Strona głównaLiteratura„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier

„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu jest poradnikiem, który doczekał się już trzeciego wydania. W sieci szukamy informacji na każdy temat i coraz częściej znajdujemy merytoryczne i profesjonalne teksty spełniające najwyższe standardy. Joanna Wrycza-Bekier podpowiada, jak je tworzyć.

  • Tytuł: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu
  • Autor: Joanna Wrycza-Bekier
  • Data wydania: 05.07.2022 (III wydanie)
  • Liczba stron: 280
  • Kategoria: poradnik

Joanna Wrycza-Bekier zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych. Jest absolwentką filologii polskiej i germańskiej. Jej dorobek obejmuje kilka książek dotyczących tworzenia tekstów oraz literaturę dziecięcą i młodzieżową. Swoją pasją dzieli się na blogu Poradnik Pisania.

Jak okiełznać Google?

Każdy, kto tworzy w internecie, chciałby, aby jego teksty trafiały do jak największej liczby odbiorców. Artykuły przeznaczone do publikacji w sieci rządzą się swoimi prawami. Aby zdobyły popularność, muszą być czytelne nie tylko dla użytkowników, ale również dla robotów, które decydują o ich pozycji w wyszukiwarce. Autorka szczegółowo opowiada o frazach kluczowych i podpowiada, jak je tworzyć, by wyszukiwarki dawały naszym tekstom pierwszeństwo. Uczy też, jak korzystać z wielu wirtualnych narzędzi oferowanych nie tylko przez Google.

Każdy element tekstu jest ważny

Webwriting szczegółowo omawia każdy element, który powinien się znaleźć w tekście, by był on czytelny dla odbiorcy i robota. Autorka zwraca uwagę na lid, śródtytuły oraz tytuł, które mają kluczowe znaczenie. Opisuje strukturę akapitów, pierwsze zdanie oraz podsumowanie. Wskazuje na cechy, które powinien posiadać każdy z tych elementów, by przyciągnąć maksymalną liczbę czytelników. Ponadto charakteryzuje najpopularniejsze formaty tekstów.

Jak i jakie teksty się czyta w internecie?

Aby przykuć uwagę czytelnika, trzeba wiedzieć, w jaki sposób zachowuje się on, korzystając z komputera, a w jaki, kiedy używa urządzeń mobilnych. Okazuje się, że szukając informacji w internecie, wczytujemy się przede wszystkim w to, co napisano na początku każdego akapitu. Dopiero na podstawie oceny tych treści decydujemy, czy zagłębimy się w artykuł bardziej, czy opuścimy stronę.

Sporo miejsca autorka poświęca precyzji, jasności i przyjazności tekstów tworzonych na potrzeby internetu. Podsuwa mnóstwo porad, jak pisać zwięźle, barwnie, a jednocześnie przejrzyście.

Podsumowanie

Webwriting Joanny Wryczy-Bekier jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce odnieść sukces dzięki publikowaniu tekstów w internecie. To, jak lekko czyta się tę książkę, jest najlepszą rekomendacją. Publikacja jest spójna, wciągająca i angażująca. Autorka zwraca uwagę, że obecnie wiele zasad webwritingu przeniosło się również na grunt wydawnictw papierowych. Zwłaszcza kategoria poradników czerpie z tych wzorców. Coraz częściej wykorzystuje się w nich krótkie akapity i maksymalnie upraszcza.

Autorka posługuje się wieloma przykładami, które ułatwiają zrozumienie przedstawianych treści i wpływają na lepsze zapamiętywanie informacji. Przekazuje również wiedzę o innych sposobach pozwalających szybciej się uczyć, które można zastosować we własnej twórczości, by uatrakcyjnić tekst.

O solidnym warsztacie autorki świadczy również bogata bibliografia. Dzięki niej każdy zainteresowany może poszerzyć wiedzę oraz samodzielnie odszukać informacje o wynikach badań, o których wspomniano w książce. A jest ich sporo i dotyczą wielu dziedzin — od sposobów korzystania z internetu, przez użytkowników, po funkcjonowanie ludzkiej pamięci.

Według mnie Webwriting to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto publikuje w internecie. Odkrywa tajniki funkcjonowania przeglądarek internetowych i pomaga dostosować treści do ich wymagań. Podpowiada, jak pisać, by znaleźć odbiorców. Jest przy tym wnikliwa i nie pomija żadnego szczegółu. Sposób, w jaki została napisana, świadczy o tym, że autorka zna się na rzeczy.


Przeczytaj również naszą recenzję książki „Marketing internetowy w Google”!

Tematyka
9
Styl
9
Słownictwo
9
Przydatność
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla internetu jest poradnikiem, który doczekał się już trzeciego wydania. W sieci szukamy informacji na każdy temat i coraz częściej znajdujemy merytoryczne i profesjonalne teksty spełniające najwyższe standardy. Joanna Wrycza-Bekier podpowiada, jak je tworzyć.Tytuł: Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla...„Webwriting” – recenzja poradnika Joanny Wryczy-Bekier

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.