Nie mam zamiaru trzymać was w niepewności, czy warto sięgnąć po Zanim pojawiły się dinozaury, wiec od razu zapewniam, że ta książka jest fascynująca i piękna. Wierzę głęboko, że w wielu młodych czytelnikach wzbudzi zainteresowanie nauką, a szczególnie astronomią, paleontologią i wszelkimi dziedzinami przyrodniczymi.
Wymarłe gatunki to nie tylko dinozaury
Zanim pojawiły się dinozaury to druga książka w dorobku Krzysztofa Poznańskiego w serii Niesamowite dzieje Ziemi. Autor podjął próbę przedstawienia młodym czytelnikom teorii dotyczących powstania Kosmosu, Układu Słonecznego, a wreszcie kształtowania się Ziemi. Następnie omawia koncepcje na temat pojawienia się na niej życia oraz jego ewolucji w najwcześniejszych epokach. Swoim zakresem obejmuje czasy, kiedy Ziemia była bryłą płonącej lawy, aż do paleozoiku. Autor opisał w niej mnóstwo faktów i teorii dotyczących przełomowych momentów istnienia planety, takich jak pojawienie się na niej wody, a następnie żywych organizmów. Prowadzi czytelnika przez kolejne epoki i ukazuje, jak przedziwne formy życia były dla nich charakterystyczne. Jednocześnie szczegółowo opowiada o klimacie, jaki panował na Ziemi w zamierzchłej przeszłości, czynnikach go kształtujących i jego wpływie na faunę i florę.
Ta podróż do przeszłości jest fascynująca. Jestem pod wrażeniem tego, że ze szczątkowych informacji wykopaliskowych nauka jest w stanie wyłuskać mnóstwo wiedzy o tym, jak wyglądał świat w czasach tak odległych, że trudno to objąć rozumem. A Krzysztof Poznański potrafi tę wiedzę przekazać przystępnie i obrazowo. Książka została napisana w zrozumiały, a jednocześnie wzbudzający zainteresowanie sposób. Zawiera mnóstwo ilustracji, wykresów, zdjęć i artystycznych wizji dotyczących omawianych tematów.
Krzysztofie, napisz podręczniki!
Zanim pojawiły się dinozaury będzie doskonałą lekturą dla dzieci w wieku szkolnym. Czerpanie z niej wymaga pewnej wiedzy z dziedziny biologii i geografii, dlatego mam tu na myśli raczej późniejsze klasy. Górna granica wieku odbiorcy nie istnieje. Dla dorosłych ta książka będzie równie wciągająca, jak dla dzieci. Jestem przekonana, że w niejednym rozbudzi ciekawość naukowca i żyłkę poszukiwacza skamieniałości. Zwłaszcza że podpowiada wprost, w jakie zakątki Polski warto się udać, by natknąć się na odciski trylobitów lub amonitów.
Książka zwraca uwagę jakością wydania. Przyciąga wzrok kolorową szatą graficzną i wspaniałymi ilustracjami. Niektórym może nie spodobać się stosunkowo mały format, ale dzięki temu wygodnie się z niej korzysta. Pozostaje mi tylko zachęcić Was do odwiedzenia kanału NaukowoTV na platformie youtube.com, którego twórcą jest autor książki. Przekonacie się, że nauka jest fascynująca. Życzyłabym sobie, aby nauczyciele w szkołach czerpali inspirację z takich publikacji.
Młodszym czytelnikom może się spodobać książka Kupa faktów o kupie.