Strona głównaPublicystykaKultura10 najlepszych książek dla dzieci na Halloween

10 najlepszych książek dla dzieci na Halloween

Zbliża się Halloween. Wydaje się, że to święto już na stałe wpisało się w nasz kalendarz. Szczególną popularnością cieszy się wśród dzieci. 31 października ulice zaroją się od duchów, czarownic i innych zjaw, które pod naszymi drzwiami zażądają cukierka. Lepiej nie narażać się na psikusa! Przygotowałam zestawienie najlepszych dziecięcych książek na tę okazję.

Dzieciaki lubią się bać. Interesują się wszelkimi zjawami i nie do końca umarłymi istotami. A wydawnictwa oferują sporo książek w niepokojącym klimacie, które doskonale zbudują nastrój na Halloween. A ponadto pozwolą oswoić strach i nadać mu odrobinę humorystycznego charakteru. Poznajcie 10 najlepszych tytułów!

Barbara Cantini – Mortynka. Historia, od której umrzecie ze śmiechu

Mortynka, Barbara Cantini
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Debit

Mortynka to dziewczynka nieco inna niż pozostałe dzieci. Mieszka w Zrujnowanej Willi razem z ciotką, Agonią, i wiernym towarzyszem, chartem Smutasem, z którym nigdy się nie rozstaje. Mortynka chciałaby mieć przyjaciół w swoim wieku i bawić się z nimi, ale nie wolno jej nikomu się pokazywać, bo ludzie mogliby się wystraszyć. Jednak pewnego dnia nadarza się świetna okazja, by wyjść do dzieci: święto Halloween!
Mortynka nawet nie musi się przebierać… Ale co będzie, gdy dzieci odkryją, że Mortynka naprawdę tak wygląda?

Historia, od której umrzecie ze śmiechu to pierwsza część serii o Mortynce, niezwykle zabawnej i pięknie ilustrowanej dziewczynce zombie. Będzie doskonałym wyborem dla czytelników powyżej 5. roku życia.

Laura Ellen Anderson – Amelka Kieł i złodziej wspomnień

Amelka Kieł, Laura Ellen Anderson
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literackie

Amelka Kieł to mała wampirzyca, która właśnie oczekuje na przyjęcie z okazji swoich jedenastych urodzin. Razem z przyjaciółmi – Księciem Tadżinem, rzadko spotykanym yeti, oraz Kostusiem muszą jednak chodzić do szkoły i właśnie biorą udział w lekcji gotowania Mistrza Sublimo. Akurat dziś uczą się piec ciasteczka według specjalnego przepisu samego mistrza. Całe królestwo objada się ciastkami. Tylko Amelka, którą boli kieł, oraz Tadżin, który dostał niestrawności po zjedzeniu całej góry glutów, nie mogą ich spróbować. Okazuje się to zbawienne, bo już wkrótce wychodzi na jaw, że wszystkie istoty zamieszkujące mroczną krainę  zapominają, kim są. W tej przedziwnej atmosferze Amelka czeka na swoje przyjęcie urodzinowe, jednak nikt na nie nie przychodzi. Na szczęście wampirzyca domyśla się, że sytuacja jest wynikiem dziwnej utraty pamięci przez wszystkich. Razem z przyjacielem odkrywają, że to musi być związane z ciasteczkami i jednym z jego składników.

Młoda wampirzyca również jest bohaterką serii książek. W moje ręce trafiła właśnie ta część i świetnie się bawiłam podczas czytania Żadnego mroku, żadnej straszności, wszystkie potwory są zabawne, miłe i trochę paskudne. Ostateczne przesłanie, zgodnie z którym miłość jest lekarstwem na całe zło, sprawia, że po przeczytaniu robi się ciepło na duszy. Nie sposób też pominąć zachwycających ilustracji.

Bella Swift – Mopsik, który chciał zostać dynią

Mopsik, który chciał zostać dynią, Bella Swift
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Wilga

Mopsik Peggy jest bohaterką serii uroczych i ciepłych książek dla czytelników w wieku powyżej 7 lat. W piątym tomie piesek chce zostać dynią. Wiąże się to oczywiście z Halloween, którego w zasadzie nie lubi. Boi się straszydeł i okropnych dekoracji i najchętniej siedziałaby cały dzień w szafie, ale przecież wszyscy dobrze się bawią. No i te przekąski…

Peggy decyduje się jednak walczyć ze strachem. Książka opowiada o jej zabawnych przygodach i pokazuje, że zawsze warto być sobą. Zwraca uwagę na potrzebę bycia kochanym i akceptowanym. Świetnie też sprawdzi się jako jedna z pierwszych samodzielnych lektur dla początkujących czytelników, bo została napisana prostym i przystępnym językiem.

Katarzyna Wasilkowska – Noc strachów

Noc strachów, Katarzyna Wasilkowska
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Literatura

Wydawnictwo Literatura ma w swojej ofercie niesamowitą serię z dreszczykiem. Jeden z jej tomów, Noc strachów, opiera się na znanym schemacie, w którym grupka przyjaciół siedzi przy ognisku i opowiada sobie niesamowite historie. Osobiście wydają mi się niezbyt straszne, ale ich odbiór jest uzależniony od wrażliwości dziecka. Książka polecana jest czytelnikom powyżej 9. roku życia. Opowieści doskonale wprowadza w styl i atmosferę thrillerów, by na koniec rozładować ją zabawnym wydarzeniem. A do tego zostały nastrojowo zilustrowane.

