Strona głównaCiekaweCo czytać w maju? Nowości i zapowiedzi wydawnicze

Co czytać w maju? Nowości i zapowiedzi wydawnicze

Coraz bardziej zielono robi się wokół nas. Wiosna rozkwitła na dobre, a my możemy schować zimowe ubrania głęboko do szafy. Ja natomiast ukryłam tam stosik wstydu i chciwie spoglądam na propozycje wydawnictw, które pojawią się w maju na półkach księgarni. Znów będzie w czym wybierać!

Majowa oferta wydawnicza jest nieprzebrana! W związku z tym wybór najciekawszych propozycji nastręczył mi dużo kłopotów, bo trudno było cokolwiek odrzucić. Jednakże mam nadzieję, że znajdziecie w moim zestawieniu coś dla siebie. Wielbicielom dreszczyku polecam Gasnące światło lub Idealną nianię. Zainteresowanych problematyką różnych orientacji seksualnych odsyłam do Trans i pół, bejbi. Natomiast młodzież zachęcam do sięgnięcia po Roxy lub 11 papierowych serc.

Gasnące światło – Hanna Greń

Hanna Greń, Gasnące światło
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Czwarta Strona

W maju, z kolejną trzymającą w napięciu powieścią, powraca Hanna Greń. Gasnące światło opowiada o Amelii, której rodzice zostali zamordowani, kiedy była dzieckiem. Ukryta w kuchennej szafce dziewczynka uszła z życiem, dostała nową tożsamość i dom, jednak demony przeszłości nie odeszły. Po osiemnastu latach powróciły, by dokończyć dzieła. Jaką tajemnicę skrywa bohaterka, że grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo? Przeczytajcie w doskonałym kryminale jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek!

Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki – Maciej Górny

Historia głupich idei, Maciej Górny
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Filtry

Jak reagujecie na kolejne doniesienia amerykańskich naukowców? Choć wszystkim badaniom z pewnością przyświeca idea poszerzania wiedzy, często nie udaje się osiągnąć tego celu. W Historii głupich idei autor opisuje kuriozalne pomysły intelektualistów, które przyniosły fatalne skutki. Jak pamiętamy, to w majestacie nauki mierzono czaszki jeńców, by udowodnić ich niższość, a pacyfizm leczono elektrowstrząsami. Czy badania nadal podsycają spory polityczne i zaogniają konflikty społeczne? Przekonajcie się, sięgając po książkę Macieja Górnego!

Panna. Gołoborze – Aleksandra Seliga

Panna. Gołoborze, Aleksandra Seliga
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Kobiece

Wielbicielkom magii, baśni i legend Wydawnictwo Kobiece poleca nową serię historyczną Gołoborze, której pierwszy tom nosi tytuł Panna. Książka opowiada o konflikcie pomiędzy kobietami zamieszkującymi okolice Łysej Góry a mnichami benedyktyńskimi z opactwa Świętego Krzyża, wybudowanego na dawnym miejscu świętych obrzędów pogańskich. Nawojka, miejscowa uzdrowicielka i zielarka, jednoczy kobiety, by stawić czoła wspólnemu wrogowi, a jednocześnie dać początek legendom o czarownicach z Łysej Góry.

Trans i pół, bejbi – Torrey Peters

Trans i pół, bejbi, Torrey Peters, w maju
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo W.A.B.

W maju ukaże się też w Polsce debiut, który przebojem wdarł się na szczyty światowych rankingów dotyczących najlepszych książek roku. Torrey Peters porusza w nim szereg tematów tabu dotyczących płci, seksu i związków, oferując nam ekscytująco oryginalną, dowcipną i głęboko poruszającą powieść. Trans i pół, bejbi opowiada o trzech osobach – transpłciowych i cispłciowych. Niespodziewana ciąża Katriny, partnerki Amesa, który przeszedł proces detranzycji, oraz pomysł, by wychowywać dziecko wspólnie z jego byłą partnerką, Reese, zmusza bohaterów do konfrontacji z najgłębszymi pragnieniami związanymi z płcią, macierzyństwem i seksem. To powieść o stracie, miłości i szukaniu własnej tożsamości.

