Strona głównaLiteraturaAudiobooki w abonamencie. Gdzie słuchać?

Audiobooki w abonamencie. Gdzie słuchać?

Audiobooki możemy kupować pojedynczo, czasem nawet na płytach CD. W większości jednak wolimy mieć dostęp do pełnej biblioteki w cenie jednej subskrypcji, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, aby ze słuchanej książki zrezygnować i wybrać inną. Gdzie zatem szukać audiobooków w abonamencie, który z nich wybrać i czy to się opłaca?

Szybka nawigacja

Zanim zdecydujemy się na konkretną usługę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą. Niektórzy dostawcy oferują kilka pakietów, a wybór niższego może wiązać się z ograniczeniami w dostępie do pozycji, które nas interesują. Dlatego tak ważne jest, aby określić swoje wymagania. Czy potrzebujemy móc dzielić dostęp do konta z innymi osobami? Rozbudowana funkcjonalność aplikacji to dla nas priorytet? Planujemy słuchać kilku książek w miesiącu czy wystarczy jedna?

Wady i zalety abonamentu z audiobookami

Do zalet należy zaliczyć chociażby dostęp do tysięcy audiobooków w jednej, stałej cenie jednego audiobooka (no, góra dwóch). Dla mnie, człowieka bardzo niezdecydowanego w wyborze tego, co chce aktualnie słuchać największym plusem abonamentu jest możliwość zmiany decyzji. Ostatnio trafiłem na Życie Violette Valerie Perrin – pięknie napisaną książkę, ale w mojej opinii nieodpowiednią na beztroski relaks – i gdybym miał słuchać jej tego konkretnego beztroskiego dnia aż do końca, to płakałbym rzewnie, że nie wybrałem czegoś innego. Na szczęście miałem tę możliwość.

Natomiast największym minusem jest brak wielu pozycji w poszczególnych ofertach. Bez problemu wysłuchamy Słowika K. Hannah w Storytel, ale już w Empik Go musimy go zakupić oddzielnie. Z premierami też bywa różnie, bo na niektóre audiobooki trzeba czekać nawet kilka miesięcy, kiedy moglibyśmy je kupić przedpremierowo jako pojedyncze tytuły. Problem stanowi także czas, którego nieraz bywa za mało, a subskrypcja jest cykliczna, więc nawet jeśli nie słuchaliśmy niczego przez cały miesiąc, pieniądze i tak zostaną pobrane z konta. Abonament nie jest również odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które wiedzą, że nie wysłuchają więcej niż jednej książki miesięcznie.

Audiobooki w abonamencie dzielonym między kilkoma użytkownikami

Większość serwisów oferuje współdzielenie abonamentu i w jego ramach tworzenie określonej liczby kont. Nawet do 5 profili w ramach jednego pakietu! Jeśli chcemy zaoszczędzić i mamy kogoś, kto także zbiera się do rozpoczęcia subskrypcji, warto z nim przedyskutować takie rozwiązanie.

Ranking abonamentów z audiobookami

Empik Go - w abonamencie
fot. empik.com/go

1. Empik Go

Empik Go udostępnia ogromną bibliotekę audiobooków, ebooków i komiksów. Aplikacja jest dosyć wygodna, przeszkadza mi trochę sam projekt graficzny, ale podział na kategorie jest już godny pochwały. Bardzo dobrze działa algorytm rekomendowanych tytułów, który podrzuca propozycje zgodnie z zainteresowaniami.

 • Zasób biblioteki: ponad 100 tysięcy.
 • Liczba urządzeń do jednoczesnego korzystania: 2 + czytnik Kindle (jako trzecie urządzenie).
 • Cena: Go Mini – 19,99 zł/miesiąc (można wysłuchać/przeczytać maksymalnie dwa tytuły w miesiącu), Go Max – 39,99 zł/miesiąc (nielimitowane słuchanie i czytanie), Go Max + Music (nielimitowane słuchanie i czytanie połączone z dostępem do Empik Music).
Storytel – Audiobooki w abonamencie
fot. storytel.com

2. Storytel

Storytel to przepiękna aplikacja, która jednak bardzo często miewa awarie. Na plus możemy zaliczyć jej łatwość wyszukiwania, proste dodawanie komentarzy z opiniami i reakcjami w postaci emotikonek. Na minus brak wielu popularnych pozycji albo nawet całkowity brak twórczość autorów, np. Nicholasa Sparksa.

