Strona głównaCiekawe„Bez przedawnienia” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

„Bez przedawnienia” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

Najnowsza książka Katarzyny Żwirełło – Bez przedawnieniarozpoczyna serię Dwa bieguny. W końcu mamy okazję poznać młodego aspiranta Roberta Baczuka, który zajmuje się rodzinnymi tragediami, czekając na swoją wymarzoną wielką sprawę. Na szczęście marzenia się spełniają i już niedługo musi zmierzyć się z bezlitosnym zabójcą. Jednak czy uda mu się dotrzeć do prawdy?

(Wszystkie śródtytuły to cytaty pochodzące z książki Bez przedawnienia Katarzyny Żwirełło.)

  • TytułBez przedawnienia 
  • Autor: Katarzyna Żwirełło
  • SeriaDwa bieguny
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dreams
  • Gatunek: Kryminał
  • Premiera: 14.04.2022 r.

Głęboko wierzę w sprawiedliwość. W to, że coś takiego jak prawda nie ma przedawnienia

Można powiedzieć, że po wielu trudnych doświadczeniach z dzieciństwa Robert Baczuk wyszedł na ludzi. Pracuje w wydziale kryminalnym w warszawskiej policji, gdzie zajmuje się tragediami rodzinnymi, takimi jak samobójstwa czy morderstwa w afekcie. Wciąż jednak czeka na ważniejszą sprawę, która pomogłaby mu spełnić się zawodowo. Dlatego kiedy w ścianie jednego z nowych mieszkań na Wilanowie zostaje znalezione ciało byłego posła, Baczuk angażuje się w to bez wahania. Wyrusza na poszukiwania prawdy, nie wiedząc jeszcze, jak bardzo niebezpieczna się ona okaże.

"Bez przedawnienia" - zapowiedź patronacka
fot. materiały prasowe

On zabił mnie. Ja zabiłam jego. Teraz wszystko się zgadza

Część bohaterów, którzy pojawiają się w Bez przedawnienia, mogliśmy już poznać w poprzednich książkach Katarzyny Żwirełło. Powraca m.in. Alan Berg (Proca), którego początki kariery autorka opisała w Nim padnie pierwszy strzał, a kontynuowała w serii Między prawem. Teraz Proca powraca jako mentor i anioł stróż głównego bohatera, Roberta Baczuka.

Myślę, że młodego aspiranta mogę określić mianem mojej ulubionej postaci. Potrafi trzeźwo myśleć, dobrze wykonuje swoje obowiązki i ma dobre serce. Jednocześnie nie jest pozbawiony wad. Ma problemy z atakami złości i trudno jest mu to zaakceptować. Na szczęście pomaga mu Tośka, jego partnerka. Ta stanowcza i twarda młoda kobieta to najlepsza osoba, jaką Robert mógł spotkać w swoim życiu. Podobnie jak on przeszła trudne chwile w dzieciństwie, jednak to tylko uczyniło ją silniejszą, co też udowadnia na każdym kroku.

Ciekawą postacią jest także Michał Chmielewski, który zdecydowanie najbardziej mnie zaintrygował. Jego chłód, opanowanie i inteligencja sprawiają, że trudno go rozgryźć do samego końca, a zarazem jego zachowanie i działania nabierają wtedy sensu.


Przeczytaj także: FILMOWE PODSUMOWANIE MARCA – GRA NA EMOCJACH


Mówią, że zanim zostałeś mordercą, byłeś dobrym śledczym

Sprawa, którą zajmuje się Robert Baczuk, jest dosyć skomplikowana. Na początku ginie polityk, a niedługo później zamordowany zostaje były policjant. Oba zabójstwa są niewątpliwie powiązane, ale wiele faktów się nie łączy. Poszukiwania zabójcy trwają, jednakże na jaw wychodzi coraz więcej kłamstw i pojawiają się kolejne niewiadome, dlatego w dużej mierze akcja skupia się na szukaniu prawdy w przeszłości.

Autorka w kilku rozdziałach opisała także wydarzenia z dzieciństwa Tośki i Roberta. Dzięki temu niektóre motywacje ich działań stają się jaśniejsze oraz zwyczajnie możemy lepiej ich zrozumieć.

Katarzyna Żwirełło ma lekki styl pisania, przez co powieść czyta się szybko i przyjemnie. Nie wprowadza zbyt wielu postaci, ale maksymalnie wykorzystuje potencjał tych ważniejszych, dzięki czemu nie tworzy się chaos. Sprytnie przeplata także ich sprawy prywatne i zawodowe, pokazując, że nie zawsze udaje się oddzielić te dwa światy. Udało jej się stworzyć historię, która zwyczajnie wciąga i sprawia, że czeka się na więcej.

"Bez przedawnienia" - recenzja książki Katarzyny Żwirełło
fot. materiały prasowe

Strach otwiera ludzi na prawdę

Książka Bez przedawnienia jest jedną z ciekawszych pozycji, jakie miałam okazję przeczytać. Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak szybko to zrobiłam. Nawet nie zauważyłam, kiedy przewróciłam ostatnią stronę. Niewątpliwie miało na to wpływ otwarte zakończenie, które dało przedsmak tego, czego możemy się spodziewać w drugim tomie serii Dwa bieguny. Już wiem, że na kolejną część będę czekać z niecierpliwością, ponieważ zdążyłam polubić bohaterów.

Jestem pewna, że Bez przedawnienia nie zawiedzie fanów kryminałów, a jednocześnie będzie świetnym wprowadzeniem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. Jednak ostrzegam! Jak już się zacznie, to trudno będzie przerwać.


A jeśli jako dziecko czytaliście baśnie, to koniecznie sprawdźcie naszą recenzję Piękno i Bestie!

Dominika Przybyłek
Dominika Przybyłek
Podchodzę do życia z uśmiechem na twarzy i radością w sercu. Nie jest to trudne, gdy robi się to, co się kocha. Uwielbiam czytać, pisać, tworzyć grafiki i angażować się w nowe projekty!
Okładka
8
Fabuła
9
Bohaterowie
8
Zagadka
10
Klimat
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Najnowsza książka Katarzyny Żwirełło – Bez przedawnienia – rozpoczyna serię Dwa bieguny. W końcu mamy okazję poznać młodego aspiranta Roberta Baczuka, który zajmuje się rodzinnymi tragediami, czekając na swoją wymarzoną wielką sprawę. Na szczęście marzenia się spełniają i już niedługo musi zmierzyć się z bezlitosnym...„Bez przedawnienia” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.