Strona głównaPublicystykaKulturaKsiążki inspirowane baśniami i animacjami Disneya

Książki inspirowane baśniami i animacjami Disneya

Na bajkach Disneya wychowało się wiele pokoleń. Od Królewny Śnieżki przez Meridę Waleczną aż po Krainę Lodu czy Zaplątanych. Produkcje spod skrzydeł The Walt Disney Company uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli. Powoli zaczynamy zauważać, jak wiele animacji tej spółki stało się inspiracją dla pisarzy.

Każde dziecko na jakimś etapie dorastania chciało przeżyć to, co Roszpunka czy Elsa lub Mulan. Całymi nocami marzyło o wspaniałych przygodach. Wiele z nich przemieniło dziecięce wyobrażenia o księżniczkach Disneya w nowe, wspaniałe historie. Dlaczego więc nie wykorzystać swojej miłości do baśni i Disneya, by znaleźć nowe książki do kochania?

Mała Syrenka w Oregonie

Song Below Water to propozycja idealna dla fanów Małej Syrenki i przygód nieustraszonej Ariel. Ta krótka książka opowiada o Tavii, syrenie żyjącej wśród ludzi. Musi ukrywać swoją prawdziwą naturę ze względu na to, że społeczeństwo pragnie zamknąć pod kluczem takich jak ona. W dodatku dziewczyna mieszka w Portland, w którym jest tylko garstka czarnoskórych, a co dopiero czarnoskórych z mocami, które posiada Tavia. Wszystko jednak zmienia się, gdy dochodzi do zabójstwa syreny, a popularna gwiazda wyjawia, że i ona jest wyjątkowa. Portland przestaje być bezpieczne, tak samo jak tajemnica Tavii.

Kopciuszek w nowym wydaniu

Cinder, czyli pierwszy tom Sagi Księżycowej Marissy Meyer, to z pewnością najbardziej zadziwiająca interpretacja Kopciuszka. W końcu kto pokusiłby się o stworzenie z historii osieroconej księżniczki powieść science-fiction z androidami w tle? Właśnie Marissa Meyer.

Autorka zabiera nas do Nowego Pekinu, gdzie poznajemy Cinder – sierotę wychowywaną przez okropną macochę. Kobieta obwinia ją o chorobę jednej ze swoich córek i szczerze nienawidzi. Na dodatek Cinder przez to, że jest androidem, należy do obywateli drugiej kategorii, co utrudnia jej życie i pracę mechanika. Każdy dzień  wydaje się nudny i pozbawiony radości do momentu, w którym Cinder poznaje księcia Kaia i wplątuje się w sam środek międzygalaktycznej wojny.

Kopciuszek w świecie geeków

Geekerella to kolejna pozycja dla fanów Kopciuszka. Elle jest geekiem, a całe jej życie kręci się wokół Starfield, czyli klasycznej serii science-fiction. Kiedy tylko dowiaduje się o konkursie na cosplay do ukochanego filmu, porzuca pracę w foodtrucku Magiczna Dynia i wyrusza w podróż po wygraną. Jednak szybko okazuje się, że przyjdzie jej walczyć nie tylko o tytuł laureatki.

Choć Geekerella to książka dla młodszej publiczności, może okazać się świetną rozrywką dla czytelników w każdym wieku!

Wojownicza księżniczka po raz kolejny ratuje świat

Fani Mulan będą zachwyceni Flame in the Mist Renée Ahdieh. Historia Mariko – córki samuraja – rozgrzeje Wasze serca. Jej życie z góry jest skazane na porażkę, bo nie urodziła się chłopcem. Osiągnięcia z alchemii nie zatrzymują jej rodziców przed wydaniem Mariko za Minamoto Raidena – syna cesarza. Jednak w drodze do cesarskiego miasta Inako wóz, w którym Mariko jedzie, zostaje napadnięty przez Czarny Klan. Dziewczyna cudem uchodzi z życiem. Wydarzenie to zmienia jej życie o sto osiemdziesiąt stopni. Bohaterka, przebrana za chłopaka, zaczyna infiltrować wroga. Tam poznaje najmroczniejsze historie zdrad i morderstw, co szybko weryfikuje jej dotychczasowe przekonania.

Nie każda Roszpunka potrzebuje ratunku z wieży

The Golden Braid to kompletnie inna wersja Roszpunki. W tej historii, która wyszła spod pióra Melanie Dickerson, bohaterka jest wyjątkowo sprawną wojowniczką, a jej śpiew usypia każdą bestię. Umiejętność ta przywodzi od razu na myśl księżniczkę Fionę z czwartej części Shreka.

Matka Roszpunki jest wyjątkowo zaangażowana w opiekę nad swoją córką i chorobliwie podejrzliwa wobec każdego chłopaka, który kręci się wokół niej. Jedyne cele Roszpunki to nauczyć się czytać i wyjść za mąż, choć przez zachowanie matki nie jest to proste. 

Po tym, jak o rękę Roszpunki prosi rolnik, rodzina przenosi się do Hagenheim. Podróż okazuje się zdradliwa – kobiety zostają napadnięte. Dziewczynę z opresji ratuje przystojny sir Gerek, któremu w dalszej części drogi to ona udziela pomocy. By spłacić swój dług, mężczyzna zabiera Roszpunkę do siebie i postanawia nauczyć ją czytać. 

Jednak po czasie bohaterka zaczyna odkrywać swoje przeznaczenie, a najbliżsi okazują się nie tak wierni jej, jak przyrzekali.

A co, gdyby królowa wypiła zły eliksir?

What Once Was Mine to jedna z najbardziej popularnych książek inspirowanych historią Roszpunki. W tej opowieści nikt nie zostaje porwany, lecz oddany. Matka Roszpunki, zdesperowana, by wyzdrowieć i urodzić zdrową córeczkę, wypija magiczny eliksir. Ten jednak pomaga tylko z pozoru. Roszpunka przychodzi na świat piękna i zdrowa, ale obarczona straszną klątwą – zamiast leczyć, potrafi jedynie ranić innych ludzi. Przerażeni król i królowa oddają dziecko pod opiekę matki Gothel, która zamyka księżniczkę w wieży.

Roszpunka wie, że musi chronić wszystkich przed swoim przekleństwem, jednak w swoje osiemnaste urodziny postanawia opuścić dom i wyruszyć, by zobaczyć lampiony, które co roku ozdabiają wieczorne niebo. Po drodze zostaje wciągnięta w przygodę ze złodziejem Flynnem i banitą Giną. W trakcie podróży odkrywa, że historia jej klątwy jest o wiele bardziej zawiła, niż myślała.

Bajki Disneya stanowią inspirację dla wspaniałych dzieł literackich. Znacie jakieś inne tytuły, które powstały z miłości do baśni i animacji Disneya?


Zapraszamy na nasz wpis o najlepszych filmach o celebrytach!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.