Storytel pozwala na użytkowanie serwisu na PC, co dla niektórych okaże się decydującym argumentem. Ilość ebooków i audiobooków w abonamencie jest ogromna, a duża część z nich to produkcje anglojęzyczne, więc słuchanie i czytanie łączy przyjemne z pożytecznym, bo w ten sposób uczymy się języka. To jeden z ważniejszych powodów, dla których warto słuchać audiobooków.

 • Zasób biblioteki: ponad 100 tysięcy.
 • Liczba urządzeń do jednoczesnego korzystania: 1 + jedno dziecko (w pakiecie Family 2 + dwoje dzieci, a w Family+ 3 + troje dzieci). UWAGA: na kontach dzieci mogą znajdować się jedynie książki w kategoriach dla młodszych czytelników.
 • Cena: Basic – 17,45 zł/miesiąc (10 godzin słuchania miesięcznie), Unlimited – 34,90 zł/miesiąc (nielimitowane słuchanie), Family – 46,90 zł/miesiąc, Family+ – 58,90 zł/miesiąc.
Audioteka Klub
fot. pages.audioteka.com/pl/audioteka-klub/

3. Audioteka Klub

Audioteka od zawsze kojarzyła mi się z bardzo wysoką jakością, a do niedawna była niemal bezkonkurencyjnym graczem na rynku audiobooków. W ramach subskrypcji dołączamy do Audioteka Klub i zyskujemy wcześniejszy dostęp do niektórych premier. Ponadto stałą cenę na kupno ponad 15 tysięcy pozycji oraz opcję dzielenia się nimi z bliskimi. W ramach abonamentu możemy również wygenerować kod do zalogowania się w specjalnej aplikacji Audioteka Kids i zarażać dzieci pasją do czytelnictwa.

Niestety spora część książek, które cieszą się największym zainteresowaniem, nie jest dostępna w abonamencie, a do kupienia w cenie klubowej, czyli za 19,90 zł. To nadal opłacalne, jeśli lubimy mieć coś na własność.

Zapoznaj się z listą tytułów dostępnych bez dodatkowych opłat.

 • Zasób biblioteki: ponad 11 tysięcy w ramach abonamentu / ponad 15 tysięcy do nabycia pojedynczo w cenie klubowej.
 • Liczba urządzeń do jednoczesnego korzystania: z jednego konta może korzystać tylko jedna osoba, ale po zakupie audiobooka i dodaniu go do własnej biblioteczki można udostępnić go maksymalnie dwóm osobom.
 • Cena: 24,90 zł/miesiąc
Legimi jako dostawca ebooków i audiobooków
fot. legimi.pl/jak-to-dziala/

4. Legimi

Wybierając pakiet ebooki i audiobooki bez limitu zyskujemy dostęp do ponad 140 tysięcy książek. Legimi słynie z ebooków, ale oferuje także słuchanie audiobooków, a nawet kupno książek w wersji papierowej. Co miesiąc otrzymujemy punkty Klubu Mola Książkowego o równowartości 5 zł, które możemy przeznaczyć na zakup w serwisie. Do aplikacji można wgrać miesięcznie cztery własne ebooki.

 • Zasób biblioteki: 140 tysięcy (około 10 tys. audiobooków).
 • Liczba urządzeń do jednoczesnego korzystania: 4.
 • Cena: ebooki + audiobooki bez limitu – 39,99 zł/miesiąc (w abonamencie z umową na 12 miesięcy) lub 44,99 zł/miesiąc (bez umowy).

Podsumowanie – Gdzie słuchać audiobooków?

Jeśli lubisz mieć coś na własność i chcesz przy tym zaoszczędzić na kupowaniu, najlepszym wyborem okaże się oczywiście Audioteka Klub, ponieważ subskrypcja obniża cenę 15 tys. audiobooków do 19,99 zł za każdy.

Storytel zawsze był gigantem na rynku, a szukanie w nim pozycji anglojęzycznych jest niesamowicie proste, więc z pewnością przypadnie do gustu osobom, dla których wyznacznikiem jakości jest właśnie taka cecha.

Legimi to opcja dla ludzi traktujących audiobooki jako drobny smaczek w czytelniczym hobby, a większość czasu poświęcających na tradycyjny odbiór tekstu – wówczas powinna was przekonać ta ogromna, stale i szybko rosnąca liczba ebooków.

Empik Go natomiast przypadnie do gustu czytelnikom, którzy muszą mieć dobry podział na kategorie, skuteczne podsuwanie nowych interesujących tytułów i dostęp do dużej biblioteki.

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.