Strona głównaPublicystykaKulturaCo nowego na rynku wydawniczym w styczniu?

Co nowego na rynku wydawniczym w styczniu?

Nowy rok to dobry moment na wyznaczanie postanowień i celów, co widać również po wyzwaniach czytelniczych, których propozycje pojawiają się na wielu portalach internetowych. A w styczniu wydawcy wychodzą czytelnikom naprzeciw i proponują mnóstwo ciekawych lektur, którymi możemy zapełnić swoje półki.

Tommi Kinnunen, Powiedziała, że nie żałuje

Tommi Kinnunen, Powiedziała, że nie żałuje
fot. Wydawnictwo Poznańskie

W styczniu ukaże się kolejny tytuł w Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich. Powiedziała, że nie żałuje Tommiego Kinnunena to opowieść o pięciu kobietach, które wiosną 1945 roku wyruszają z obozu jenieckiego na granicy norwesko-fińskiej w kierunku Finlandii. Wędrując przez zniszczone tereny Laponii, widzą brutalne skutki wojny, która odcisnęła piętno na miejscowych krajobrazach oraz ludności. Zmieniła też bohaterki. Kilka lat wcześniej każda z nich znalazła się na życiowym zakręcie. Połączyły je przypadkowość losu i wspólne doświadczenie, które uznano za zdradę. Poczucie wstydu miesza się ze świadomością, że wędrówka wiedzie nie tylko w rejony, gdzie każdy źle postawiony krok będzie kosztował życie, ale i w głąb siebie.

To opowieść o utracie domu, kraju i tożsamości. O tym, czy możliwe jest życie po klęsce, kiedy nie ma dokąd wracać i nie wiadomo, czy ci, których się kiedyś kochało, wciąż na nas czekają.

Jaume Cabré, Spaleni w ogniu

Jaume Cabre, Spaleni w ogniu
Wydawnictwo Marginesy

Spalonych w ogniu czytelnik znajdzie wszystko, co najlepsze: wciągającą intrygę, niepokojące, niejednoznaczne postaci oraz nieoczekiwane, zabawne literackie nawiązania – gwarancję prawdziwej przyjemności i nostalgicznej refleksji. Książka opowiada o Ismaelu, który nie miał łatwego dzieciństwa, ale udało mu się zdobyć wykształcenie i podjąć pracę jako nauczyciel języka i literatury. Pewnego dnia, szukając guzików, zagląda do pasmanterii, gdzie spotyka koleżankę z dzieciństwa. Powoli zaczyna rozwijać się między nimi uczucie. Jednak przypadkowe spotkanie ze znajomym ze szkoły wywraca życie Ismaela do góry nogami. Budzi się on w podejrzanym szpitalu i nie wie, kim są dziwni lekarze ani jak sam ma na imię. Jedynie odzyskanie pamięci pozwoli mu zrozumieć, w jakich opałach się znalazł, ale to okaże się niezwykle trudnym zadaniem.

Katarzyna Michalczak, Synu, jesteś kotem

Katarzyna Michalczak, Synu, jesteś kotem
Wydawnictwo Cyranka

W styczniu Wydawnictwo Cyranka zaproponowało czytelnikom intrygującą lekturę. Synu, jesteś kotem to książka o relacji matki z synem, który jest w spektrum autyzmu. Opisana historia odpowiada na pytania: jak akceptować swoje dziecko, kiedy się go zupełnie nie rozumie? Jak to zrobić, żeby naprawdę je widzieć? To jest książka o nieadekwatnych oczekiwaniach rodzicielskich, wielkim rozczarowaniu, pracy nad sobą dla dobra relacji oraz  o wielkiej miłości.

