Strona głównaLiteratura„Ekipa na tropie. Niezapomnianie urodziny” – recenzja książki Magdy Stachuli

„Ekipa na tropie. Niezapomnianie urodziny” – recenzja książki Magdy Stachuli

Jestem trochę spóźniona z recenzją książki „Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny” Magdy Stachuli, bo to idealna lektura na październik. Opowiada nie tylko o urodzinach, ale również o świętowaniu Halloween. Jednak przemyca również bardziej uniwersalne treści, dlatego warto o niej pamiętać również w innych porach roku.

Ekipa na tropie to seria książek o przygodach czwórki przyjaciół. Tym razem zbliżają się 12 urodziny Kuby, a jego młodszy brat, Filip, wpadł na genialny pomysł, by zorganizować je w domku nad jeziorem. Razem z rodzicami przygotowują tę niespodziankę i zapraszają przyjaciółki z sąsiedztwa. Jednocześnie zbliża się Halloween, dlatego urodzinowo-świąteczny weekend zapowiada się ekscytująco. Oprócz przyjęcia zaplanowano zabawę w podchody oraz wędrówkę od drzwi do drzwi z hasłem „cukierek albo psikus”. Dorośli jednak proszą, by dzieci nie niepokoiły nowego sąsiada, który niedawno wprowadził się do dość upiornego domu w pobliżu lasu, gdyż jeszcze nie zdążyli go poznać. Jednak ciekawość bierze górę.

Opowieść Magdy Stachuli, autorki wielu książek z dreszczykiem dla dorosłych, również tutaj próbuje wzbudzić odrobinę niepokoju w czytelnikach. Mroczny domek z nieznajomym mieszkańcem stanowi jeden z emocjonujących elementów. Przyznam jednak, że nie od samego początku książka wzbudziła moje zainteresowanie. Dopóki bohaterowie nie pojechali nad jezioro, fabuła była nużąca. Dopiero potem czytałam opowieść z dużym zainteresowaniem.

Trochę o wychowaniu

Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny pokazuje kilka ważnych zasad. Przede wszystkim przedstawia konsekwencje nieprzestrzegania zakazów nałożonych przez dorosłych. Wyjaśnia, że zakazy nie służą ograniczaniu wolności, ale wynikają z troski o bezpieczeństwo dzieci. Ich przestrzeganie właśnie dlatego jest ważne, że służy unikaniu zagrożeń. Odwiedziny u nieznajomego sąsiada nie kończą się źle, jednak mogło stać się inaczej.

W tym kontekście autorka pokazała również, że jeśli w grupie ktoś chce zrobić coś głupiego, to rolą przyjaciół jest odwieść go od tego pomysłu. Nie można iść ślepo za kimś, kto potencjalnie sprowadza na siebie i innych niebezpieczeństwo. Zawsze trzeba się kierować samodzielną oceną sytuacji.

Jeśli chodzi o zasady postępowania, autorka poruszyła również temat szerzenia dobra, które do nas powraca. Pewnego dnia Filip dostrzega, że pani pracująca na stołówce jest przygnębiona, dlatego postanawia podrzucić jej do samochodu karteczkę z pocieszającym hasłem. Ta inicjatywa powraca do niego bardzo szybko, kiedy sam ma gorszy dzień.

Cała fabuła książki opiera się również na tezie, że warto dbać o bliskich i włożyć odrobinę wysiłku w to, aby ich szczególny dzień, jakim są urodziny, był wyjątkowy. Co istotne, na urodzinach Kuby nie mam mowy o prezentach. Liczy się tylko obecność przyjaciół i wspólna dobra zabawa.

Trochę o edukacji

Autorka przemyciła w książce fascynującą opowieść o tradycjach halloweenowych oraz tożsamych obrzędach słowiańskich dziadów. Notabene, zastanawiające jest, że podobne wierzenia leżą u podstaw tak odległych kultur, jak celtycka i słowiańska. Zwłaszcza że w obu folklorach czczono zmarłych o tej samej porze roku. Książka uczula również na to, że nie wszyscy mają ochotę świętować Halloween w takiej formie, w jakiej dotarło do nas z kultury amerykańskiej. I należy do uszanować.

W treść książki wpleciono również bogaty wykład o ptakach zamieszkujących polskie lasy. Jestem przekonana, że sposób przedstawienia tych informacji w niejednym czytelniku wzbudzi zainteresowanie ornitologią.

Podsumowanie

Jak już wspomniałam, książka Ekipa na tropie. Niezapomnianie urodziny zaczyna się nieciekawie. Kilka pierwszych rozdziałów nie zachęca do dalszego czytania. Dopiero od momentu przyjazdu nad jezioro, akcja zaczyna się kleić, wzbudzać emocje i refleksje. I ta część opowieści jest bardziej dynamiczna i pouczająca.

Pozostaje mi wspomnieć o ilustracjach wykonanych przez Łukasza Silskiego. Choć są barwne, staranne i przejrzyste, to odniosłam wrażenie, że nie pasują do tej książki. Uważam, że taka estetyka jest odpowiednia dla książek przeznaczonych dla młodszego czytelnika. Ponadto ich rozmieszczenie również budzi moje zastrzeżenia. Dodano je w miejscach dość przypadkowych, dlatego nie współgrają z treścią opowieści. Bardzo często przedstawiały sytuacje, o których czytałam kilka stron wcześniej albo jeszcze ich nie poznałam.

Podsumowując, książka jest wartościowa i ciekawa, choć nieidealna.


Szukasz ciekawych książek dla dzieci dotyczących Halloween? Przeczytaj nasze zestawienie!

Tytuł:
Ekipa na tropie. Niezapomniane urodziny
Autor:
Magda Stachula
Wydawnictwo:
Skarpa Warszawska
Data wydania:
25 października 2023
Liczba stron:
176
Tematyka
10
Fabuła
6
Ilustracje
5
Język i styl
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Ekipa na tropie to seria książek o przygodach czwórki przyjaciół. Tym razem zbliżają się 12 urodziny Kuby, a jego młodszy brat, Filip, wpadł na genialny pomysł, by zorganizować je w domku nad jeziorem. Razem z rodzicami przygotowują tę niespodziankę i zapraszają przyjaciółki z sąsiedztwa....„Ekipa na tropie. Niezapomnianie urodziny” – recenzja książki Magdy Stachuli

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.