Strona głównaCiekaweCo czytać wiosną? Kwietniowe nowości!

Co czytać wiosną? Kwietniowe nowości!

Za oknem to świeci słońce, to pada śnieg, jednak dla prawdziwego mola książkowego każda pogoda jest dobra, żeby czytać. Wygrzewając się raz pod kocykiem na kanapie, raz w promieniach słońca na tarasie, przygotowałam zestawienie nowości i zapowiedzi wydawniczych, na które warto zwrócić uwagę w tym miesiącu. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Wydawnictwa przygotowały na kwiecień szereg nowości dla wielbicieli wielu gatunków literackich. Pasjonaci fantastyki mogą wybierać pomiędzy takimi tytułami jak Wrzask czy Extasia. Poszukiwaczy dobrego humoru w literaturze zachęcam do sięgnięcia po Wisienkę na torcie. Tym, którzy lubią niepokój i tajemnice, polecam Wstyd i Siedem lat ciemności. Nie zapomniałam również o miłośnikach literatury pięknej.

Gilead – Marilynne Robinson

Marylinne Robinson
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Prószyński i S-ka

To nagrodzona Pulitzerem i National Book Critics Circle Award pierwsza część sagi autorstwa jednej z ulubionych pisarek Baracka Obamy! Treść powieści stanowi list pastora do syna, w którym mężczyzna chce przekazać dziecku całą zgromadzoną mądrość życiową. Opisana w książce codzienność mieszkańców małego miasteczka Gilead przeplata się z przemyśleniami o wartościach, którymi należy kierować się w życiu. Zwróćcie na nią uwagę, jeśli lubicie powolną lekturę pełną subtelności i melancholii.

Wrzask — Lynette Noni

Wrzask, Lynette Noni
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Uroboros

Po porywającym Szepcie przyszedł czas na Wrzask. Wydawnictwo Uroboros oddaje w ręce czytelników drugą część opowieści o dysponującej niezwykłą mocą nastolatce, która ucieka z rządowego więzienia po tym, jak nauczyła się panować nad swoimi zdolnościami. Zostawiła tam jednak przyjaciół i jest zdesperowana, by ich uratować. Zaplątana w sieć kłamstw bohaterka rozpoczyna wojnę o odzyskanie kontroli nad swoim życiem. Książka gwarantuje szybką akcję i mnóstwo emocji!

Wisienka na torcie – Aurélie Valognes

Wisienka na torcie
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Sonia Draga

Wielbicielom komedii obyczajowych Wydawnictwo Sonia Draga proponuje opowieść o tym, jak różne może być podejście do wolnego czasu danego emerytom. Od kiedy Brigitte przestała pracować, cieszy się odzyskaną wolnością i możliwością spędzania czasu z wnukami. Aż do chwili, gdy na emeryturę przechodzi również jej mąż Bernard. Jego poszukiwania nowego sensu życia wraz z przytłaczającą energią wnuków, tempem życia dzieci i nieznośnymi sąsiadami zamieniają dotychczasową idyllę w koszmar.

Wstyd – Robert Małecki

Wstyd, Robert Małecki
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Czwarta Strona

Robert Małecki jest autorem wielu thrillerów kryminalnych, które są popularne wśród wielbicieli gatunku. Jego twórczość doceniają również inni literaci, przyznając najważniejsze nagrody wyróżniające twórców kryminałów, jak Nagroda Wielkiego Kalibru. Tym razem pisarz opowiada o uczuciu mogącym dać początek złu. Ponadto ukazuje drogę do prawdy, która potrafi ranić. Warto sięgnąć po tę książkę ze względu na jej niepowtarzalny, mroczny klimat i atmosferę niepewności.