Tania Pjankowa, Wiek czerwonych mrówek

Tania Pjankowa, Wiek czerwonych mrówek
Wydawnictwo MOVA

Przejmująca powieść o jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy – Wielkim Głodzie w latach 1932–1933. Rodzina młodej Jawdochy umiera z głodu, podobnie jak wiele innych rodzin w miejscowości Macochy. W tym samym czasie żona radzieckiego komisarza Sołomija zajada smutek po stracie dziecka, nieświadoma sytuacji. Swyryd, przedstawiciel wiejskiej władzy, zupełnie pogubił się w swoich odczuciach i nie wie, co nim kieruje – miłość czy partia. Zdaje się, że tych bohaterów dzieli ogromna przepaść. Nie wiedzą oni jeszcze, że przyjdzie im zjednoczyć się przeciwko czerwonemu mrowisku swoich radzieckich ciemiężycieli.

Tania Pjankowa stworzyła głęboką psychologiczną powieść. Na tle niewyobrażalnej tragedii przedstawia los zwykłych ludzi, o różnych statusach i charakterach. Książka otrzymała trzecią nagrodę w konkursie „Koronacja Słowa” w 2021 roku.

Eugenia Kuzniecowa, Nim dojrzeją maliny

Eugenia Kuzniecowa, Nim dojrzeją maliny
Wydawnictwo Znak

Eugenia Kuzniecowa to jeden z najważniejszych młodych głosów w literaturze ukraińskiej. Nim dojrzeją maliny jest debiutem prozatorskim, napisanym w niezwykłej poetyce, którą można nazwać „magizmem realistycznym”. Za tę powieść autorka otrzymała wyróżnienie Europejskiej Nagrody Literackiej.

Książka opowiada o trzech kobietach, które marzą o szczęśliwym miejscu na ziemi. Mijka właśnie się zaręczyła, ale wciąż kocha innego mężczyznę. Lilka pragnie spędzić na ukraińskiej wsi ostatnie lato przed wyjazdem na drugi koniec świata. Marta niebawem urodzi bliźniaki i nie chce zdradzić, kto jest ich ojcem. Wszystkie trzy pragną schronić się przed światem. Marzą o tym, by wziąć oddech przed kolejnym skokiem na głęboką wodę życia.

Azyl znajdują w swoim raju z dzieciństwa – u babki, Teodory. W jej domu, ukrytym w gąszczu krzewów, wśród śpiewu ptaków i zapachu owocujących drzew, czas na chwilę się zatrzymuje. Kobiety mogą na nowo odkryć siebie i łączące je więzi. Ale życie nie pozwala o sobie zapomnieć i coraz gwałtowniej wdziera się do ich niemal magicznego schronienia. Nie da się przed nim uciec, ale teraz już można stawić mu czoła.

Rachman Gideon, Nowy autorytaryzm. Polityka strachu

Rachman Gideon, Nowy autorytaryzm. Polityka Strachu
Wydawnictwo Feeria
Gideon Rachman, który podczas wieloletniej kariery dziennikarskiej miał okazję śledzić poczynania światowych liderów, a także spotykać ich osobiście, przenikliwie diagnozuje obecną sytuację związaną z radykalizacją politycznych nastrojów i zyskiwaniem przewagi przez autokratów. W swojej książce nie tylko ujawnia nieznane fakty dotyczące polityków, ale i przygląda się globalnemu zjawisku, którym jest kult charyzmatycznego lidera, przedstawiając jego konsekwencje.
Ta niezwykle aktualna dla polskiego czytelnika książka rzuca nowe światło na podstawowe tendencje społeczno-polityczne, a trafność wniosków jej autora jest naprawdę zaskakująca. Warto sprawdzić, dokąd może nas zaprowadzić nowy autorytaryzm.

