Strona głównaPublicystykaKultura"Nie zaczęło się od ciebie" Mark Wolynn - recenzja książki

„Nie zaczęło się od ciebie” Mark Wolynn – recenzja książki

Nie zaczęło się od ciebie Marka Wolynna stanowi wspaniałe narzędzie do samodzielnej terapii i walki z odziedziczoną traumą. Książka szalenie odkrywcza, zaskakująca i bardzo pomocna, rzucająca światło na to, jak radzić sobie z dziwnymi myślami czy zachowaniami.

Mark Wolynn to twórca i dyrektor Family Constellation Institute, pionier w pracy z odziedziczoną traumą. W swoim poradniku Nie zaczęło się od ciebie ujął wiele pomocnych materiałów, które mają wesprzeć czytelników w walce z ich własnymi lękami, fobiami, depresją czy obsesyjnymi myślami. Wolynn udowadnia, że aby rozpocząć pracę nad sobą, musimy znaleźć źródło problemu.

Przeczytaj również: „SPRAWA SARY” RECENZJA NOWEGO THRILLERA PSYCHOLOGICZNEGO KAROLINY GŁOGOWSKIEJ

NIE ZACZĘŁO SIĘ OD CIEBIE. A WIĘC OD KOGO?

Gdy popadamy w otchłań mroku i rozpaczy, sądzimy, że to z nami jest coś nie tak. W rzeczywistości okazuje się jednak, że nie wszystkie nasze problemy i trudności mają źródło w nas samych, ale w naszych przodkach. W tych, którzy żyją, umarli, w tych, o których pamiętamy lub o których nikt nigdy nam nie mówił.

Nie zaczęło się od ciebie nie pozwoliło mi się od siebie oderwać przez cały weekend. Siedziałam i czytałam, zachwycając się tym, jak dziedziczona trauma może mieć ogromny wpływ na życie dalszych pokoleń. Mark Wolynn zawarł w swojej pracy mnóstwo przykładów z życia jego pacjentów, którzy czuli lęki swoich przodków. Niezwykłym doświadczeniem było poznać historie tych ludzi i przekonać się, że problem, z którym się zmagali, nie należał do nich.

Jeszcze „więcej frajdy” przyniosła mi jednak druga połowa książki. Chodzi o bezpośrednie narzędzie, dzięki któremu wejrzałam w głąb siebie i swojej rodzin, by poszukać elementów nieprzepracowanej traumy. Autor bardzo dokładnie opisał przebieg „terapii”, której samodzielnie możemy się podjąć, podążając za jego wskazówkami.

Przeczytaj również: „O SENSIE ŻYCIA” – VIKTOR E. FRANKL – RECENZJA

DWA KROKI DO UZDROWIENIA

Sposób, w jaki została poprowadzona narracja książki, bardzo mnie urzekł. Wolynn bezpośrednio zwraca się do czytelników, tworząc z nimi specjalną więź terapeuta-pacjent. Dzięki temu nie mamy wrażenia, że drogę, którą musimy przejść, pokonujemy sami.

Jak już mówiłam Nie zaczęło się od ciebie zawiera mnóstwo rad, przykładów życiowych, wskazówek i pytań, które pomagają nam spojrzeć na nasze relacje i problemy z innej, szerszej perspektywy. Jest to wyzwalające i piękne uczucie!

Ciekawość, gdzie znajduje się klucz do pokonania trudności, sprawia, że książkę czytamy w błyskawicznym tempie.

nie zaczeło się od ciebie recenzja
fot. Klaudia Wróbel

Przeczytaj również: „MÓZG INCOGNITO” – PODRÓŻ DO WNĘTRZA MÓZGU

DLA KOGO JEST KSIĄŻKA?

Autor Nie zaczęło się od ciebie w przejrzysty i przyjemny sposób pokazuje mechanizmy dziedziczenia traumy po dziadkach czy pradziadkach, które mają wpływ na życie kolejnych pokoleń. Zdecydowanie polecam tę lekturę każdemu — osobie starszej, młodszej, tej, która ma dzieci lub nie. Myślę, że każdy powinien ją przeczytać, zanalizować i zastanowić się, czy aby na pewno i on nie utknął w rodzinnym łańcuchu nieszczęścia i cierpienia. Wolynn pokazał czytelnikom wspaniałą metodą poszukiwania własnego lęku i rozprawienia się z nim, z której wszyscy powinniśmy skorzystać.

Jestem ogromnie wdzięczna Wydawnictwu Czarna Owca za to, że miałam okazję przeczytać tę książkę. Równocześnie cieszy mnie, że oferuje ono wiele dzieł z zakresu psychologii, właśnie takich jak ta.


Szukasz czegoś o relacji rodziców z dziećmi? Koniecznie sprawdź recenzję KSIĄŻKI DAVIDA SHEFFA  PT. „MÓJ PIĘKNY SYN”.

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light...
Okładka
10
Styl
10
Tematyka
10
Ujęcie tematu
10
Wyczerpanie tematu
10
Oryginalność
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Nie zaczęło się od ciebie Marka Wolynna stanowi wspaniałe narzędzie do samodzielnej terapii i walki z odziedziczoną traumą. Książka szalenie odkrywcza, zaskakująca i bardzo pomocna, rzucająca światło na to, jak radzić sobie z dziwnymi myślami czy zachowaniami.Mark Wolynn to twórca i dyrektor Family Constellation..."Nie zaczęło się od ciebie" Mark Wolynn - recenzja książki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.