Strona głównaRecenzje książek i komiksówKuchnia i diety„Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne?” – dr Drew Ramsey odpowiada

„Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne?” – dr Drew Ramsey odpowiada

Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem to fascynujący poradnik psychiatry żywieniowego dra Drew Ramseya, który postanowił raz na zawsze rozprawić się z lękiem wśród swoich pacjentów. Również i Wy możecie pozbyć się nadmiaru zmartwień oraz stresu dzięki lekturze jego książki.

Poradnik Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem od razu zwrócił moją uwagę, ponieważ ciekawiło mnie, jak efektywnie dieta wpływa na zdrowie psychiczne. Jak się okazało, zmiana nawyków żywieniowych w walce z depresją i lękami jest niezwykle skuteczna!

co jeść aby wzmocnić zdrowie psychiczne
fot. Klaudia Wróbel

DEPRESJA I LĘK

Według książki dra Drew Ramseya:

Depresja i lęk to kliniczne zaburzenia zdrowia psychicznego. […] Podręcznik DSM-5 klasyfikuje depresję jako zespół objawów, do których zaliczamy m.in. utrzymujące się ponad dwa tygodnie przygnębienie, spadek energii i koncentracji, zmiany apetytu oraz zmniejszone zainteresowanie zazwyczaj przyjemnymi czynnościami i zmniejszone odczuwanie satysfakcji z ich wykonywania. […] Z kolei lęk często określa się mianem napadu obaw. […] W podręczniku DSM-5 znajdziemy opis ogólnego zaburzenia lękowego, czyli „nadmiernego uczucia lęku lub nadmiernych obaw”, a jego objawy to m.in. nerwowość, drażliwość, zmęczenie i problemy ze snem.

BADANIA NAUKOWE NA TEMAT WPŁYWU DIETY NA ZDROWIE PSYCHICZNE

W książce Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? znajdziemy wiele interesujących badań dotyczących tego, jak zmiany w diecie wpływają na mózg i samopoczucie.

Wiele badań prowadzonych na zwierzętach wykazuje, że dzięki odpowiedniej diecie można zwiększyć produkcję BDNF (nurotrofina) – tzw. cudownego nawozu dla mózgu. Okazuje się, że osoby cierpiące na depresję odznaczają się zmniejszoną ilością BDNF, co rzecz jasna negatywnie na nie wpływa. Naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzić, czy dieta śródziemnomorska wzbogacona o orzechy wpłynie na produkcje BDNF. Wyniki były zaskakujące, ponieważ badane osoby, jedzące codziennie zaleconą porcję orzechów, miały w znaczącym stopniu zwiększony poziom produkcji neurotrofiny.

W innym badaniu dr Scott A. Small udowodnił, że picie bogatego w flawonole kakao pozytywnie wpływa na pamięć u starszych osób.

Połowa uczestników otrzymywała kakao o dużej zawartości flawonoli, a pozostali pili napój, który zawierał ich nieco mniej. Po upływie trzech miesięcy Small i jego koledzy poddali uczestników testowi sprawdzającemu pamięć. Okazało się, że ci, którzy pili kakao bogate w flawonole, uzyskali o 25 procent lepsze wyniki niż pozostali. Naukowcy odkryli również, że flawonole zwiększają czynność obszaru mózgu zwanego zakrętem zębatym, który od dawna jest kojarzony z pamięcią.

Oczywiście to tylko namiastka tego, co znajdziecie w poradniku. Treści zawarte w książce opierają się na badaniach, których wyniki bardzo mnie zaskoczyły.

CO JESZCZE ZNAJDZIEMY W PORADNIKU?

Autor na początku skupia się na kilkunastu kluczowych składnikach oraz pierwiastkach, które powinniśmy wprowadzić do swojej diety, aby wzmocnić mózg. Później szczegółowo opisuje ich pozytywne oddziaływanie na organizm i wychwala cudowne właściwości jarmużu, jego ulubionego warzywa. Już po kilku stronach da się wyczuć pasję, zainteresowanie tematem, a przede wszystkim chęć uświadamiania ludzi o właściwych nawykach żywieniowych. Mnie podejście autora bardzo się spodobało, co przełożyło się na szybsze czytanie.

co jeść aby wzmocnić zdrowie psychiczne
fot. Klaudia Wróbel

Ale tak jak trzeba urozmaicać dietę, tak i dr Drew Ramsey urozmaicił poradnik, dodając do niego wiele infografik, które są idealnym podsumowaniem. Jeśli komuś z jakiegoś powodu nie będzie chciało się sunąć wzrokiem po tekście, może przejrzeć sobie mocno uproszczone obrazki, które są czymś w rodzaju czytelnej notatki i zawierają najpotrzebniejsze informacje. Dodatkowo po każdym rozdziale znajduje się mała tabelka z krótkim streszczeniem, podobnie jak w Genialnym leniu.

co jeść aby wzmocnić zdrowie psychiczne
fot. Klaudia Wróbel

PRAKTYCZNE RADY I PLAN ŻYWIENIOWY

Największym zaskoczeniem okazała się dla mnie 6-tygodniowa dieta wspomagająca mózg, znajdująca się w drugiej połowie książki. Autor podzielił się z czytelnikami prostymi i bardzo smacznymi przepisami, w których podał kaloryczność potraw i opisał, jak je przygotować. Wszystko jest ułożone na bazie wcześniej podanych przez niego składników, które można powoli wprowadzać do swojej diety i skrupulatnie, krok po kroku ją modyfikować.

co jeść aby wzmocnić zdrowie psychiczne
fot. Klaudia Wróbel

Dr Drew Ramsey przed każdym tygodniem diety zapisał kluczowe rady, które pomogą w realizacji nowego planu żywieniowego, co jest naprawdę przydatne.

PODSUMOWANIE

Poradnik Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem jest pełen tipów i lifehacków żywieniowych opartych na rzetelnej wiedzy naukowej. Zdecydowanie polecam tę książkę wszystkim osobom walczącym z depresją i lękiem, które chcą poradzić sobie z nimi od trochę innej strony.

Pamiętajcie jednak, że dieta jest tylko elementem, czynnikiem, który może okazać się pomocny w walce z chorobą, dlatego nie rzucajcie leków i nie zmieniajcie ich na garść orzechów lub jarmużu. Wszystko z umiarem i głową!


Interesuje Was jakiś inny poradnik? Sprawdźcie inne recenzje w zakładce Książki na naszej stronie!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light...
Okładka
10
Styl
10
Tematyka
10
Ujęcie tematu
10
Przydatność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne? Dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem to fascynujący poradnik psychiatry żywieniowego dra Drew Ramseya, który postanowił raz na zawsze rozprawić się z lękiem wśród swoich pacjentów. Również i Wy możecie pozbyć się nadmiaru zmartwień oraz stresu dzięki...„Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne?” – dr Drew Ramsey odpowiada

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.