Strona głównaPublicystykaKultura"Alfabet empatii" – recenzja poradnika

„Alfabet empatii” – recenzja poradnika

Poradnik Alfabet empatii został napisany przez Vesně Lorenc i Joannę Berendt – specjalistki Porozumienia bez Przemocy. To książka dla tych, którym szkoda czasu na nerwy i nieprzepracowane emocje. Pomoże wam zrobić porządek w głowie oraz przygotować na życie w zgodzie ze sobą, z bliskimi i ze światem.


Alfabet empatii
www.burdaksiazki.pl

Jeśli zdarzyło Ci się:
• wybuchnąć bez powodu,
• zgodzić się na coś, co wcale Ci się nie podobało,
• zrezygnować z przyjemności, bo “Co ludzie powiedzą?”,
• być u kresu sił, a i tak zgodzić się pomóc komuś w ostatniej chwili,
• mieć poczucie, że ktoś się na Tobie zawiódł,
• działać wbrew sobie.

To książka jest dla Ciebie!


Empatia to pojęcie, które zakorzenia się coraz bardziej w umysłach ludzi, a jego znaczenie wciąż rośnie. Kontakty międzyludzkie są źródłem licznych emocjonalnych trudności, ale jednocześnie ułatwiają rozwiązywanie wielu tego typu problemów. 

Alfabet empatii to przede wszystkim książka, która przystępnie i z humorem wyjaśnia, jak działają nasze emocje. Pozwala otworzyć oczy na postrzeganie swoich potrzeb oraz na to, jak je zaspokajać. 

Recenzja Alfabet empatii

Ogromnym plusem tego poradnika są ćwiczenia. Na końcu każdego działu znajduje się „praktyczny przewodnik”. W dodatku mamy specjalnie wyodrębnione miejsca, gdzie można zapisywać swoje odpowiedzi! Znajdują się tam także pytania, na które warto zerknąć, np.: „Jaki kolor ma autentyczność”, „Dokończ zdanie: konflikt to…”. Takie zadania mogą pomóc nam oswoić się z własnymi emocjami i jest to świetna opcja dla osób, które nie potrafią ich kontrolować. 

Czytaj także: Jaki film na randkę w domu? Sprawdź, co warto obejrzeć podczas miłego wieczoru

Poradnik posiada działy rozpoczynające się jakąś literą alfabetu – A jak autentyczność, E jak emocje, M jak miłość. Dzięki temu zabiegowi wszystko mamy ładnie uporządkowane. Na początku każdego rozdziału znajduje się cytat, który w skrócie wyjaśnia nam, czym jest dana emocja i pozwala łatwiej ją zapamiętać. 

Autorki książki nieraz cytują ważne słowa znanych psychologów (np. Marshall B. Rosenberg), dzięki czemu poznajemy także zdania innych, doświadczonych w danej dziedzinie osób. Znajdziemy tam również przeróżne wiersze autorów takich jak Thich Nhat Hang czy Joanna Kulmowa. Co najważniejsze, nawiązują one do emocji, które Vesna Lorenc i Joanna Berendt opisywały. 

Wszystkie porady są świetnie zaprezentowane i nie powinno zdarzyć się, żeby wyleciały wam z głów. A nawet jeśli, zawsze można powrócić do poradnika i ponownie wykonać specjalnie dobrane ćwiczenia. Wszystkie rady przydają się w życiu codziennym: na przykład jak mówić „nie” bez wyrzutów sumienia lub jak akceptować siebie. Każda lekcja jest wyjaśniona na świetnych, praktycznych przykładach – które na pewno znane są przez większość z nas – dzięki czemu łatwiej jest je zrozumieć.

Podsumowanie

Książka Alfabet Empatii jest dla wszystkich i naprawdę warto po nią sięgnąć. Niezależnie od wieku czy płci. Pozwoli nam ona lepiej poznać i wyrażać emocje, które siedzą w każdym człowieku, oraz nauczy, jak dobrze je kontrolować. Lektura nie jest napisana naukowym językiem, toteż można wszystko doskonale zrozumieć.

Ocena 9/10

Julia Koszela
Julia Koszelahttps://www.wattpad.com/user/LetaCaceres
Cześć! Zaraz będę miała dwadzieścia lat i wypadałoby, abym się ustatkowała, a nie latała z miejsca na miejsce. Ale co mam poradzić na to, że lubię podróże? I lubię koty, zwłaszcza mojego, z którym czasem całymi dniami mogłabym oglądać Harry'ego Pottera lub sprzątać mieszkanie, śpiewając repertuar Taylor Swift.
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.