Tadeusz Baranowski – Bezdomne wampiry o zmroku

Tadeusz Baranowski, Bezdomne wampiry o zmroku
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Kultura Gniewu

A może zainteresuje was komiks? Myślę, że Bezdomne wampiry o zmroku to doskonała propozycja dla wszystkich, nie tylko wielbicieli klasyki. Bohaterami komiksu są dwa wampiry, Szlurp i Burp, które budzą się w Polsylwanii i zaczynają poszukiwania świeżej krwi. Krótkie historyjki o przygodach pechowych krwiopijców sprawiają, że naprawdę można umrzeć ze śmiechu. A rysunki są urzekające.

W tym przypadku uwagę przyciąga staranne wydanie książki, które ma charakter kolekcjonerski. Rozbawi nie tylko młodego czytelnika. A może właśnie przede wszystkim dorosłego, bo wspaniale komentuje rzeczywistość okresu polskiej transformacji, kiedy powstawała.

Marcin Szczygielski – Czarownica piętro niżej

Marcin Szczygielski, Czarownica piętro niżej
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Bajka

Kolejna zabawna i tajemnicza propozycja to książka Czarownica piętro niżej. Jej bohaterką jest Maja, która spędza wakacje u babci, gdzie nie ma telefonu i w ogóle jest dziwnie. Dziewczynka odkrywa, że w starej kamienicy babci dzieją się rzeczy nadzwyczajne. A odgłosy dochodzące ze strychu nie są przypadkowe. Książka, która otwiera serię o przygodach Mai, jest dynamiczna, prześmieszna i pełna niesamowitych przygód.

Dave Shelton – Trzynaście krzeseł

Dave Shelton, Trzynaście krzeseł
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Dwukropek

Trzynaście krzeseł to powieść szkatułkowa, przeznaczona dla nastoletnich czytelników, która doskonale wpisze się w atmosferę Halloween. Jej nastrój jest już wyraźnie niepokojący. Jej bohaterem jest Jack, który zakrada się do tajemniczego, opuszczonego domu. Otwiera drzwi i odkrywa, że w jednym z pokoi przy dużym owalnym stole siedzi dwanaścioro osób różnej płci, w różnym wieku i, jak się wkrótce okaże, różnych profesji. Przed każdym stoi płonąca świeca. Chłopiec zostaje zaproszony do kręgu i bez wahania siada na trzynastym krześle. Postanawia zobaczyć, co będzie się działo dalej. Grupie zebranych w pokoju osób przewodzi niewysoki, blady mężczyzna. Wywołuje on niejako do odpowiedzi każdą z zebranych osób, a następnie ta opowiada historię. Jedne historie przypominają ludowe podania, drugie stare legendy miejskie, a jeszcze inne są całkiem współczesne. Wszystkie jednak są opowieściami o duchach – opowieściami mrocznymi, niepokojącymi, złowrogimi, wywołującymi dreszcz przerażenia na plecach.

Katarzyna Ryrych – Ach, strach!

Katarzyna Ryrych, Ach, strach!
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Adamada

Kolejna doskonała propozycja na Halloween dla czytelników powyżej 6. roku życia, to nowość wydawnicza z tego roku. Poznajcie przygody WampIrka, Gryzaka, Białej Damy, MoCzarka, babci Trujanny i dziadka Grobacego, a także usianą przeszkodami drogę do kariery młodzieżowego zespołu Kryptelsi. Wydawnictwo i autorka ostrzegają, że w trakcie lektury można na śmierć zapomnieć o całym świecie, a nawet umrzeć ze śmiechu, ale na pewno nikomu nie grozi skonanie z nudów.

Martin Widmark – Nelly Rapp i Upiorna Akademia

Martin Widmark, Nelly Rapp i upiorna akademia
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Mamania

Martin Widmark jest mistrzem dziecięcej literatury. Jego seria o przygodach młodych detektywów – Lassego i Mai – jest znana i lubiana na całym świecie. Nelly Rapp to bohaterka drugiej, cieszącej się wielką popularnością, serii o upiornej agentce, która pomaga dzieciom rozpoznać strach i się z nim oswoić. Tajemnica, przygoda i wspaniała bohaterka to niezawodny przepis na dobrą zabawę. A lekkie pióro autora gwarantuje dużo śmiechu.

Dominik Łuszczyński – Strachociny

Dominik Łuszczyński, Strachociny
fot. materiały prasowe
Wydawnictwo Mamania

W klimacie grozy utrzymana jest również dziecięca seria o Strachocinach. Będzie doskonałym wyborem na Halloween dla czytelników od 7. roku życia. Ale tylko tych, którzy lubią się bać i dobrze znoszą takie historie. Bo w Strachocinach dzieją się rzeczy naprawdę przerażające, ale też pouczające. Emocje gwarantowane!


Dorosłym czytelnikom polecam naszą recenzję antologii słowiańskiej Żertwa!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.