Strona głównaLiteratura„Kupa faktów o kupie” – same fakty w książce Edwarda Kaya i...

„Kupa faktów o kupie” – same fakty w książce Edwarda Kaya i Mike’a Shiella

Nie lubimy rozmawiać o kupie. Co innego dzieciaki, które w większości, wcześniej czy później, przechodzą etap fekalno-toaletowego poczucia humoru i wyskakują z żenującymi żartami w najmniej oczekiwanym momencie. Traktowanie kupy jako tabu może jednak przynieść nieprzyjemne skutki, również zdrowotne. Warto podejść do tematu na luzie, tak jak to zrobili Edward Kay i Mike Shiell w książce „Kupa faktów o kupie, czyli czego lepiej nie wąchać”.

Matczynym okiem

Wszystko, o czym napisałam powyżej, przeżyłam na własnej skórze. Kwestia kupy jest w moim domu wrażliwa i obecna codziennie. Nie wchodząc w szczegóły, muszę zauważyć, że książek dla dzieci na ten temat przeczytałam sporo. Z pełną odpowiedzialnością i czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Kupa faktów o kupie jest najlepsza wśród tych, z którymi miałam do czynienia. Powinna nie tylko zaspokoić ciekawość przedszkolaków, ale również pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z wypróżnianiem.

Wnikliwa i wyczerpująca

Kupa faktów o kupie opisuje kwestię wydalania wszechstronnie. Jest pełna informacji i ciekawostek. Dzieciaki mogą się z niej dowiedzieć, skąd się kupa bierze i dlaczego tak brzydko pachnie. Książka opowiada o historii higieny toaletowej, czyli o tym, jak radzono sobie z problemem w dużych miastach w przeszłości. Okazuje się, że spłukiwana toaleta to wynalazek starożytności. Choć Rzymianie wpadli na ten genialny pomysł na pozbywanie się nieczystości, to z higieną osobistą radzili sobie w raczej obrzydliwy sposób. W jaki? A jak radzą sobie z nią kosmonauci? Przeczytajcie sami.

Jednak nie tylko ludzka kupa jest tematem tej książki. W końcu zwierzęta też wydalają, a ich odchody mogą pełnić dodatkowe funkcje w świecie przyrody. I nie chodzi tylko o użyźnianie gleby. Z kolei kupa wymarłych zwierząt w postaci koprolitów jest przedmiotem badań naukowych, dzięki którym możemy poznać zwyczaje żywieniowe choćby dinozaurów.

Zabawna

Kupa faktów o kupie została napisana z humorem, którego zwykle nie brakuje w innych publikacjach na ten temat, jednak w tej jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Pojawia się nie tylko w samym tekście, ale również ilustracjach. Nie sposób jednak od czasu do czasu nie skrzywić się z obrzydzenia, w końcu temat nie należy do przyjemnych.

Książka otwiera serię Fuj-nauka! Jestem przekonana, że okaże się sukcesem, bo sama niecierpliwie czekam na kolejne tomy z nadzieją, że utrzymają wysoki poziom rzetelności i zabawy. Gdybym miała polecić jedną książkę o kupie dla dzieci, wybrałabym właśnie tę. Zasługuje na tę ocenę dzięki starannemu wydaniu w dużym formacie i twardej oprawie, żartobliwym ujęciu tematu i komicznym ilustracjom. Skorzystają na niej nie tylko młodsi czytelnicy.


Zrecenzowaliśmy wiele książek dla dzieci. Sprawdź naszą opinię o książce Wokół świata na wariata!

Tematyka
8
Słownictwo
8
Styl
9
Ilustracje
9
Jakość wydania
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Matczynym okiem Wszystko, o czym napisałam powyżej, przeżyłam na własnej skórze. Kwestia kupy jest w moim domu wrażliwa i obecna codziennie. Nie wchodząc w szczegóły, muszę zauważyć, że książek dla dzieci na ten temat przeczytałam sporo. Z pełną odpowiedzialnością i czystym sumieniem mogę powiedzieć, że...„Kupa faktów o kupie” – same fakty w książce Edwarda Kaya i Mike’a Shiella

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.