Strona głównaLiteratura„Zgadnij, nazwij, połącz” – zagadki dra Garetha Moore'a

„Zgadnij, nazwij, połącz” – zagadki dra Garetha Moore’a [recenzja]

Obfitość oferty popularnonaukowej skierowanej do młodego czytelnika skłania mnie do uważnego przyglądania się nowym propozycjom i stosowania surowych kryteriów wyboru. Książek jest naprawdę dużo, dlatego decydując się na zakup, warto zwrócić baczną uwagę na ich jakość i wartość merytoryczną, bo nie są to pozycje tanie. Wydawać by się mogło, że w tej kategorii literatury nie ma już miejsca na innowacje. Tymczasem pojawiła się książka „Zgadnij, nazwij, połącz” doktora Garetha Moore'a. Zdobyła moje serce dzięki temu, że na długi czas odciągnęła moje dzieci od komputera.

Rozwijanie umysłu w przyjemnej formie

Poznawanie świata nie musi ograniczać się wyłącznie do wiedzy zdobywanej w szkole. Dzieci w naturalny sposób są ciekawskie i żądne informacji. Rozwijanie ich zainteresowań to najlepsze, co możemy zrobić dla ich dobra. Książka Zgadnij, nazwij, połącz pozwala, w formie zabawy, zdobyć mnóstwo informacji z wielu dziedzin. Ma innowacyjną formę, z którą jeszcze się nie spotkałam w literaturze popularnonaukowej dla dzieci. Pozwala na sprawdzenie wiedzy, gdyż zawiera elementy quizu. A w przypadku pytań, z którymi dziecko nie spotkało się wcześniej, pomaga bardzo szybko znaleźć odpowiedzi.

Każdy blok tematyczny, omawiany w książce, zajmuje cztery strony. Na dwóch znajdują się pytania wraz z krótką instrukcją oraz wskazówkami. Pytania mają charakter obrazkowy. Na niewielkich ilustracjach pokazane są przedmioty i obiekty, które należy przyporządkować do odpowiednich wskazówek. Kiedy przewrócimy stronę, znajdziemy odpowiedzi oraz mnóstwo ciekawostek.

Różnorodna tematyka

W książce znajduje się 20 rozdziałów, które dotyczą różnych dziedzin: od dinozaurów, przez flagi państwowe, nazwy ludzkich kości, kwiatów, przypraw, po instrumenty muzyczne. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że jej zadaniem jest poszerzanie wiedzy, jednak z pewnością nie jest to jej jedyny atut. Charakter zadań, z którymi mierzy się czytelnik, rozwija również umiejętności lingwistyczne, rozwija słownictwo oraz zdolność analitycznego myślenia.

W części dotyczącej instrumentów muzycznych pokazano rysunki różnych instrumentów wraz z krótkim opisem, który ma naprowadzić na właściwą jego nazwę. Na następnej stronie znajdują się odpowiedzi wraz z krótkimi notkami informacyjnymi. Ten quiz należy do łatwych. Jednak są też takie, które nawet od dorosłych będą wymagały ruszenia głową. W rozdziale dotyczącym naukowców trzeba przeczytać wskazówki, a następnie dopasować je do ponumerowanych obrazków. Kolejna strona ujawnia wizerunki naukowców oraz krótko charakteryzuje ich osiągnięcia. Część dotycząca dinozaurów zawiera klucz, zgodnie z którym trzeba odkryć znaczenie nazw tych prehistorycznych stworzeń. Choć zadanie nie jest trudne, wymaga pewnego główkowania. Dla kilkuletniego czytelnika będzie doskonałym ćwiczeniem umysłowym.

Podsumowanie

Zgadnij, nazwij, połącz jest jedną z najbardziej angażujących, dziecięcych książek, które ostatnio miałam okazję poznać. Zapewnia tyle samo rozrywki, ile nauki. Pozwala sprawdzić swoją wiedzę i poćwiczyć umysł w wyjątkowo satysfakcjonujący sposób. Warto też zwrócić uwagę na jakość jej wydania. Wszystko to sprawia, że będzie świetnym wyborem jako wartościowy prezent dla dzieci na każdą okazję.


Sprawdź również nasz artykuł dotyczący publikacji pomocnych podczas nauki czytania!

Tytuł:
Zgadnij, nazwij, połącz
Autor:
Gareth Moore
Tłumacz:
Maja i Bartek Lisowscy
Wydawnictwo:
Kropka
Data wydania:
28 lutego 2024
Liczba stron:
96
Tematyka
10
Grafika
7
Jakość wydania
10
Walory edukacyjne
10
Walory rozrywkowe
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Rozwijanie umysłu w przyjemnej formie Poznawanie świata nie musi ograniczać się wyłącznie do wiedzy zdobywanej w szkole. Dzieci w naturalny sposób są ciekawskie i żądne informacji. Rozwijanie ich zainteresowań to najlepsze, co możemy zrobić dla ich dobra. Książka Zgadnij, nazwij, połącz pozwala, w formie zabawy,...„Zgadnij, nazwij, połącz” – zagadki dra Garetha Moore'a [recenzja]

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.