Strona głównaRecenzje książek i komiksówBiografie„Bliskie spotkania z uzależnieniem” – recenzja książki Gabora Maté

„Bliskie spotkania z uzależnieniem” – recenzja książki Gabora Maté

Okładka
10
Styl
10
Tematyka
10
Ujęcie tematu
10
Przydatność
10
Wyczerpanie tematu
10

Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów to niesamowicie aktualna pozycja, poruszająca temat destrukcyjnych uzależnień, które dopadają człowieka w różnych momentach jego życia. Gabor Maté w swoim światowym bestsellerze wnikliwie opisuje historie pacjentów, których starał się uwolnić z sideł nałogu.

Bliskie spotkania z uzależnieniem to książka, która głęboko mną wstrząsnęła. Sposób, w jaki autor prowadził narrację, sprawił, że czułam, jakbym czytała powieść. W rzeczywistości jednak wiedziałam, że nie jest to kolejna wymyślona historia, ale opowieść o prawdziwych ludziach. Ludziach, którzy cierpieli przez nałóg i dla nałogu. Ludziach, którzy zmienili się w błąkające się po świecie głodne duchy, czasem przez nas niedostrzegane…

Bliskie spotkania z uzależnieniem w świecie głodnych duchów
fot. materiały prasowe

O AUTORZE

Gabor Maté jest emerytowanym psychiatrą. Przez wiele lat prowadził prywatną praktykę jako lekarz rodzinny, a potem był zatrudniony na szpitalnym oddziale opieki paliatywnej. Następnie przez ponad dekadę zajmował się osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi psychicznie w dzielnicy Downtown Eastside w Vancouver. Jest autorem czterech książek, które zostały przełożone na aż 25 języków. Jest również popularnym mówcą poruszającym tematy uzależnień, traum, rozwoju dzieci oraz zależności między stresem a chorobami.

Przeczytaj również: „MOST POMIĘDZY NAMI” – ARTYŚCI Z DEPRESJĄ

DOKUMENTALNO-POLIFONICZNY CHARAKTER KSIĄŻKI

Zarówno styl autora, jak i sam sposób narracji historii ogromnie mi się spodobał. Gabor Maté opisuje przede wszystkim własne doświadczenia i przeżycia związane z pracą. Bardzo dokładnie przedstawia środowisko, w którym się znalazł, i bez ogródek pisze, że spotkał się tam z wielkim cierpieniem. Najbardziej urzekło mnie to, że mimo prowadzenia narracji pierwszoosobowej, przedstawia wydarzenia i życie wielu osób w sposób podobny do narracji trzecioosobowej. To powoduje, że czytelnik podczas czytania zapomina o autobiograficznym aspekcie książki, a skupia się wyłącznie na jej wymiarze fabularnym.

Każdy pacjent ma odrębną i wyjątkową historię, którą Maté stara się jak najdokładniej opowiedzieć. W książce nie brakuje więc dialogów, dobrych opisów oraz emocjonalnych wstawek o podłożu psychologiczno-naukowym.

Przeczytaj również: „MÓJ PIĘKNY SYN” – RECENZJA KSIĄŻKI DAVIDA SHEFFA

POZYCJA NIEZWYKLE AKTUALNA

Motyw uzależnień nie należy do najłatwiejszych, ale jest naprawdę ważny we współczesnym świecie, w którym nałóg dotyka coraz większy procent społeczeństwa. Maté w swojej książce przedstawia wiele mechanizmów uzależnień, stara się dociec ich przyczyn oraz opisuje ich tragiczne konsekwencje.

Kontrowersyjnym może się wydać fakt, że Maté przeciwstawia się poglądom, według których uzależnienie jest chorobą genetyczną lub indywidualną porażką moralną. W swojej książce przedstawia szereg badań nad nałogami, rozwojem mózgu i osobowości, co jest niezwykle ciekawe i wyróżnia tę pozycję spośród innych jej podobnych. Dzieli się także śmiałymi spostrzeżeniami oraz radami, jak wyrwać się ze szponów nałogu narkotykowego czy alkoholowego.

Przeczytaj również: „NIE ZACZĘŁO SIĘ OD CIEBIE” MARK WOLYNN – RECENZJA KSIĄŻKI

PODSUMOWANIE

Jeśli mam być szczera, płakałam już na 30 stronie. Cierpienie i nieszczęście postaci było tak wielkie, że przeszyło mnie na wylot. Autor nie przebierał w słowach i nie owijał w bawełnę. Pokazał świat głodnych duchów taki, jakim jest on naprawdę.

Moim zdaniem każdy powinien przeczytać Bliskie spotkania z uzależnieniem. Wiem jednak, że nie wszyscy przebrną przez tę pozycję. Mimo to ważne jest, aby się przemóc, ponieważ przeczytanie tego dzieła może być kluczem do zrozumienia ludzi dotkniętych nałogiem i chorobami psychicznymi.

„Przesłanie książki Gabora Maté, zresztą bardzo mi bliskie, brzmi: uzależnienie to raczej poszukiwanie ulgi od cierpienia niż gonienie za przyjemnością” – Agata Stola, psychoterapetuka, specjalistka terapii uzależnień


Szukasz innych książek z motywem uzależnień? Sprawdź recenzję „DOMU W BUTELCE. ROZMOWY Z DOROSŁYMI DZIEĆMI ALKOHOLIKÓW”!

Klaudia Wróbel
Hej! Mam na imię Klaudia, ale przyjaciele nazywają mnie Wróblem, od około sześciu lat tworzę swoje teksty, piszę opowiadania, fanfiki, recenzje, kiedyś prowadziłam nawet bloga. (Miałam nawet epizod z YouTubem). Aktywnie uczestniczę w konkursach literackich, szukając coraz to nowszych okazji, by coś w wolnym czasie stworzyć.Interesuję się literaturą, lubię oglądać filmy i seriale i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki. By być na bieżąco z tym, co robią moi idole, siedzę na Twitterze praktycznie 24/7 i nie ukrywam, że prawdopodobnie jestem już uzależniona.Uchodzę za tzw. człowieka renesansu, lubię rozwijać się w różnych dziedzinach. Idąc do liceum, uznałam, że zgłębię tajniki przedmiotów ścisłych – tak znalazłam się na profilu biol-chem-mat, choć język polski i historia mają specjalne miejsce w moim sercu.Psychologia to mój konik, z nią także wiążę swoją przyszłość. Potrafię oglądnąć jeden serial milion razy, tylko po to aby od A do Z zanalizować zachowania, charakter i emocje bohaterów.
Udostępnij
Tagi
- Reklama -

Przeczytaj inne recenzje

- Reklama -

To może Cię zaciekawić

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię