Strona głównaLiteratura„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier

„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu jest poradnikiem, który doczekał się już trzeciego wydania. W sieci szukamy informacji na każdy temat i coraz częściej znajdujemy merytoryczne i profesjonalne teksty spełniające najwyższe standardy. Joanna Wrycza-Bekier podpowiada, jak je tworzyć.

  • Tytuł: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu
  • Autor: Joanna Wrycza-Bekier
  • Data wydania: 05.07.2022 (III wydanie)
  • Liczba stron: 280
  • Kategoria: poradnik

Joanna Wrycza-Bekier zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest absolwentką filologii polskiej i germańskiej. Jej dorobek obejmuje kilka książek dotyczących tworzenia tekstów oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową. Swoją pasją dzieli się na blogu Poradnik Pisania.

Jak okiełznać Google?

Każdy, kto tworzy w internecie, chciałby, aby jego teksty trafiały do jak największej liczby odbiorców. Artykuły przeznaczone do publikacji w sieci rządzą się swoimi prawami. Aby zdobyły popularność, muszą być czytelne nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów, które decydują o ich pozycji w wyszukiwarce. Autorka szczegółowo opowiada o frazach kluczowych i podpowiada, jak je tworzyć, by wyszukiwarki dawały naszym tekstom pierwszeństwo. Uczy też, jak korzystać z wielu wirtualnych narzędzi oferowanych nie tylko przez Google.

Każdy element tekstu jest ważny

Webwriting szczegółowo omawia każdy element, który powinien się znaleźć w tekście, by był on czytelny dla odbiorcy i robota. Autorka zwraca uwagę na lid, śródtytuły oraz tytuł, które mają kluczowe znaczenie. Opisuje strukturę akapitów, pierwsze zdanie oraz podsumowanie. Wskazuje na cechy, które powinien posiadać każdy z tych elementów, by przyciągnąć maksymalną liczbę czytelników. Ponadto charakteryzuje najpopularniejsze formaty tekstów.

Jak i jakie teksty się czyta w internecie?

Aby przykuć uwagę czytelnika, trzeba wiedzieć, w jaki sposób zachowuje się on, korzystając z komputera, a w jaki, kiedy używa urządzeń mobilnych. Okazuje się, że szukając informacji w internecie, wczytujemy się przede wszystkim w to, co napisano na początku każdego akapitu. Dopiero na podstawie oceny tych treści decydujemy, czy zagłębimy się w artykuł bardziej, czy opuścimy stronę.

Sporo miejsca autorka poświęca precyzji, jasności i przyjazności tekstów tworzonych na potrzeby internetu. Podsuwa mnóstwo porad, jak pisać zwięźle, barwnie, a jednocześnie przejrzyście.

Podsumowanie

Webwriting Joanny Wryczy-Bekier jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce odnieść sukces dzięki publikowaniu tekstów w internecie. To, jak lekko czyta się tę książkę, jest najlepszą rekomendacją. Publikacja jest spójna, wciągająca i angażująca. Autorka zwraca uwagę, że obecnie wiele zasad webwritingu przeniosło się również na grunt wydawnictw papierowych. Zwłaszcza kategoria poradników czerpie z tych wzorców. Coraz częściej wykorzystuje się w nich krótkie akapity i maksymalnie upraszcza.

Autorka posługuje się wieloma przykładami, które ułatwiają zrozumienie przedstawianych treści i wpływają na lepsze zapamiętywanie informacji. Przekazuje również wiedzę o innych sposobach pozwalających szybciej się uczyć, które można zastosować we własnej twórczości, by uatrakcyjnić tekst.

O solidnym warsztacie autorki świadczy również bogata bibliografia. Dzięki niej każdy zainteresowany może poszerzyć wiedzę oraz samodzielnie odszukać informacje o wynikach badań, o których wspomniano w książce. A jest ich sporo i dotyczą wielu dziedzin — od sposobów korzystania z internetu, przez użytkowników, po funkcjonowanie ludzkiej pamięci.

Według mnie Webwriting to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto publikuje w internecie. Odkrywa tajniki funkcjonowania przeglądarek internetowych i pomaga dostosować treści do ich wymagań. Podpowiada, jak pisać, by znaleźć odbiorców. Jest przy tym wnikliwa i nie pomija żadnego szczegółu. Sposób, w jaki została napisana, świadczy o tym, że autorka zna się na rzeczy.


Przeczytaj również naszą recenzję książki „Marketing internetowy w Google”!

Polecane recenzje

Halszka Witkowska o samobójstwie w książce „Życie mimo wszystko”

Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie to przejmujący wywiad z Halszką Witkowską przeprowadzony przez...

„Ptaszek w klatce” – recenzja książki Katarzyny Żwirełło

W kwietniu tego roku mieliśmy przyjemność objąć patronatem nową powieść Katarzyny Żwirełło. Nie minęło...

„Urokliwe koszmary” – Czym zaskoczy nas Igor Adamczyk?

Igor Adamczyk nie zatrzymuje się nawet na chwilę. Niemal dziewięć miesięcy po premierze Fabryki Strachu z...

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Kryteria oceny książki

Tematyka
9
Styl
9
Słownictwo
9
Przydatność
10
Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu jest poradnikiem, który doczekał się już trzeciego wydania. W sieci szukamy informacji na każdy temat i coraz częściej znajdujemy merytoryczne i profesjonalne teksty spełniające najwyższe standardy. Joanna Wrycza-Bekier podpowiada, jak je tworzyć.Tytuł: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla...„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier