„Amok” – wspaniałe zakończenie trylogii

Amok to trzecia i zarazem ostatnia część cyklu Wrzask. Ostatnie spotkanie z Larysą oraz Brunem. Jak zakończą się ich przygody? Czym zaskoczy nas Izabela Janiszewska?

Sylwia Konopacka, koleżanka Bruna Wilczyńskiego i aktualna partnerka jego odwiecznego wroga, Jacka Lewickiego, zostaje porwana w nieznanych okolicznościach. Wilczyński rozpoczyna śledztwo, pozwala wciągnąć w grę Lewickiego, który wydaje się być zawsze o krok przed komisarzem.

W tym samym czasie Larysa Luboń poszukuje swojego przyjaciela i byłego szefa, Pawła Wiśniewskiego. Nie wierzy w to, że mógł on zginąć pod kołami pociągu. W trakcie poszukiwań dowiaduje się o zabójstwie bezdomnej – Lady Di, którą mężczyzna znał. Kobieta okazuje się Dianą Darską, związaną z losami wpływowej rodziny Hallerów (których poznaliśmy w pierwszej części). Tak zaczyna się pogoń za mordercą kobiety, w której trakcie zostają odkryte mroczne tajemnice rodziny Bruna Wilczyńskiego: przyczyna śmierci matki Bruna i krzywda wyrządzona Igorowi Szymanowiczowi, którego historię poznajemy we Wrzasku. Na światło dzienne wychodzą również sekrety Lewickiego, pociągającego za sznurki i realizującego tak naprawdę swój chory plan. Plan przygotowywany od lat i realizowany skrupulatnie oraz drobiazgowo. Lewicki potrafi na każdego wpłynąć, każdego zaintrygować, każdemu być przydatny.

Tajemnice właścicieli Haller Investments, ukryte w rezydencji w Podkowie Leśnej czy w zamkniętej stadninie koni Hallerówce zaczynają wychodzić na światło dzienne. Tajemnice zmuszające do samobójstwa Alberta, wiernego kierowcę Hallerów.
Mroczne i cierpiące osobowości, zagubione we własnych umysłach. Aby zostały zauważone, gotowe są na najgorsze łajdactwa.

Zatem jest wrzask, histeria, by w konsekwencji wpaść w amok

Ta mocna i trudna seria przedstawia obraz walki z traumą, cierpienie przesłaniające radość. By doznać ukojenia, bohaterowie ranią wszystkich wokół. A początek tych wszystkich zaburzeń rodzi się w bezbronnym, skrzywdzonym dziecku, które nie zaznało miłości. Jedno zdarzenie odciska piętno na całym jego życiu.

Amok to trzecia i ostatnia część serii o komisarzu Wilczyńskim oraz reporterce Luboń. Po raz kolejny wplątują się w niebezpieczną grę. Larysa próbuje poznać prawdę o śmierci bezdomnej Lady Di i w konsekwencji trafia do domu Hallerów. Bruno natomiast szuka zaginionej policjantki, przez co wplątuje się w nieczystą grę Lewickiego.

W szale poszukiwań główni bohaterowie sami dla siebie stają się toksyczni. Wściekłość i żądza zemsty przysłaniają im racjonalne myślenie.

Na koniec przychodzą spokój, cisza i ciemność

NIKT NIE PYTA O TO, CZY CHCEMY NALEŻEĆ DO TEJ KONKRETNEJ RODZINY, W KTÓREJ PRZYCHODZIMY NA ŚWIAT. LOSUJEMY OKREŚLONY ZESTAW I NIE MOŻEMY WYMIENIĆ GO NA INNY. NIEWAŻNE, CZY PRAGNIEMY BYĆ OBCIĄŻENI JEJ HISTORIĄ I TRAUMAMI, ALBO CZY AKCEPTUJEMY PANUJĄCE W NIEJ ZASADY. KIEDY SIĘ POJAWIAMY, PORZĄDEK JEST JUŻ USTALONY, A MY MAMY OBOWIĄZEK DOSTOSOWAĆ SIĘ DO REGUŁ.

Amok okazał się dogłębnym studium rodziny. Rodziny, która nie potrafi zaopiekować się własnym synem, trzymając go za meblościanką jak zwierzę. Zwierzę, które w pewnym momencie dorasta, ale nadal nie zaznaje miłości oraz szczęścia. W efekcie nie jest w stanie samo go komuś dać.

Studium rodziny teoretycznie posiadającej wszystko – władzę, pieniądze i zainteresowanie. W praktyce ta rodzina to wydmuszka. Na zewnątrz ozdobiona przepięknymi i drogimi błyskotkami, a wewnątrz pusta. Chora psychicznie matka, siostra alkoholiczka, wycofany ojciec i on. Syn, brat. Ten, od którego wszystko się zaczęło. Ten, który dawno temu podjął decyzję, która położyła się cieniem na jego przyszłości.

Do czego człowiek jest zdolny w szale obłędu?

 Izabela Janiszewska obdarza bohaterów charakterystycznymi cechami i wie, jak uderzyć w strunę społecznych problemów, by poruszyć czytelnika. Atmosfera zagęszcza się wraz z rozwojem akcji. Intrygę dopracowano w najmniejszym detalu, przez co była trudna do rozwikłania. Bohaterowie skrywają swoje sekrety, walczą z obłędem i desperacją. To wszystko składa się na fantastyczne zakończenie.


Jeśli jesteście ciekawi poprzednich części, zajrzyjcie do naszych recenzji Wrzasku i Histerii.

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Okładka
8
Fabuła
9
Klimat
7
Język
8
Zakończenie
9
Bohaterowie
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Amok to trzecia i zarazem ostatnia część cyklu Wrzask. Ostatnie spotkanie z Larysą oraz Brunem. Jak zakończą się ich przygody? Czym zaskoczy nas Izabela Janiszewska?Sylwia Konopacka, koleżanka Bruna Wilczyńskiego i aktualna partnerka jego odwiecznego wroga, Jacka Lewickiego, zostaje porwana w nieznanych okolicznościach. Wilczyński rozpoczyna śledztwo,...„Amok” – wspaniałe zakończenie trylogii

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.