Strona głównaPublicystykaKultura„Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?” – dla ciekawskich

„Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?” – dla ciekawskich [recenzja]

Zbliża się sezon, w którym piękne i mądre książki dla dzieci będą cieszyły się ogromną popularnością. Dzień Dziecka, a wkrótce również zakończenie roku szkolnego zwiększają popyt na tego typu publikacje. W gąszczu mniej lub bardziej udanych pozycji chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę na książkę Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?. Powinna zaspokoić ciekawość najbardziej dociekliwych czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Dla głodnych wiedzy

Każdy rodzic wie, jak pytania dzieci mogą zaskakiwać. A przy okazji możemy się przekonać, że nie jesteśmy wcale tak wszechwiedzący i niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni wspierać się wiedzą internetową, by nasycić ciekawość przedszkolaków. A jednak zaspakajanie, a  nawet rozbudzanie tej ciekawości, to jedno z najważniejszych rodzicielskich zadań. I tu pojawia się książka Britannica. Wielka księga pytań dlaczego? jako odpowiedź na tę potrzebę.

Na szczególną uwagę zasługuje jakość wydania Wielkiej księgi pytań dlaczego? Duży format książki i piękne, kolorowe i czytelne ilustracje sprawiają, że korzysta się z niej z wielką przyjemnością. Natomiast tekst jest dość skondensowany i zawiera wyłącznie istotnie informacje i garść ciekawostek.

Mnóstwo pytań „dlaczego?”

Tematyka pytań i odpowiedzi w książce Wielka księga pytań dlaczego? jest bardzo szeroka. Zwykle przyroda budzi duże zainteresowanie dzieci, dlatego dużą części książki poświęcono właśnie jej. Autorzy opisali zwyczaje i funkcjonowanie małych zwierząt – owadów czy ślimaków, zwierząt dzikich oraz domowych. Niemniej interesującą dziedziną dla dzieci jest biologia człowieka. W części poświęconej ludzkiemu ciału autorzy wyjaśnili, dlaczego ludzie mają różne kolory skóry, dlaczego ziewają, śnią czy też mają czkawkę. Nie zabrakło też odniesień do technologii, kosmosu oraz zjawisk naturalnych dziejących się na naszej planecie.

Każdy blok tematyczny kończy się częścią o charakterze quizowym. Na stronie znajdują się obrazki, które należy połączyć z odpowiednim opisem. Pytania mogą stwarzać trudności nawet dorosłym, jednak na końcu książki podano klucz do zadań.

Odpowiedzi na postawione w książce pytania są zwięzłe i konkretne. Ma to szczególne znaczenie dla dzieci, którym trudno skupić uwagę na dłużej. To jeden z wielu powodów, które sprawiają, że książka jest godna szczególnej uwagi. Na rynku wydawniczym jest mnóstwo podobnych książek. Jednakże ta wyróżnia się piękną grafiką, dlatego szczególnie polecam ją do rozważenia wszystkim, którzy chcieliby podarować dzieciom wartościową i fascynującą lekturę. Wkrótce będzie ku temu wiele okazji.


Polecamy również inne książki edukacyjne. Sprawdź naszą recenzję Ciała człowieka!

Tytuł:
Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?
Autor:
Sally Symes
Tłumacz:
Agnieszka Moore
Wydawnictwo:
Kropka
Data wydania:
24 kwietnia 2024
Liczba stron:
272
tematyka
10
grafika
10
język i styl
8
przydatność
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dla głodnych wiedzy Każdy rodzic wie, jak pytania dzieci mogą zaskakiwać. A przy okazji możemy się przekonać, że nie jesteśmy wcale tak wszechwiedzący i niejednokrotnie jesteśmy zmuszeni wspierać się wiedzą internetową, by nasycić ciekawość przedszkolaków. A jednak zaspakajanie, a  nawet rozbudzanie tej ciekawości, to jedno...„Britannica. Wielka księga pytań dlaczego?” – dla ciekawskich [recenzja]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.