Superprodukcja audiobook – co to takiego?
To audiobook lub specjalnie przygotowany scenariusz na podstawie dzieła (czy też nieraz w 100% autorski), do którego wyprodukowania zaangażowano kilka głosów, skomponowano muzykę oraz podłożono efekty dźwiękowe dla lepszego odbioru i wywołania zjawiska synestezji, czyli doświadczania jednym zmysłem tego, co charakterystyczne dla innych zmysłów.
Superprodukcje mogą być serialami, musicalami, a nawet podcastami. Wszystko zależy od inwencji twórczej autora i portfela wydawcy.
Krótka historia o pierwszym audioserialu
Święty Chaos wyreżyserował Krzysztof Czeczot, muzyką zajął się Michał Lorenc. W rolach głównych mogliśmy usłyszeć Łukasza Simlata, Danutę Stenkę, Grażynę Wolszczak, Mariana Dziędziela i Roberta Więckiewicza. To było coś naprawdę niesamowitego, bo pierwszy raz mówiono nie o zwykłym serialu, a audiobooku! Produkcja nie zyskała jednak dużego uznania, oceniano ją jako zbyt nadmuchaną, przekombinowaną.
Kilka lat później wybuchła pandemia, zamknięto kina i teatry, a superprodukcje zaczęły namnażać się niesłychanie szybko. Głośno było przede wszystkim o Osiedlu RZNiW na podstawie powieści Remigiusza Mroza, w którym głosu użyczyło blisko 30 aktorów, w tym Julia Wieniawa, Antonii Królikowski i Vienio. Superprodukcję tworzono miesiąc, jej klimat zaś utrzymano w atmosferze życia na blokowiskach w latach po milenium. W nastrój pierwszej dekady XXI wieku wprowadzała muzyka stworzona przez Vienia, o której artysta wypowiadał się jako nawiązaniu do pierwszych kawałków Molesty.
Hitem, sensacją i najbardziej wyczekiwaną przeze mnie superprodukcją był pierwszy w Polsce audiomusical, stworzony przez Teatr Romę we współpracy z Audioteką. Jestem Kim Chcesz oparto na musicalu George’a Bernarda Shawa – Pigmalion. Słuchało się tego świetnie! Aktorsko, muzycznie – to była po prostu artystyczna bomba, która wynagradzała mi utrudniony dostęp do kultury.
Czym są audioseriale i dlaczego są tak atrakcyjne dla odbiorcy?
Zwykle obsadza się je wybitnymi głosami i przeznacza wiele pieniędzy na przeróżne efekty dźwiękowe mające wprowadzić nas w stan napięcia albo głębokiego relaksu – wszystko w zależności od gatunku. Ciekawość formy i gwarancja nowych doświadczeń powinna być skuteczną zachętą do choćby odsłuchania fragmentu, który być może wciągnie was na dłużej!
Sprawdź: Zalety słuchania audiobooków!