Ukraina. Soroczka i kiszone arbuzy – Katarzyna Łoza

Ukraina, soroczka i kiszone arbuzy
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Poznańskie

Uwagę miłośników reportaży chciałabym skierować na książkę pozwalającą dowiedzieć się więcej o Ukrainie, przede wszystkim o obecnych w kraju kontrastach, które uwidaczniają się na każdym kroku. Autorka podeszła do tematu krytycznie, oddała w ręce czytelników słodko-gorzką opowieść o Wschodzie i Zachodzie, bogactwie i biedzie, religii oraz zabobonach. Książka jest cegiełką, a dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

Całe piękno świata – Dominika Buczak

Całe piękno świata, Dominika Buczak
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Literackie

Opowieści o ludziach uwikłanych w wydarzenia historyczne zawsze są pełne emocji. Książka Dominiki Buczak przedstawia kobiety, które próbują ułożyć sobie życie po zakończeniu II wojny światowej. Jednak wątków jest tu o wiele więcej, a większość odnosi się do wpływu wojny na ludzi na wielu płaszczyznach. Całe piękno świata, wbrew tytułowi, przepełniają rozpacz, ból i beznadzieja.

Dżungla w ogrodzie – Dave Goulson

Dżungla w ogrodzie, Dabe Goulson
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Marginesy

Budząca się dookoła przyroda zachęca do tego, by zacząć przyglądać się jej z bliska, przy czym nie jest ważne, czy mieszkamy w wybetonowanym mieście, czy zielonej wsi, bo każdy najmniejszy skrawek ziemi może stać się siedliskiem dla setek żyjątek. O nich, tych najmniejszych sąsiadach, jest ta książka. Autor bada zwyczaje dżdżownic, ryjówek, rybików, much, komarów i wielu innych małych stworzeń. Jednocześnie zaraża wielkim entuzjazmem i miłością do cudu, jakim jest życie w całej swej różnorodności.

Jestem otchłanią – Donato Carissi

Jestem otchłanią, Donato Carrisi
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Albatros

Czołowy włoski twórca thrillerów stworzył kolejną powieść, w której sięga do najciemniejszych mroków ludzkiej psychiki. Bohater zajmuje się sprzątaniem śmieci i na ich podstawie odkrywa sekrety osób, wśród których znajduje swoje ofiary. Jednocześnie stara się być niewidzialny. Udaje mu się to do momentu, gdy, wiedziony impulsem, rzuca się na ratunek tonącej dziewczynce. Tym samym ściąga na siebie uwagę kobiety, która uparcie dąży do realizacji swojego celu. 

Ostatnia na imprezie – Bethany Clift

Ostatnia na imprezie, Bethany Clift
fot. materiały prasowe Dom Wydawniczy Rebis

Ostatnia na imprezie to książka o końcu świata, która, paradoksalnie, daje czytelnikowi nadzieję. W efekcie pandemii nieznanego wirusa wymiera cała ludzkość. Cudem ocalona kobieta wyrusza w podróż po opustoszałym świecie, by się przekonać, czy faktycznie jest ostatnią żyjącą osobą. Jednocześnie musi na nowo zdefiniować swoją rolę w życiu, w którym towarzyszy jej jedynie pies i nie ma nadziei na spotkanie drugiego człowieka. Sytuacja zmusza ją do odnalezienia pokładów siły i zaradności niezbędnych do przetrwania.

Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim – Alicja Lisiecka

Będę sławny, będę bogaty, Alicja Lisiecka
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Muza

Bogusław Kaczyński kojarzy mi się z elegancją, pasją i profesjonalizmem. Hipnotyzował widzów swoim charakterystycznym głosem i zarażał miłością do muzyki poważnej. Barwna, a jednak obiektywna opowieść o jego życiu pokazuje, jak chłopak z prowincji stał się wyjątkową osobowością telewizyjną. Jego biografia będzie doskonałą propozycją czytelniczą dla wielu pokoleń.

