Strona głównaPublicystykaDiagnoza to nie wyrok – poznaj pomocne poradniki o depresji

Diagnoza to nie wyrok – poznaj pomocne poradniki o depresji

23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją. Według WHO na chorobę tę cierpi ponad 280 mln ludzi na całym świecie. Według prognoz do 2030 r. może stać się najczęściej występującym schorzeniem. Mimo jej powszechności wciąż często jest tematem tabu, a dla chorych powodem do wstydu. W tym dniu warto głośno powiedzieć STOP wobec marginalizacji chorób psychicznych. Pamiętajmy jednak, że działać na rzecz destygmatyzacji psychiatrii trzeba systematycznie, a nie tylko od święta. A przede wszystkim – to właśnie o swoje zdrowie psychiczne warto troszczyć się na co dzień. W tym wpisie polecam zatem waszej uwadze trzy wartościowe poradniki o depresji.

Depresja – „kiedyś tego nie było”

Mimo coraz większej świadomości na temat zdrowia psychicznego wciąż pojawiają się sceptyczne głosy dotyczące występowania depresji. Choć to poważna choroba, to przez część społeczeństwa zdaje się być uznawana za wymysł XXI wieku. Nic bardziej mylnego! Była obecna już w starożytności, a jako pierwszy opisał ją Hipokrates, nazywając melancholią. Wówczas wiedza o metodach jej leczenia była bardzo nikła, ale do naszych czasów psychiatria znacząco się rozwinęła.

Nie jesteś sama/sam!

Depresję można wyleczyć bezpiecznymi środkami: lekami przeciwdepresyjnymi oraz psychoterapią. Nie wstydź się sięgać po pomoc i wiedz, że nie jesteś winna/winny swojej chorobie. Depresja nie zna podziałów. Nie jest dla niej ważne, ile masz lat, skąd pochodzisz oraz jakie masz zarobki. Może dotknąć każdego – pamiętaj jednak, że diagnoza nie jest wyrokiem.

Więcej o depresji (m.in. o jej objawach, leczeniu i typach) możesz przeczytać na stronie Forum Przeciw Depresji.

Oprócz sięgnięcia po specjalistyczną pomoc, możesz dodatkowo wspierać się poradnikami psychologicznymi. Polecam twojej uwadze trzy wartościowe książki z tej dziedziny.

Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie, autor: Robert L. Leahy | Poradniki o depresji 

fot. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Pozycja ta to bestselerowy poradnik napisany przez jednego z najbardziej uznanych specjalistów w dziedzinie terapii poznawczo-behawioralnej. Autor zawarł w książce studium o depresji napisane prostym i zrozumiałym językiem. Leahy pomaga zrozumieć przyczyny, objawy choroby i co najważniejsze zapoznaje czytelnika ze sprawdzonymi narzędziami i ćwiczeniami (techniki oparte na terapii CBT) służącymi do leczenia depresji.

Uwolnij się od depresji. Program 10 kroków, autorzy: Simon A. Rego, Sarah Fader | Poradniki o depresji

fot. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

W książce zaprezentowane są techniki i strategie, które mogą pomóc czytelnikom w leczeniu depresji. Odbiorca dowie się m.in., jak rozpoznawać swoje problemy, wypracować zdrowe nawyki, stworzyć plan działania czy poprawić motywację. Poszczególne etapy procesu zdrowienia są szczegółowo i jasno wytłumaczone, a każdy z nich jest podparty przykładami z życia innych pacjentów.

W głowie się poprzewracało, autorka: Hania Sywula | Poradniki o depresji

Okładka książki
fot. Angelika Grabowska

Praktyczny poradnik samopomocowy. Autorka zebrała podstawową wiedzę psychologiczną w pigułce. Przekazywane przez nią treści są oparte na naukowej wiedzy i różnorodnych badaniach. Oprócz cennych informacji Hania Sywula przedstawiła w książce wiele technik, które korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne. Choć poradnik nie traktuje wyłącznie o depresji, to wiele zaprezentowanych w nim strategii okaże się przydatnych także w leczeniu tego schorzenia. Dodatkowo autorka podzieliła się z czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi z depresją, której doświadczyła.

Więcej o tej książce możesz przeczytać tutaj.


Pamiętaj, że sięganie po pomoc nie jest słabością i powodem do wstydu.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (czynny całodobowo, 7 dni w tygodniu)

116 111

Możliwe jest również wysłanie wiadomości na stronie 116111.pl/napisz. Na odpowiedź czeka się od kilku godzin do kilku dni.

Telefon Zaufania dla Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym (czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00)

116 123

Telefon Zaufania Młodych (czynny od poniedziałku do piątku od 13:00 do 20:00)

22 484 88 04

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA

Psycholog: poniedziałek i wtorek od 15:00 do 20:00

Seksuolog: środa od 15:00 do 20:00

22 484 88 01

Telefon wsparcia dla osób po stracie bliskiej osoby (czynny w dni powszednie od 14:00 do 20:00, więcej informacji na naglesami.org.pl)

800 108 108

Strona stworzona dla osób mierzących się z myślami samobójczymi oraz dla osób je wspierających

Życie warte jest rozmowy 

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym (możliwość konsultacji z wieloma specjalistami)

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.