102 sposoby na pokonanie prokrastynacji, Barbara Lech, wyd. Onepress.
- (nie) Wszystko o straszeniu. Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce, Anna Jurczyńska, wyd. Bezdroża.
Akcji towarzyszy także konkurs we współpracy z marką Pocketbook oraz siecią kin Cinema City! Można w nim wygrać czytniki, vouchery do kin oraz bony na zakupy w ebookpoint.pl. Wystarczy wejść na blog księgarni i wziąć udział zgodnie z zasadami konkursu. Szał zabawy czas zacząć – warto się pospieszyć, bo rabaty czekają tylko przez 72h!