Roxy – Neal Shusterman i Jarrod Shusterman

Roxy, Neal Shusterman, Jarrod Shusterman
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Ya!

Roxy jest niepokojącą opowieścią skierowaną do młodzieży, pokazującą, jak łatwo wpaść w szpony niszczycielskiego nałogu i jak trudno się z niego wydostać. Bohaterowie książki, Isaac i Ivy, różnią się diametralnie, jednak oboje (z różnych powodów) uzależniają się od leków. W książce przyjmują one imiona Roxy i Addison i nabierają ludzkich, wręcz boskich cech. Jednocześnie bawią się losem swoich ofiar i wchodzą z nimi w bezpośrednie relacje. Niezwykły pomysł, z pewnością wart sprawdzenia!

Chłopackie sprawy – Ellen Støkken Dahl i Nina Brochmann

Chłopackie sprawy, Ellen Støkken Dahl i Nina Brochmann
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Czarna Owca

Dla młodszych czytelników wydawnictwo Czarna Owca przygotowało w maju przewodnik po dojrzewaniu pt. Chłopackie sprawy. Wydaje mi się, że skoro edukacja seksualna w polskich szkołach praktycznie nie istnieje, treści dotyczące rozwoju, dokonywania właściwych wyborów i seksualności należy przekazywać na własną rękę. Warto wspierać się publikacjami przygotowanymi przez specjalistki. Książka pomoże przejść przez burzliwy okres wzrostu każdemu nastolatkowi. Pokazuje, jakie zmiany zachodzą w ciele dojrzewającego chłopaka oraz jak radzić sobie z emocjami i nastrojami, jakim ulega.

11 papierowych serc – Kelsey Hartwell

11 papierowych serc, Kelsey Hartwell
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Young

Uwagę młodych wielbicielek historii miłosnych chciałabym zwrócić na książkę 11 papierowych serc. Jest to historia Elli, której świat wywraca się do góry nogami w wyniku wypadku samochodowego. Dziewczyna nie pamięta, co działo się w jej życiu przez ostatnie tygodnie, a przede wszystkim – dlaczego zerwała z chłopakiem. W odkryciu prawdy mogą jej pomóc papierowe serduszka od tajemniczego wielbiciela, których śladem zaczyna podążać.

Jak uwolnić się od przemocy psychicznej – Beverly Engel

Jak uwolnić się od przemocy psychicznej, Beverly Engel
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Feeria

Wydawnictwo Feeria w serii Nowy początek proponuje w tym miesiącu poradnik pt. Jak uwolnić się od przemocy psychicznej. Problem przemocy psychicznej jest na szczęście coraz wyraźniej dostrzegany. Jest też, niestety, bardziej powszechny, niż mogłoby się wydawać. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób doświadczających tego rodzaju dręczenia, autorka prezentuje w książce rodzaje szkodliwych zachowań, ich skutki dla ofiar, a przede wszystkim sposoby odzyskania równowagi i tożsamości.

Pięcioro małych Indian – Michelle Good

Pięcioro małych Indian, Michelle Good
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Sonia Draga

Pięcioro małych Indian to pełna współczucia, przenikliwa kronika rozpaczliwych wysiłków podejmowanych przez ocalałych z kontrowersyjnego systemu szkolnictwa w celu pogodzenia się z przeszłością i znalezienia własnej drogi. Książka opowiada o losach Kenny’ego, Lucy, Clary, Howiego i Maisie, zabranych rodzinom i wysłanych do odległej, prowadzonej przez Kościół szkoły z internatem. Na przestrzeni lat ścieżki pięciorga przyjaciół raz po raz się przecinają, gdy usiłują oni poradzić sobie z traumami wyniesionymi ze Szkoły Misyjnej albo przynajmniej o nich zapomnieć.

