Strona głównaPublicystykaKultura„Genialny leń” – jak nim zostać?

„Genialny leń” – jak nim zostać?

Genialny leń to jeden z bardziej praktycznych poradników, który faktycznie coś wnosi do życia. Kendra Adachi, opierając się o własne doświadczenia, skomponowała przepis na ułatwienie sobie egzystencji i wykonywania codziennych obowiązków.

Gdy tylko pokazałam mojej mamie książkę o tytule Genialny leń, od razu skomentowała: „To o tobie!”. Nie wiedziałam, czy brać to za komplement, czy obrazę. Po poznaniu metod, które oferuje autorka, stwierdzam jednak, że łatka ta ma raczej pozytywny wydźwięk.

genialny leń1
fot. Klaudia Wróbel

KIM JEST GENIALNY LEŃ?

Genialny leń to osoba, która potrafi odróżnić to, co ją interesuje, od tego, co jest dla niej nieważne. Dzięki skupieniu się na sprawach, które faktycznie się dla niej liczą, zaoszczędza czas i energię, a także toruje sobie ścieżkę do celów, które chce osiągnąć.

Genialnym leniem może zostać każdy, bo Kendra Adachi dzieli się wiedzą, w jaki sposób poprawić jakość swojej pracy w różnych dziedzinach życia.

BUDOWA PORADNIKA

Istotną dla mnie sprawą, jeśli chodzi o poradniki, jest ich budowa. Uwielbiam wszelkiego rodzaju wskazówki, napisane inaczej niż litym tekstem, lub wyróżnione cytaty. Podział na sekcje bardzo ułatwia późniejsze odnalezienie rad i informacji, do których łatwo wrócić, gdyż – jak mówi sama autorka – rozdziały można czytać nie po kolei.

Kendra Adachi podzieliła książkę na trzynaście części, a każda z nich to złota rada, która – wcielona w życie – przybliża do zostania genialnym leniem. Wszystkie rozdziały kończą się krótkim podsumowaniem oraz zadaniami, które pomagają wprowadzić nowe zasady w  życie.

W książce znajduje się wiele zabawnych przypisów z życia autorki. Wyróżniono także najważniejsze myśli i motta, co jest niezwykle motywujące.

genialny loeń
fot. Klaudia Wróbel
genialny leń
fot. Klaudia Wróbel

STYL AUTORKI

Kolejnym plusem jest bardzo lekka narracja, dzięki której odnosi się wrażenie, że przez lekturę dosłownie się płynie. Nie każdy umie stworzyć ciekawy poradnik, który nie zanudzi, jednak Adachi poradziła sobie z tym wyzwaniem znakomicie. Szybko poczułam, jakbym znała autorkę przez całe życie, gdyż nasze działania i sposób myślenia okazały się bardzo do siebie podobne.

CZY WARTO PRZECZYTAĆ GENIALNEGO LENIA?

Kendra Adachi przedstawia metody genialnego lenia z perspektywy dorosłej kobiety – żony i matki. Przez to młodszym osobom książka może wydać się nieprzydatna, bo one na głowie mają jedynie szkołę i obowiązki. Rady, które daje autorka, trzeba samemu dopasować do danej dziedziny i wdrożyć w życie, co może być trochę zniechęcające. Jednak  Adachi przedstawia swoje metody dla takich obszarów życia jak sprzątanie, gotowanie, planowanie i odpoczynek, co jest dobrym fundamentem, aby stworzyć system pracy także na innych płaszczyznach.

Z wielką radością trzymam Genialnego lenia na półce, bo to naprawdę udany poradnik. Najśmieszniejsze jest to, że zmotywował mnie on, aby na nowo zabrać się za powtórki do matury, które porzuciłam jakieś cztery tygodnie temu. MAGIA.


Interesują cię inne poradniki? Sprawdź nasze recenzje!

Klaudia Wróbel
Klaudia Wróbel
? So working on a little job in the night, That's forty dollars an hour when I see the light... ?
Okładka
10
Styl
10
Tematyka
10
Ujęcie tematu
10
Wyczerpanie tematu
8,5
Przydatność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować
1 KOMENTARZ

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Genialny leń to jeden z bardziej praktycznych poradników, który faktycznie coś wnosi do życia. Kendra Adachi, opierając się o własne doświadczenia, skomponowała przepis na ułatwienie sobie egzystencji i wykonywania codziennych obowiązków.Gdy tylko pokazałam mojej mamie książkę o tytule Genialny leń, od razu skomentowała: „To...„Genialny leń” – jak nim zostać?

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.