O mówieniu, rozmawianiu i pisaniu
Szkoła retoryki Przemysława Kutnyja jest przebogatym poradnikiem. Książka została podzielona na trzy części, które dotyczą wystąpień publicznych, umiejętności rozmawiania oraz pisania. Autor poświęcił najwięcej miejsca kompetencjom związanym z przemawianiem. Jego porady nie sprowadzają się jedynie do poprawności językowej czy stosowania odpowiednich figur retorycznych, by przyciągnąć uwagę słuchaczy. Opowiada również o sposobach radzenia sobie ze stresem, ćwiczeniach fizycznych, które warto wykonać przed wystąpieniem, czy też mowie ciała. Cała ta wiedza ma służyć osobom, które nie czują się pewnie, kiedy mają stanąć przed audytorium, by zaprezentować jakieś informacje lub przekonać słuchaczy do swoich poglądów.
W drugiej części książki autor przedstawia porady dotyczące umiejętności rozmawiania. Tym razem również nie ogranicza się do teorii związanej z poprawnością językową. Przede wszystkim zachęca do uważnego słuchania. Wskazuje, jakie błędy często popełniają rozmówcy. Przykłada dużą wagę do ogłady i kultury wypowiedzi.
W ostatniej części Kutnyj skupia się na słowie pisanym. Ten rozdział zawiera mnóstwo ćwiczeń, dzięki którym czytelnik może sprawdzić na przykład swój poziom znajomości gramatyki, czy też poprawność odmiany niektórych problematycznych rzeczowników. Autor przedstawił tu wiele przykładów nieprawidłowo zredagowanych tekstów użytkowych, np. maili. To pozwala czytelnikowi zmierzyć się z zadaniem poprawienia takich wypowiedzi, a zaraz potem sprawdzenia, czy udało się wychwycić wszystkie błędy.
Szkoła retoryki bez fałszu
Szkoła retoryki jest bardzo dobrym poradnikiem. Widać, że Przemysław Kutnyj potrafi stosować w praktyce zalecenia, o których pisze, bo jego tekst jest łatwy, czytelny i zrozumiały. Podczas lektury byłam zaskoczona złożonością tematu. Kiedy myślę o retoryce, przychodzą mi do głowy skojarzenia związane wyłącznie z przemawianiem. Tymczasem autor rozszerzył to zagadnienie o kwestie dotyczące nawiązywania kontaktów i pisania.
Książka będzie dobrym wyborem dla osób, które zaczynają swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi, a także dla tych, którzy chcą nauczyć się, jak nawiązywać niezobowiązujące rozmowy. Przyda się również tym, którzy chcieliby poznać zasady przystępnego języka pisanego. Warto jednak zaznaczyć, że żaden poradnik nie będzie skuteczny, jeśli nie zastosujemy jego treści w praktyce. Pozostaje więc podjąć wyzwanie i stanąć przed widownią lub drugim człowiekiem, by nawiązać kontakt. Informacje przedstawione w poradniku z pewnością to ułatwią.
Umiejętność pisania tekstów na potrzeby internetu możesz poprawić dzięki poradnikowi „Webwriting”.