„Ciało chore z emocji” – jak je uzdrowić? [Recenzja]

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – głosi powszechnie znana łacińska sentencja. Choć jest w niej wiele prawdy, odnoszę wrażenie, że wielu ludzi wciąż zapomina o nierozłącznej relacji ciała z umysłem. Zaniedbując jedną sferę, zaniedbujemy także drugą. Z pomocą zrozumienia tych zależności przychodzi Izabela Raczkowska z interesującą książką o psychosomatyce: Ciało chore z emocji.

Emocje zapisane w ciele

Nakazy, zakazy, wymagania, presja, goniące terminy, niekomfortowe wydarzenia, stresujące rozmowy…  Trudności, których doświadczamy zostawiają ślad nie tylko w naszej psychice, lecz także w ciele. Autorka precyzyjnie opisuje, co mówią o naszych emocjach oraz jakie informacje o nas przekazują różne postawy ciała (np. ułożenie głowy, barków, miednicy czy stóp i nóg). Dodatkowo przy każdym z poszczególnych punktów są umieszczone ilustracje obrazujące daną postawę. Dzięki temu czytelnik może łatwiej rozpoznawać omawiane zagadnienia, a tym samym dowiedzieć się czegoś więcej o sobie – gdzie gromadzą się nasze lęki, a gdzie tłumiony gniew, w jaki sposób niewerbalnie dajemy wyraz swojej bezradności albo nieufności.

Jeśli chcesz popracować nad swoją asertywnością, sprawdź książkę Zdrowe granice – zdrowe relacje.

Ciało chore z emocji – jak je wyleczyć?

Choć już teoretyczna część poradnika znacznie poszerza świadomość, za jego największy atut uważam mnogość zaprezentowanych ćwiczeń i technik. Mają one na celu uzdrowienie zmęczonego ciała. Spodziewałam się jedynie ćwiczeń czysto fizycznych, dlatego byłam pozytywnie zaskoczona, gdy w poradniku znalazłam również nieznane dotąd relaksacje, różnorodne ćwiczenia oddechowe, np. uspokajające serce od strony czysto fizjologicznej oraz ćwiczenia uważnościowo-koncentracyjne, np. praktykę puszczania kontroli, medytację przebaczania, medytację uspokajania umysłu. Autorka uczy, że wpływając na ciało, uzdrawiamy psychikę, a wpływając na psychikę, pomagamy także swojemu ciału. Warto podkreślić, że – podobnie jak uschematyzowana wiedza teoretyczna – wszystkie praktyczne metody są przekazane w jasny i prosty sposób oraz (kiedy jest to potrzebne) podparte ilustracjami.

Kim jest autorka?

Zawsze z ostrożnością podchodzę do tego typu poradników. Niestety wciąż nietrudno o natknięcie się na nierzetelne książki, w których prezentowane wskazówki dalekie są od potwierdzonej naukowo wiedzy. Na szczęście autorka Ciała chorego z emocji jest osobą godną zaufania odbiorców. Izabela Raczkowska już od lat 90. pracowała z ciałem, zdobywając wiedzę od polskich i zagranicznych nauczycieli. Jest dyplomowaną fizykoterapeutką, absolwentką psychosomatycznych praktyk jogi, certyfikowaną nauczycielką vinyasy kramy jogi, instruktorką rekreacji ruchowej z uprawnieniami państwowymi. Założyła Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej oraz wykłada we wrocławskiej AWF. Teraz swoją wiedzą postanowiła podzielić się z jeszcze szerszym gronem odbiorców za pośrednictwem książki.

Ja tę cenną lekturę mam już za sobą, do czego i was serdecznie zachęcam. Warto!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ludzkich emocjach, zachęcam do przeczytania książki O Zmierzchu.

Tytuł:
Ciało chore z emocji. Jak mu pomóc, jak je odzyskać, jak je uzdrowić
Autor:
Izabela Raczkowska
Wydawnictwo:
Sensus
Data wydania:
2024
Liczba stron:
208
Styl i język
8,5
Rzetelność i wiarygodność
8
Ujęcie tematu
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Emocje zapisane w ciele Nakazy, zakazy, wymagania, presja, goniące terminy, niekomfortowe wydarzenia, stresujące rozmowy…  Trudności, których doświadczamy zostawiają ślad nie tylko w naszej psychice, lecz także w ciele. Autorka precyzyjnie opisuje, co mówią o naszych emocjach oraz jakie informacje o nas przekazują różne postawy ciała...„Ciało chore z emocji” – jak je uzdrowić? [Recenzja]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.