Strona głównaCiekaweTo pominąłeś podczas oglądania filmu „Ballada ptaków i węży”!

To pominąłeś podczas oglądania filmu „Ballada ptaków i węży”!

Choć „Ballada ptaków i węży” już od jakiegoś czasu gości na ekranach kin, fani co rusz odnajdują kolejne referencje do poprzednich części serii. Zebraliśmy kilka z nich!

Ballada ptaków i węży już chwilę po premierze otrzymała wysokie oceny od widzów i krytyków. Wszyscy zgodnie uważają tę część Igrzysk śmierci za najwierniejszą adaptację książki.

Twórcy produkcji zadbali o wiernych fanów, dodając kilka ciekawych referencji odwołujących się do starszych części książki. Niektóre łatwo można wyłapać, inne wymagają szybkiego i sprawnego oka.

Jeśli jeszcze nie widzieliście filmu, pozwólcie, że nieco was wprowadzę. Ballada ptaków i węży opowiada historię młodego Coriolanusa Snowa. Jako przyszły absolwent Akademii Kapitolu zostaje wybrany na mentora trybutki dziesiątych Głodowych Igrzysk – Lucy Gray. I choć nic tego nie zapowiadało, relacja między nimi rozwija się w coś głębszego. W efekcie otrzymujemy historię upadku bystrego i ambitnego Corio i poznajemy zimnego prezydenta Snowa, jakiego znamy z poprzednich odsłon.

fot. Lionsgate

Zebraliśmy dziesięć referencji do wcześniejszych części Igrzysk Śmierci:

Kiedy trybuci wchodzą na arenę Igrzysk, Lucy Gray trzyma za rękę Wovey. Jest to referencja do przyjaźni Katniss i Rue podczas siedemdziesiątej czwartej odsłony wydarzenia.

Sama Lucy Gray wspomina Corio, że Wovey przypomina jej kuzynkę – Maude Ivory. Dla Katniss Rue była jak jej siostra, Prim.

Hymn rebelii Kosogłosa napisała Lucy Gray

Piosenka The Hanging Tree, którą podłapali rebelianci w drugiej części serii W Pierścieniu ognia i utworzyli go swoim hymnem, została napisana przez Lucy Gray. Istnieje również prawdopodobieństwo, że do momentu wojny Snow słyszał ją tylko raz – śpiewaną przez autorkę.

Fani teoretyzują, że kuzynka Lucy Gray nauczyła jej swojego syna, ojca Katniss, a ten później swoją pierworodną.

Symbolika róż ma ogromne znaczenie w Balladzie ptaków i węży

W późniejszych latach znakiem charakterystycznym prezydenta są hodowane przez niego róże. Okazuje się jednak, że nie jest to tylko niewinne hobby.

Sam Snow w filmie wspomina, że jego zmarła matka pachniała jak róże. Babcia Corio hodowała je nawet na dachu ich penthouse’u. Biała róża stała się także pierwszym prezentem chłopaka dla Lucy Gray.

Kosogłosy 

Te cudowne ptaki miały niezwykłą umiejętność zapamiętywania dźwięków po przesłuchaniu ich choćby raz. W trzeciej i czwartej części Igrzysk śmierci stają się symbolem rebelii.

Kiedy w Balladzie Coriolanus goni za Lucy Gray, kosogłosy latają nad jego głową, śpiewając znane nam już The Hanging Tree. To w tym momencie Snow orientuje się, że dziewczyna odeszła.

Jest to prawdopodobnie powód, dla którego przyszły prezydent Panem nienawidzi tych ptaków.

Sukienka Lucy Gray oraz sukienka Katniss należały do ich matek

Podczas gdy sukienka Katniss Everdeen była pożyczona na potrzeby Dożynek, dla Lucy Gray ten ubiór był jedyną pamiątką po zmarłej matce.

Dodatkowo fani zauważyli, że gorset, który nosi bohaterka, przyozdobiony jest haftowanymi prymulkami oraz kwiatami ziemniaka, znanymi jako katniss.

Katniss i Lucy Gray kłaniają się w ten sam sposób

Po wybraniu Lucy Gray jako trybutki z Dystryktu dwunastego, dziewczyna śpiewa piosenkę, po czym się kłania w wyjątkowo charakterystyczny sposób. Ten sam ukłon wykonuje Katniss po pokazie umiejętności tuż przed Igrzyskami.

