Strona głównaRecenzje książek i komiksówPoradniki, życie, podróże, rozrywka„O zmierzchu” – recenzja książki Marty Niedźwieckiej

„O zmierzchu” – recenzja książki Marty Niedźwieckiej

Podcast Marty Niedźwieckiej – psycholożki i sex-coachki – od lat cieszy się dużą popularnością. Rzekłabym – tak dużą, że autorka postanowiła przelać słowo mówione na papier. W ten sposób powstała książka, o tej samej, co podcast nazwie, „O zmierzchu”. To z pewnością gratka dla regularnych słuchaczy Niedźwieckiej i niemniejsza przyjemność dla czytelników, którzy ze „Zmierzchami” spotkają się po raz pierwszy.

 

Wspierający głos rozsądku pośród pseudopsychologicznego bełkotu

Lubimy łatwe rozwiązania i drogi na skróty. Ułatwianie sobie życia wydaje się całkiem naturalnym i pożądanym zachowaniem. Jednak nie wszystko, co prostsze, w długofalowym spojrzeniu okaże się wartościowsze. W Internecie można znaleźć mnóstwo szybkich rozwiązań na złożone i indywidualne problemy. Wystarczy uśmiechać się, chodzić na jogę i myśleć pozytywnie – a wszystko samo się zmieni. To dużo prostsze niż chociażby uczęszczanie na terapię i holistyczne podejście do swojego zdrowia, ale czy lepsze? Niedźwiecka już we wstępie zaznacza, że ta książka:

To nie jest poradnik dobrego życia ani przewodnik po tym, jak w rok stać się lepszą wersją siebie. W Zmierzchach pokazuję wam, jak alternatywnie interpretować rzeczywistość i własną psychikę, jak posługiwać się myślo-czuciem jako narzędziem do nawigowania po rzeczywistości i do rozwoju.

Po przeczytaniu jej w całości mogę przyznać, że nie były to puste słowa. Autorka nie daje złotych rad, ale przekazuje masę cennej wiedzy, która poszerza samoświadomość.  Jednocześnie nie jest to tylko sucha teoria – w poradniku są zawarte wskazówki, ćwiczenia i narzędzia do radzenia sobie z trudnymi aspektami życia.

Wartościową książką w tematyce psychologicznej, nie powielającą szkodliwych mitów jest również pozycja Cztery tysiące tygodni.

Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce – czyli o seksualności bez tabu

Mówienie o seksualności w kulturze polskiej od lat uznawane jest za sprawę tabu. W O zmierzchu przełamano tę barierę. Autorka wzięła pod naukową lupę wiele obszarów seksualności i stworzyła cenne źródło informacji o tym powszechnym, a jednak unikanym temacie. Nie jest to oczywiście jedyna problematyka – wszak w poradniku jest ona bardzo szeroka – co zresztą uważam za jego kolejny atut. Czytelnik może bowiem rozwijać świadomość na wielu płaszczyznach i pracować na poprawę swojego życia. Niedźwiecka mówi o emocjach, uczuciach, relacjach, komunikacji i sposobach pomagających porządkować życie, np. jak radzić sobie z wewnętrznym krytykiem, komunikować się bez przemocy, czy wprowadzać w życie zmiany zapisane w notesie.

O Zmierzchu - okładka
fot. Angelika Grabowska

Lekkim, potocznym językiem o psychologicznej wiedzy

Naukowy język nie należy do prostych, przez co może być niezrozumiały dla części odbiorców. Czytając O zmierzchu ma się wrażenie, że autorka dba o komfort swoich czytelników. Język jest prosty i łatwy w odbiorze, a także inkluzywny. W książce jest wiele wyrazów z „x” – to jednak nie literówki, a świadomy zabieg Niedźwieckiej, pozwalający każdemu odczytać końcówkę fleksyjną zgodnie z przynależnością do danej płci.

O zmierzchu – wiarygodność

Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że o rzetelności i wiarygodności O zmierzchu przesądza już sama postać autorki. Marta Niedźwiecka to jedna z najbardziej znanych psycholożek i pierwsza certyfikowana sex-coachka w Polsce, a jej podcast od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Sama autorka odwołuje się również do teorii stworzonych przez innych psychologów i różnych badań. To wszystko razem tworzy dawkę cennej wiedzy podanej w pigułce – w pięknie wydanej książce.

Ocena O zmierzchu

Prosta i przyjemna w odbiorze, szybka w czytaniu, a jednocześnie wypełniona wiedzą, niekiedy skłaniająca do refleksji nad własnym życiem. Zebrane narzędzia i techniki dają odbiorcom realne wsparcie w pracy nad ulepszaniem swojego dobrostanu. Myślę, że to świetny wybór dla osób pragnących lepiej poznać własny umysł i ciało.

Jeśli szukasz refleksyjnej powieści, polecam Traktat o łuskaniu fasoli Myśliwskiego.

Tytuł:
O zmierzchu
Autor:
Marta Niedźwiecka
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2023
Liczba stron:
295
Styl i język
8
Ujęcie tematu
9
Łatwość w czytaniu
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

  Wspierający głos rozsądku pośród pseudopsychologicznego bełkotu Lubimy łatwe rozwiązania i drogi na skróty. Ułatwianie sobie życia wydaje się całkiem naturalnym i pożądanym zachowaniem. Jednak nie wszystko, co prostsze, w długofalowym spojrzeniu okaże się wartościowsze. W Internecie można znaleźć mnóstwo szybkich rozwiązań na złożone i indywidualne...„O zmierzchu” – recenzja książki Marty Niedźwieckiej

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.