Siedem lat ciemności – Jeong You Jeong

Siedem lat ciemności, Jeong You Jeong
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Mova

Kolejny na mojej liście thriller, tym razem psychologiczny. Bohater książki zmaga się z samotnością i piętnem dziecka mordercy. Po siedmiu latach tułaczki od krewnego do krewnego w jego ręce trafia tajemnicza paczka. Dzięki jej zawartości odkrywa prawdę o wydarzeniach, które zmieniły wszystko. W ten sposób poznaje historię swojej rodziny, a jednocześnie rozplątuje pajęczynę tajemnic, która doprowadziła do tragedii sprzed lat. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł, by poznać chociaż skrawek twórczości autorów z Korei Południowej.

Extasia – Claire Legrand

Claire Legrand, Extasia
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Jaguar

Wśród nowości skierowanych do trochę młodszych czytelników Wydawnictwo Jaguar zaproponowało mroczną, feministyczną powieść fantasy, w której obserwować można dojrzewanie głównej bohaterki. Warto jednak wiedzieć, że Claire Legrand nie pisze książek dla wrażliwych nastolatek. Powieść jest pełna makabry, grozy, fanatyzmu i nienawiści. Bohaterki przeciwstawiają się mrokowi dzięki sile siostrzanej solidarności. Myślę, że ta książka może dostarczyć zaskakujących wrażeń.

W oddali – Hernan Diaz

W oddali, Henran Diaz
fot. materiały prasowe Wydawnictwo W.A.B.

Jeżeli chcecie zrozumieć poczucie cudzoziemskości, które towarzyszy imigrantom, przeczytajcie W oddali. Książka została nagrodzona Pulitzerem oraz innymi wyróżnieniami literackimi. Przez wielu recenzentów określana jest jako wnikliwe i przejmujące studium samotności oraz tęsknoty. Bohater powieści, młody szwedzki chłopak, samotnie i bez grosza wędruje przez Kalifornię. Z jednej strony poszukuje towarzystwa, a z drugiej musi zachować ostrożność wobec napotkanych osób, których zamiary często są nieuczciwe i naznaczone przemocą. Chłopak ponadto zmaga się z tęsknotą za zaginionym bratem.

Żyletkę zawsze noszę przy sobie – Małgorzata Gołota

Żyletkę zawsze noszę przy sobie, Małgorzata Gołota
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Filia

Pandemia COVID-19 z jednej strony ujawniła, a z drugiej wywołała wiele problemów psychologicznych u dzieci w wieku szkolnym. Z roku na rok rośnie liczba samobójstw, a także samookaleczeń. Dzieci i młodzież nie radzą sobie z przewlekłym stresem, na jaki narażone są w wyniku długotrwałej izolacji od rówieśników, spowodowanej między innymi nauką zdalną. Chociaż wołają o pomoc, dorośli ich nie słyszą, a często wystarczy poświęcić choćby chwilę na rozmowę, by zażegnać kryzys. O tym właśnie traktuje książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic.

Wokół świata na wariata – Łukasz Wierzbicki

Wokół świata na wariata, Łukasz Wierzbicki
fot. materiały prasowe Wydawnictwo Media Rodzina

Ostatnia propozycja w moim zestawieniu skierowana jest do dzieci, również tych w wieku wczesnoszkolnym. Wokół świata na wariata to zabawna powieść przygodowa oparta na autentycznej historii. W 1926 roku dwóch przyjaciół spakowało trochę jedzenia i wyruszyło w podróż dookoła świata. Po drodze przeżyli niesamowite, trochę śmieszne, a trochę straszne przygody. W końcu jednak dokonali tego, co zamierzali – okrążyli ziemię.

Wybrałam 15 nowości i zapowiedzi z kwietnia, które zwróciły moją uwagę. Mam nadzieję, że znajdziecie w tym zestawieniu tytuły, obok których nie przejdziecie obojętnie. A jeśli nie, to zachęcam do własnych poszukiwań, bo oferta wydawnicza w tym miesiącu jest niezwykle kusząca.


A może wolicie przeczytać nasze filmowe podsumowanie marca?

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.