Strona głównaLiteratura„Cztery pory roku w Japonii” – recenzja powieści Nicka Bradleya

„Cztery pory roku w Japonii” – recenzja powieści Nicka Bradleya

Literatura azjatycka coraz częściej pojawia się w polskich księgarniach. Przyciąga również mnie, bo charakteryzuje się egzotyką i opisuje odmienne niż europejskie podejście do życia. Mimo że sięgam po nią coraz częściej, rzadko mam okazję spotkać się z literaturą japońską. I choć autorem Czterech pór roku w Japonii jest Brytyjczyk, Nick Bradley, to jego książka zachowuje ducha japońskiej kultury.

Zagubienie pośród cudzych wymagań

Książka Cztery pory roku w Japonii zawiera dwa wątki, które opowiadają o tym, że szczęście bohaterów zależy od wyboru takiej ścieżki życiowej, która jest zgodna z ich marzeniami i pasjami. Flo czuje się nieszczęśliwa. Praca nie daje jej satysfakcji, związek się rozpada, a Tokio przestało oferować to, czego najbardziej jej potrzeba. I wtedy znajduje w metrze porzuconą książkę Dźwięk wody, która na nowo rozbudza jej chęć działania. Opowiada historię, która bardzo ją inspiruje.

A jest to historia Ayako i Kyo. Ayako jest staruszką, która w prowincjonalnym miasteczku Onimichi serwuje swoim stałym klientom i turystom kawę i onigiri. Kobieta jest surowa wobec siebie i bliskich. Jej dni zawsze wyglądają tak samo – są wypełnione pracą w kawiarni. Wracając do domu, nie wybiera najkrótszej drogi, ale wędruje przez pobliskie wzgórze i karmi koty, które upodobały sobie jedną z alejek.

Pewnego dnia w jej życiu pojawia się wnuk – Kyo. Dziewiętnastolatek właśnie oblał egzaminy na medycynę, dlatego postanawia zamieszkać u babki, by tu, w spokoju, przygotować się w specjalnej szkole do powtórki za rok. W międzyczasie oddaje się największej pasji – rysowaniu mang, w czym jest naprawdę dobry. Relacje Ayako i Kyo nie układają się jednak dobrze. Apodyktyczna kobieta nie może znieść gnuśności chłopaka. Z czasem jednak obydwoje zaczynają poznawać siebie, lepiej się dogadywać i rozumieć.

Między młodością a starością

Relacje bohaterów są naznaczone wieloma tajemnicami i niedopowiedzeniami. Z każdą stroną lepiej rozumiemy Ayako, która straciła ojca, męża, a potem syna, który popełnił samobójstwo. A teraz chce zrobić wszystko, by nie stracić wnuka, by mu pomóc żyć pełnią życia i wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę. Jednak ta pomoc przybiera formę nieprzyjemnych upomnień i zmuszania do wysiłku fizycznego w atmosferze gniewu. Kyo trudno uwierzyć, że jego babcia ma dobre serce, o czym próbują go przekonać wszyscy mieszkańcy Onimichi.

Wspólny rok Ayako i Kyo zmienia obydwoje bohaterów. Nabierają do siebie szacunku, a z czasem zaczynają cieszyć się swoim towarzystwem. Kyo dojrzewa. Życie w małym miasteczku, gdzie może skupić się na własnym wnętrzu, sprawia, że chłopak rewiduje swoje plany zawodowe. Inaczej patrzy na porażkę podczas egzaminów, bo nabiera pewności siebie i przekonania, że medycyna nie jest jego ścieżką. Poznaje historię swojej rodziny, co również pomaga mu zrozumieć siebie.

W poszukiwaniu sensu

Cztery pory roku w Japonii to książka zaskakująca, bo prostymi słowami opowiada o trudnych życiowych sytuacjach i emocjach. Pozwala zrozumieć, że cele osiąga się małymi krokami. Każdy z nas powinien samodzielnie podejmować decyzje w swoim życiu bez oglądania się na oczekiwania innych. Odkrywanie tego, za czym chcemy pójść to jednak żmudny proces.

Książka jest również spotkaniem z japońską kulturą, tak bardzo różną od naszej. Dzięki niej dowiemy się, jak znacząca dla Japończyków jest pamięć o Hiroszimie. Powtarzającym się motywem jest czarny, jednooki kot Coltrane, który pokazuje, że te zwierzęta pełnią ważną rolę w Kraju Kwitnącej Wiśni. Coltrane jest tajemniczy, przez co wydaje się magiczny. Pojawia się i znika, towarzyszy bohaterom w różnych etapach życia. Rzeczywiste zwierzę nie mogłoby tak długo żyć.

Cztery pory roku w Japonii mają niespieszną fabułę, tak jak powolne jest małomiasteczkowe życie. Jednak jej przekaz jest bardzo mocny – młodzi, jeśli czujecie się zagubieni i niepewni swojej ścieżki, podążajcie za własnymi marzeniami. Bo każdy ma własny szczyt do zdobycia, a prowadzi na niego wiele dróg.


Jeśli interesujesz się literaturą japońską, przeczytaj naszą recenzję Heaven!

Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.