Strona głównaFilmRecenzje serialiAnime lista #1 - „Wonder Egg Priority”

Anime lista #1 – „Wonder Egg Priority”

Pierwszy odcinek Wonder Egg Priority wyszedł w styczniu 2021 roku. Anime pojawiło się znikąd (nie jest wzorowane na żadnej mandze) i nieoczekiwanie zaczęło zgarniać wysokie noty. Spotkałam się nawet z określaniem serii mianem czarnego konia. Czy WEP faktycznie zasłużyło na taki poklask?

Między jawą a snem

Główną bohaterką Wonder Egg Priority jest Ohto Ai. Czternastolatka z powodu swojej heterochromii spotkała się z prześladowaniem i przestała chodzić do szkoły. Ponadto dziewczyna wciąż nie może pogodzić się z samobójstwem swojej jedynej przyjaciółki Koito. Ai izoluje się od świata i zaczyna cierpieć na hikikomori. Z letargu bohaterkę wyrywają tajemnicze postacie Acca i Ura-Acca, które oferują jej pierwsze, darmowe jajko. Zyskuje dostęp do świata swoich własnych snów, gdzie zachowując świadomość, może rozbić jajko i spróbować ochronić znajdującą się w nim dziewczynę. Każda bohaterka z jajka popełniła wcześniej samobójstwo. W świecie snów Ai samobójczynie stały się celem dla demonicznych istot oraz personifikacji swych traum i strachu. Pokonując abstrakcyjne potwory, główna bohaterka przybliża się do ocalenia Koito.

Bohaterowie

Dzięki jajkom Ai zaprzyjaźnia się z trzema dziewczynami. Bohaterki te również walczą w swoich wyimaginowanych światach, by ocalić bliskich, którzy popełnili samobójstwa. Postacie WEP są niesamowicie barwne i różnorodne pod względem zarówno osobowości, jak i wyglądu. Każdej z dziewczyn poświęcono dość uwagi, by rozwinąć ich charaktery i wytłumaczyć rozumowanie. Inaczej ma się sprawa z głównym antagonistą, który okazuje się przyczyną całego zamieszania z jajkami.

Wonder Egg Priority

Poważny przekaz

Anime porusza wiele poważnych problemów dwudziestego pierwszego wieku. Każda z głównych bohaterek ma swój odmienny charakter ukształtowany przez inne okoliczności. Ponadto podczas walk poznajemy dziewczyny z jajek, które przedstawiają powody swoich samobójstw. Mamy więc do czynienia nie tylko z samymi aktami przemocy i chorobami psychicznymi, ale też poważnymi i dobrze oddanymi ich konsekwencjami. Spotykamy się ze szkolnym prześladowaniem, problemami rodzinnymi, takimi jak alkoholizm rodzica albo nowy partner mamy, samookaleczaniem, trudnościami związanymi z tożsamością płciową i brakiem akceptacji.

Oprawa graficzna i muzyczna

Wonder Egg Priority punktuje piękną oprawą graficzną. Animacja stoi na niezwykle wysokim poziomie, zarówno podczas walk, jak i zwykłych sytuacji, oddawania ekspresji, czynności oraz przedmiotów. Ruch jest płynny, kolorystyka bogata, a projekty postaci, miejsc i potworów ciekawe i kolorowe. Chociaż po czołówce i pierwszych chwilach z serialem możemy pomyśleć, że to łagodna, spokojna opowieść, z czasem historia pokaże rogi i zrobi się mroczna i drastyczna. Oryginalnym zabiegiem jest mieszanie animacji z realnymi zdjęciami w openingu. Sam utwór muzyczny, chociaż spokojny, dobrze oddaje klimat serii – zagubienie, wolę walki przeplataną z ochotą, by się poddać, nadzieję, nostalgię, żal i smutek.

Brak zakończenia

Najsłabszym elementem serii jest zakończenie. Historia się nie zamyka, główny wątek nie zostaje rozwiązany. Brakuje mi konfrontacji z głównym antagonistą, a także wielu wyjaśnień. Działanie świata jajek powinno być nieco bardziej rozwinięte, wytłumaczone w jakiś fantastyczny sposób. Nieco dodatkowych informacji znajdziemy w odcinku specjalnym, którego nie można pominąć. Nie podoba mi się jednak ponowne powtórzenie historii, którą już znamy, tak jak to miało miejsce w połowie sezonu w regularnym epizodzie. Na przestrzeni 13 odcinków nie było potrzeby dwukrotnego przypominania fabuły, szczególnie że obie przypominajki miały po około 20 minut.

Wonder Egg Priority

Podsumowanie i drugi sezon

Niestety nie ma na razie żadnych zapowiedzi drugiego sezonu. Choć na końcu odcinka specjalnego dziewczyny osiągnęły już swój cel i rozeszły się, główna bohaterka postanawia nadal walczyć, tym razem o ocalenie jednej z przyjaciółek. Taki zarys fabuły ma swój potencjał, ale musiałby iść w parze z dobrymi pomysłami. Myślę, że jeśli pojawi się drugi sezon, to może on wprowadzić zupełnie nowych bohaterów i nowe wyzwania.

Wonder Egg Priority to dobre anime z piękną oprawą graficzną i przesłaniem. Większość postaci jest świetnie zbudowana, a całość, prócz odcinka przypominajki, który można pominąć, ogląda się z zainteresowaniem. Problemy psychologiczne i relacje międzyludzkie są przedstawione dobrze i dokładnie. Sposób prowadzenia widza przez akcję i świat jest jednak momentami zawiły, dlatego anime trzeba oglądać w skupieniu. Tematyka i skomplikowane uniwersum sprawiają, że produkcja nie jest tak lekka i rozluźniająca, jak mogłoby się wydawać. Podsumowując polecam zapoznać się z Wonder Egg Priority, chociaż nie sądzę, by stało się jedną z moich ulubionych serii.


Dziękuję za uwagę i zapraszam do mini poradnika do darmowej gry osu!, w którym każdy fan anime znajdzie mapę swojego ulubionego openingu.

Amelia Saletra
Amelia Saletra
“It gets easier. Every day, it gets a little easier. But you gotta do it every day. That's the hard part." | Źródło: "Bojack Horseman"
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.