Hanna Greń, Światełko w tunelu

Hanna Greń, Światełko w tunelu
Wydawnictwo Czwarta Strona

W styczniu ukaże się również najnowsza powieść Hanny Greń. Światełko w tunelu to  opowieść o zawiedzionym zaufaniu oraz ludziach, którzy błądzą w labiryncie niedopowiedzeń. I zamiast wspólnie szukać wyjścia, uparcie toczą samotne walki. Bohaterami powieści są Gerard i Kornelia. Ich wspólna droga była krótka i burzliwa. Po tragicznych wydarzeniach Gerardowi Skrzyńskiemu pozostają jedynie wspomnienia o ukochanej kobiecie, a także kot oraz rozpacz. Mężczyzna jest przekonany, że bezpowrotnie utracił to, co nadawało jego życiu sens.

Nieobecna Kornelia Pliszka wciąż jest winna w oczach stróżów prawa. Wśród zarzutów, jakie na niej ciążą, jest spowodowanie śmierci kobiety, której zwłoki znaleziono w strawionym pożarem domu Kornelii. Czy Gerardowi uda się oczyścić imię ukochanej? Przekonacie się, gdy sięgniecie po książkę mistrzyni powieści obyczajowo-kryminalnych.

Zofia Kozimor, Taniec życia i pieśń śmierci

Zofia Kozimor, Taniec życia i pieśń śmierci
Wydawnictwo Znak Horyzont

Walecznych Apaczów spowijają mity i legendy. Podziwiamy ich męstwo, fascynuje nas ich więź z naturą. Biały człowiek zniszczył ich kulturę, zagrabił ich ziemię, odebrał im dzieci i zmusił do porzucenia wiary przodków. Żyją w rezerwatach, setki razy okłamywani i marginalizowani.

A jednak nie zniknęli. Dzięki Zofii Kozimor możemy posłuchać ich pieśni, usłyszeć o ich historii i kulturze, zwyczajach i tradycjach, dolach i niedolach. O historii świata, który pogardliwie został nazwany „nowym”, ale dla nich od zawsze był domem. Poznajmy bolesną prawdę o zapomnianych ludziach.

Jakub Zając, Anna i Pan B.

Jakub Zając, Anna i Pan B.
Wydawnictwo Wielka Litera

Wydawnictwo Wielka Litera proponuje czytelnikom w styczniu intrygującą powieść o poszukiwaniu prawdy o własnym życiu. Anna i Pan B. to historia młodego pisarza K., który ma na koncie odwyk, świeże rozstanie z kobietą i rozpoczynane wciąż na nowo poszukiwania własnego miejsca. Niespodziewanie otrzymuje od swojej czytelniczki kuszącą propozycję – krótkie wakacje od życia.

Anna, czuła i ciepła jak bezpieczna przystań, niesie ze sobą tak potrzebny spokój i dystans do przeszłości. W podróży do jej domu, ale też do swojego wnętrza, towarzyszy mu dziwny człowiek. Poznany w pociągu Pan B. to trochę wytwór umysłu, trochę anioł stróż, a na pewno przewodnik po dręczących myślach. Czy tajemnica, którą skrywa mężczyzna, może być dla K. jednym z kluczy do zrozumienia własnego życia?

Magdalena Kubasiewicz, Klątwa dla demona

Magdalena Kubasiewicz, Klątwa dla demona
Wydawnictwo Sine Qua Non

W styczniu wielbicielom fantastyki polecam Klątwę dla demona, czyli kolejny tom cyklu Wilcza Jagoda. Bohaterką książki jest Jagoda Wilczek, która staje przed koniecznością rozwikłania zagadki – kto rzucił klątwę i morduje magów.

Wiedźma szybko odkrywa, że morderca to dopiero początek jej problemów. W warszawskiej enklawie źle się dzieje, a wszyscy zaangażowani w sprawę zdają się prowadzić swoje własne gry. Czy Wilcza Jagoda ma szansę powstrzymać klątwę, skoro nie jest pewna, kto jest jej sojusznikiem, a kto nieprzyjacielem?


Jeśli nadal towarzyszy Wam świąteczny nastrój, zwróćcie uwagę na naszą recenzję książki Bombka. O dziewczynkach, które odmieniły święta!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.