Biografia Dantego autorstwa Alessandro Barbero
Kiedy myślisz o Dante Alighierim, myślisz od razu o Boskiej Komedii. I choć tego człowieka budował świat określany błędnie dzisiaj przez wielu wiekami ciemnymi, pragnął światła w kulturze i sztuce, tak jak było w okresie hellenizmu, w starożytności. Dzisiaj jego twórczość uznawana jest za arcydzieło literatury włoskiej, która wywarła ogromny wpływ na kształtowanie społeczeństwa w Europie. Dante jest historyczną biografią Alessandro Barbero, który podjął się analizy całokształtu tego wybitnego florenckiego artysty.
Włosi mają to do siebie, że czego nie dotkną, lubią wszystko zamieniać swoją działalnością w złoto. Jeśli lubisz włoską twórczość, to na pewno spodoba Ci się Kapelusz cały w czereśniach, zrecenzowany wcześniej przez nas zespół.
Katabaza Dantego, czyli wędrówka między światami, a w rzeczywistości – dworskie intrygi
Książka opisuje wydarzenia historyczne z życia Dantego. Już w pierwszych zdaniach cofamy się w czasie do roku 1289, do dnia Świętego Barnaby, kiedy wojska florenckie wyruszyły na podbój ziem przy równinie Campaldino. Udział w tej bitwie bierze sam Dante – poznajemy go jako młodzieńca pełnego siły i chęci poświęcenia się dla kraju.
Nie tylko mistrz pióra, charyzmy wojennej, ale i przedsiębiorczości
Dante w bardzo młodym wieku został osierocony przez ojca, który we Florencji był znanym i cenionym bankierem. Kiedy Alighieri osiągnął wiek przewidziany przez prawo do działania w przedsięwzięciach odziedziczonych przez ojca, robił to z całą mocą swojego analitycznego umysłu. Do tego już w wieku trzydziestu lat bardzo aktywnie uczestniczył w życiu politycznym Florencji. A jak wiemy dobrze z historii, tym miastem rządzili bardziej bankierzy i bogate rody niż sami władcy.
Beatrycze nie tylko na kartach Boskiej Komedii
Według źródeł odnalezionych przez Alessandro Barbero Beatrycze, którą poznajemy jako ducha oprowadzającego po Niebie Dantego, istniała naprawdę. Poznajemy ją w innym dziele autora – Życiu nowym. Beatrycze pochodziła z rodu Portinari, a wszyscy zdrobniale wołali na nią Bice. Uczucie Dantego do tej kobiety zrodziło się, kiedy oboje byli w wieku 8–9 lat. Życie nowe zostało spisane przez Alighieri, kiedy miał mniej więcej dwadzieścia pięć lat. Jego ukochana zmarła wcześniej, prawdopodobnie w wyniku nieznanej choroby.
Poznając całokształt człowieka, odkrywasz, dlaczego napisał takie arcydzieło
Alessandro Barbero chciał w swojej pracy zrozumieć, jak w wiekach ciemnych zrodził się świetlisty umysł Dantego. Poznajemy całą jego historię, od bitew, przez tragiczną śmierć ukochanej i wygnanie… Stopniowo rozumiemy, czemu właśnie w tamtym czasie powstała Boska Komedia, którą Dante tworzył ponad trzynaście lat.
Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Marginesy.