Idealna niania – Georgina Cross

Idealna niania, Gergina Cross
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Filia

Idealna niania to thriller psychologiczny, który zapiera dech w piersiach. Jego bohaterka zdobywa pracę marzeń – ma zostać nianią w bardzo bogatym domu. Zaślepiona entuzjazmem, podpisuje klauzulę poufności, jednak wkrótce odkrywa, że w domu jej pracodawców dzieje się coś dziwnego. Nietypowe zachowania państwa Bird nie wynikają tylko z ekscentryzmu bogaczy. Sarah zaczyna się zastanawiać, co stało się z poprzednią nianią…

Agla – Radek Rak

Radek Rak, Agla
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Powergraph

W maju ma się ukazać długo wyczekiwana powieść Radka Raka, zdobywcy Nagrody Literackiej Nike. Będzie to brawurowa historia przygodowa, ale też wnikliwa i wzruszająca powieść psychologiczna o dojrzewaniu i przemianie, o miłości i odkrywaniu swej cielesności, o zawiedzionych przyjaźniach, wykluczeniu i samotności, o odnajdywaniu siebie i stawaniu się człowiekiem w całym tego słowa znaczeniu. Tym razem czytelnik przeniesie się do dziewiętnastowiecznego miasta uniwersyteckiego, by towarzyszyć Sofji w poszukiwaniu zaginionego ojca. Jednocześnie znów zanurzy się w oryginalnym, sugestywnym świecie wykreowanym przez autora.

Lady L – Romain Gary

Lady L, Romain Gary
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Książka opowiada o osiemdziesięcioletniej lady Diane L., która na wieść o tym, że jej letni pawilon ma zostać zburzony, wybiera się na spacer. Podczas przechadzki opowiada towarzyszowi o swoim prawdziwym życiu, pełnym sekretów. Okazuje się, że pozornie nienaganne życie starszej, nobliwej pani, zniszczyć może związek z Armandem Denisem – osobą spoza arystokratycznego świata. Zachęcam do zwrócenia uwagi na słodko-gorzką opowieść wybitnego francuskiego pisarza.

Zanim zniknęła – Lisa Gardner

Zanim zniknęła, Lisa Garnder
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Albatros

Popularna amerykańska pisarka zaprasza nas do niepokojącego świata thrillerów kryminalnych. Powieść Zanim zniknęła otwiera nowy cykl o Frankie Elkin, kobiecie rozpoczynającej poszukiwania zaginionych osób wtedy, gdy inni już się poddali. W pierwszej części bohaterka próbuje odkryć prawdę o Angelique Badeau, nastolatce, która przepadła bez śladu w jednej z bostońskich dzielnic. Czytelnicy chwalą książkę za oryginalność i wyjątkową kreację głównej bohaterki.

Drużyna. Morska pogoń – John Flanagan

Drużyna. Morska pogoń, John Flanagan
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Jaguar

W maju młodzieżowa seria pt. Drużyna doczeka się kontynuacji! Nakładem wydawnictwa Jaguar ukaże się dziewiąta część przygód Skandian – Morska pogoń. Na Morzu Białych Sztormów panuje spokój, aż do chwili, gdy wrogowie napadają na Hallasholm i niszczą stacjonującą tam flotę. Jednocześnie kradną jej dumę – okręt Wilczy Wicher. Na szczęście jeden ze statków nie stał w porcie, więc jego załoga wyrusza na poszukiwania skradzionej łodzi. Okazuje się, że piraci używają jej do napadania na inne jednostki i plądrowania miast, a winą obarczają Skandian. W tej sytuacji musi dojść do bitwy…

Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm – Karolina Sulej

Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm, Karolina Sulej, w maju
fot. materiały prasowe /
Wydawnictwo Znak

Na tę książkę osobiście czekam z ogromną niecierpliwością. Autorka przybliża w niej sylwetki artystek, prowokatorek i rewolucjonistek, dla których siostrzeństwo to nie tylko pusty slogan. Wśród nich znajdziemy takie postaci jak Renata Dancewicz, Paulina Młynarska, Margaret i Joanna Okuniewska. Z rozmów autorki z kobietami zaangażowanymi w przełamywanie stereotypów narosłych wokół kobiecej seksualności powstała angażująca opowieść o odwadze i stawianiu granic, która okazuje się bliska każdej z nas.


Przeczytaj o naszym patronacie książki Pozłacana dama!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.