„Amok” – wspaniałe zakończenie trylogii

Amok to trzecia i zarazem ostatnia część cyklu Wrzask. Ostatnie spotkanie z Larysą oraz Brunem. Jak zakończą się ich przygody? Czym zaskoczy nas Izabela Janiszewska?

Sylwia Konopacka, koleżanka Bruna Wilczyńskiego i aktualna partnerka jego odwiecznego wroga, Jacka Lewickiego, zostaje porwana w nieznanych okolicznościach. Wilczyński rozpoczyna śledztwo, pozwala wciągnąć w grę Lewickiego, który wydaje się być zawsze o krok przed komisarzem.

W tym samym czasie Larysa Luboń poszukuje swojego przyjaciela i byłego szefa, Pawła Wiśniewskiego. Nie wierzy w to, że mógł on zginąć pod kołami pociągu. W trakcie poszukiwań dowiaduje się o zabójstwie bezdomnej – Lady Di, którą mężczyzna znał. Kobieta okazuje się Dianą Darską, związaną z losami wpływowej rodziny Hallerów (których poznaliśmy w pierwszej części). Tak zaczyna się pogoń za mordercą kobiety, w której trakcie zostają odkryte mroczne tajemnice rodziny Bruna Wilczyńskiego: przyczyna śmierci matki Bruna i krzywda wyrządzona Igorowi Szymanowiczowi, którego historię poznajemy we Wrzasku. Na światło dzienne wychodzą również sekrety Lewickiego, pociągającego za sznurki i realizującego tak naprawdę swój chory plan. Plan przygotowywany od lat i realizowany skrupulatnie oraz drobiazgowo. Lewicki potrafi na każdego wpłynąć, każdego zaintrygować, każdemu być przydatny.

Tajemnice właścicieli Haller Investments, ukryte w rezydencji w Podkowie Leśnej czy w zamkniętej stadninie koni Hallerówce zaczynają wychodzić na światło dzienne. Tajemnice zmuszające do samobójstwa Alberta, wiernego kierowcę Hallerów.
Mroczne i cierpiące osobowości, zagubione we własnych umysłach. Aby zostały zauważone, gotowe są na najgorsze łajdactwa.

Zatem jest wrzask, histeria, by w konsekwencji wpaść w amok

Ta mocna i trudna seria przedstawia obraz walki z traumą, cierpienie przesłaniające radość. By doznać ukojenia, bohaterowie ranią wszystkich wokół. A początek tych wszystkich zaburzeń rodzi się w bezbronnym, skrzywdzonym dziecku, które nie zaznało miłości. Jedno zdarzenie odciska piętno na całym jego życiu.

Amok to trzecia i ostatnia część serii o komisarzu Wilczyńskim oraz reporterce Luboń. Po raz kolejny wplątują się w niebezpieczną grę. Larysa próbuje poznać prawdę o śmierci bezdomnej Lady Di i w konsekwencji trafia do domu Hallerów. Bruno natomiast szuka zaginionej policjantki, przez co wplątuje się w nieczystą grę Lewickiego.

W szale poszukiwań główni bohaterowie sami dla siebie stają się toksyczni. Wściekłość i żądza zemsty przysłaniają im racjonalne myślenie.

Na koniec przychodzą spokój, cisza i ciemność

NIKT NIE PYTA O TO, CZY CHCEMY NALEŻEĆ DO TEJ KONKRETNEJ RODZINY, W KTÓREJ PRZYCHODZIMY NA ŚWIAT. LOSUJEMY OKREŚLONY ZESTAW I NIE MOŻEMY WYMIENIĆ GO NA INNY. NIEWAŻNE, CZY PRAGNIEMY BYĆ OBCIĄŻENI JEJ HISTORIĄ I TRAUMAMI, ALBO CZY AKCEPTUJEMY PANUJĄCE W NIEJ ZASADY. KIEDY SIĘ POJAWIAMY, PORZĄDEK JEST JUŻ USTALONY, A MY MAMY OBOWIĄZEK DOSTOSOWAĆ SIĘ DO REGUŁ.

Amok okazał się dogłębnym studium rodziny. Rodziny, która nie potrafi zaopiekować się własnym synem, trzymając go za meblościanką jak zwierzę. Zwierzę, które w pewnym momencie dorasta, ale nadal nie zaznaje miłości oraz szczęścia. W efekcie nie jest w stanie samo go komuś dać.

Studium rodziny teoretycznie posiadającej wszystko – władzę, pieniądze i zainteresowanie. W praktyce ta rodzina to wydmuszka. Na zewnątrz ozdobiona przepięknymi i drogimi błyskotkami, a wewnątrz pusta. Chora psychicznie matka, siostra alkoholiczka, wycofany ojciec i on. Syn, brat. Ten, od którego wszystko się zaczęło. Ten, który dawno temu podjął decyzję, która położyła się cieniem na jego przyszłości.

Do czego człowiek jest zdolny w szale obłędu?

 Izabela Janiszewska obdarza bohaterów charakterystycznymi cechami i wie, jak uderzyć w strunę społecznych problemów, by poruszyć czytelnika. Atmosfera zagęszcza się wraz z rozwojem akcji. Intrygę dopracowano w najmniejszym detalu, przez co była trudna do rozwikłania. Bohaterowie skrywają swoje sekrety, walczą z obłędem i desperacją. To wszystko składa się na fantastyczne zakończenie.


Jeśli jesteście ciekawi poprzednich części, zajrzyjcie do naszych recenzji Wrzasku i Histerii.

Polecane recenzje

„Nie możesz mnie pocałować” – gorący romans z różnicą wieku

Nie możesz mnie pocałować już od dnia premiery podbija serca czytelników i zbiera same dobre...

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...
Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Okładka
8
Fabuła
9
Klimat
7
Język
8
Zakończenie
9
Bohaterowie
10
Amok to trzecia i zarazem ostatnia część cyklu Wrzask. Ostatnie spotkanie z Larysą oraz Brunem. Jak zakończą się ich przygody? Czym zaskoczy nas Izabela Janiszewska?Sylwia Konopacka, koleżanka Bruna Wilczyńskiego i aktualna partnerka jego odwiecznego wroga, Jacka Lewickiego, zostaje porwana w nieznanych okolicznościach. Wilczyński rozpoczyna śledztwo,...„Amok” – wspaniałe zakończenie trylogii