Twórca filmu Francis Lawrence przyznał, że ukłonu nie było w planach. Nie pojawił się on również w scenariuszu. Odtwórczyni roli Rachel Zegler oraz reżyser sami wpadli na pomysł wykonania tego gestu.

fot. Lionsgate

Katniss miała taki rodzaj ukłonu w czasie Dożynek. Nie było napisane ani w książce, ani w scenariuszu, że Lucy Gray to robi. Wymyśliłem ten pomysł z Rachel, żeby to zrobiła. Po prostu pomyślałem, że to fajny pomysł, żeby pomyśleć, że Katniss usłyszała przez pokolenia, że była dziewczyna w 10. Igrzyskach, która mogła to zrobić, i teraz ona robi coś, o czym słyszała. – opowiedział w wywiadzie.

Bagnisty ziemniak niszczy życie Snowa

Bagnisty ziemniak, znany w filmie jako katniss, stanowił ogromny symbol.

Kiedy para odpoczywa nad jeziorem, Lucy Gray mówi, że roślina ta jest małą, ładną rzeczą, choć zdeterminowaną. W tym samym momencie rozbrzmiewa instrumentalna ścieżka Katniss z filmu W pierścienia ognia.

Jedną z ostatnich kwestii Lucy Gray jest zdanie: Myślę, że pójdę wykopać trochę katniss, skoro i tak mamy już ogień. Zaraz po tych słowach dziewczyna znika. Choć może to wydawać się naciągane, jest to ostatni moment, kiedy widzimy ją na ekranie. 64 lata później poznajemy Katniss Everdeen. Zupełnie tak jakby Lucy Gray rzeczywiście przyprowadziła ją do Snowa.

Wielu uczniów Akademii Kapitolu i prowadzący Igrzyska są przodkami później znanych nam postaci.

Dla przykładu, w Balladzie… poznajemy Arachne Crane, przodkinię Seneki Crane’a, czy Hilariusa Heavensbee, spokrewnionego z Plutarchem Heavensbee.

Zaś Lucretius Flickerman prawdopodobnie jest ojcem Ceseara Flickermana. Dowiadujemy się tego, kiedy Lucretius odwołuje rezerwację dla dwojga oraz małego dziecka.

Ciekawostką jest, że oboje obrali tę samą drogę kariery – w cudowny sposób prowadzili relację na żywo z Igrzysk.

fot. Lionsgate

Choć Lucy Gray napisała The Hanging Tree na zupełnie inny temat, piosenka stała się metaforą historii Corio.

Lucy Gray stworzyła piosenkę zaraz po egzekucji jednego z mieszkańców Dystryktu. Według Strażników Pokoju, miał on zamordować trzy osoby w akcie rebelii.

Słowa Are you, are you comin’ to the tree? / Where they strung up a man, they say he murdered three stanowią bezpośrednią referencję do czasu, kiedy to Snow dokonał trzech zabójstw  – Bobbina, Mayfair Lipp, oraz Sejanusa, demaskując jego zdradę.

fot. Lionsgate

Łuk i strzały na arenie

Kiedy Sejanus i Corio walczą o życie, próbując wydostać się z areny, w tle możemy zauważyć nieruszony łuk oraz kołczan ze strzałami. Sam Francis Lawrence przyznał, że położyli je tam w hołdzie Katniss. 

Bonus – ostatnie zdanie w filmie to słowa Snowa wypowiedziane do Katniss

Ballada ptaków i węży kończy się słowami: To rzeczy, które najbardziej kochamy, są tymi, które nas niszczą, przeczytanymi głosem Donalda Sutherlanda, który grał starszego już prezydenta w poprzednich odsłonach.

Są to dokładnie te same słowa, którymi Snow zwrócił się do Katniss, kiedy nawiązywał do Peety Mellarka, poddanego praniu mózgu.

Słowa te odwołują się również do sytuacji samego Corio, którego głębokie uczucia sprawiły, że zmienił się tak diametralnie. 

Jakie referencje i symbole udało wam się znaleźć w filmie?


Zapraszamy was również do naszej recenzji filmu Ballada ptaków i węży!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.