Strona głównaLiteratura„Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci” – recenzja książki

„Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci” – recenzja książki

„Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci” to książka Sonii Elisabetty Corvaglii. Zawiera cztery opowieści o najważniejszych bogach i herosach znanych z mitologii greckiej. Pozwala już najmłodszym czytelnikom poznać ten świat i kilka klasycznych motywów związanych z wierzeniami starożytnych Greków.

  • Autor: Sonia Elisabetta Corvaglia
  • Tytuł: Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci
  • Ilustracje: Anna Láng
  • Wydawnictwo: Wilga
  • Data premiery: 26 kwietnia 2023 r.
  • Liczba stron: 128

W świecie greckich wierzeń

W książce Bogowie i bohaterowie znajdziemy cztery opowieści – o Zeusie, Herkulesie, Tezeuszu i Odyseuszu. Młodzi czytelnicy będą mieli zatem okazję poznać kilka ważnych motywów związanych z tymi postaciami. Dowiedzą się też co nieco o Olimpie, na którym przebywali bogowie. Starożytni Grecy wierzyli, że broń dla Zeusa, czyli pioruny, wykuwali cyklopi we wnętrzach wulkanów.

Historia Herkulesa z kolei wyjaśni, czym jest stajnia Augiasza. Dzieci dowiedzą się, że ten nieustraszony i silny wojownik pokonał mnóstwo niezwykłych potworów, a wśród nich hydrę, której liczne głowy odrastały, kiedy tylko zostały ścięte.

Dzięki opowieści o Tezeuszu młody czytelnik pozna Minotaura oraz rolę nici Ariadny w pokonywaniu niezwykle skomplikowanego labiryntu. Z kolei czytając o Odyseuszu, pozna symbolikę konia trojańskiego oraz wierności Penelopy. Przygody tego herosa mogą wywołać dreszczyk emocji, bo w swej podróży również spotkał niebezpieczne potwory, czarownice, czy też syreny.

Historyjki dla najmłodszych

Adresatami książki Bogowie i bohaterowie są bardzo młodzi czytelnicy. Autorka dostosowała język i słownictwo do możliwości i wrażliwości kilkulatków. W wielu przypadkach posłużyła się wyrazami dźwiękonaśladowczymi. Mitologia grecka jest pełna okrucieństwa, przemocy, podstępnych zabójstw i nieszczerości, które w tej książce zostały maksymalnie złagodzone. Na stronach Bogów i bohaterów od miecza giną tylko potwory, a ludzie najczęściej po prostu uciekają z miasta. Najbardziej okrutnym epizodem jest oślepienie Polifema przez Odyseusza.

ilustracja z ksiażki
fot. Anna Kazior

Warto również zwrócić uwagę na przepiękne ilustracje, które wypełniają publikację. Całostronicowe rysunki wyróżniają się płynnością kreski, bogatą i wyważoną kolorystyką, a jednocześnie świetnie oddają dynamikę wydarzeń. Wprowadzają również odrobinę humoru.

Wstęp do historii sztuki

Podsumowując, jeśli chcielibyście zapoznać swoje dzieci z najbardziej znanymi motywami mitologii greckiej, warto sięgnąć po Bogów i bohaterów. Książka została napisana przystępnym językiem oraz zilustrowana w sposób działający na wyobraźnię. Myślę, że może stanowić inspirację do odszukiwania starożytnych motywów w innych dziedzinach sztuki, jak malarstwo czy rzeźba.


Po emocjonującej lekturze warto spróbować się wyciszyć. W książce Trening ciiiszy znajdziesz podpowiedzi, jak to zrobić. Przeczytaj naszą recenzję!

Tematyka
8
Słownictwo
9
Ilustracje
10
Jakość wydania
10
Fabuła
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Autor: Sonia Elisabetta Corvaglia Tytuł: Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci Ilustracje: Anna Láng Wydawnictwo: Wilga Data premiery: 26 kwietnia 2023 r. Liczba stron: 128W świecie greckich wierzeń W książce Bogowie i bohaterowie znajdziemy cztery opowieści – o Zeusie, Herkulesie, Tezeuszu i Odyseuszu....„Bogowie i bohaterowie. Mity greckie dla dzieci” – recenzja książki

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.