Strona głównaLiteratura„Feeling close to you” - deathmatch o miłość

„Feeling close to you” – deathmatch o miłość

Słuchawki na uszach, kontroler w ręce, przed oczami monitor. Na nim pełna drużyna, gotowa do walki. Dwa ciosy, przeciwnik pokonany. Co jeśli tym przeciwnikiem jest miłość?

Środowisko graczy jest mi bardzo bliskie, dlatego gdy tylko dowiedziałam się, że gry komputerowe stanowią tło całej historii Feeling close to you, nie mogłam się oprzeć sprawdzeniu, jak w tym temacie radzą sobie autorzy. 

Feeling close to you to opowieść nie tylko o grach. Bardzo wiele mówi o problemach rodzinnych, chorobie i śmierci, a także relacjach międzyludzkich.

Już na samym początku poznajemy Teagan — w internecie przedstawiającą się jako TRGame. Właśnie ukończyła liceum, przed nią jedna z najważniejszych decyzji w życiu — wybór studiów. Jej marzenie o projektowaniu gier mija się z wizją ojca dziewczyny, który widziałby swoją córkę w szkole biznesowej.

Teagan jednak się nie poddaje. W ciągu dnia pracuje w kawiarni, a w nocy streamuje znane gry, by uzbierać na wymarzone studia. Podczas jednego z live’ów pokonuje Parkera.

Donovan Parker to światowej sławy gracz i streamer. Jego transmisje przyciągają dziesiątki tysięcy widzów z całego globu. Jest niepokonany do momentu, w którym walkę z nim wygrywa tajemniczy przeciwnik. 

Teagan i Parker zaczynają nierówną walkę w grach, co rusz dokuczając sobie w rozgrywce. W końcu przechodzą do rozmów na Discordzie, gdzie z miejsca widać, jak między nimi iskrzy.

Para spotyka się na popularnym konwencie dla graczy – RTX-ie, gdzie Parker nie przestaje flirtować z dziewczyną. Chemia między bohaterami jest wyraźna i nikt nie może zaprzeczyć, że jest inaczej.

Jej głos stał się nieco cichszy i patrzyła prosto w moje oczy. Już przestałem próbować ustalić, jakiego dokładnie były koloru, i zaakceptowałem, że za każdym razem wyglądają trochę inaczej i mają tyle odcieni, co sama Teagan.

Niestety, oboje mają swoje demony, które skutecznie ich blokują

Słabe relacje Teagan z ojcem sprawiają, że zostaje ona odcięta od wirtualnego świata, a jej marzenie o projektowaniu gier zaczyna się oddalać. Parker zaś opiekuje się matką chorą na demencję skroniowo-czołową.

Jest to choroba, która może dotknąć osoby starsze, ale jest diagnozowana również w młodym wieku. Jej typowe objawy to bóle głowy, rozdrażnienie i problemy z pamięcią. Wkrótce pacjenci przestają pamiętać swoich bliskich, są apatyczni, by po jakimś czasie stać się agresywni.

Choć to rzadkie, choroba może być dziedziczna. Parker zaczyna zauważać u siebie objawy podobne do tych, które miała jego mama. Przerażenie i stres związany z tą sytuacją sprawiają, że zrywa kontakt ze wszystkimi bliskimi na długie tygodnie. Również z Teagan.

Dziewczyna się nie poddaje. Stara się odzyskać relacje z rodziną i ukochanym chłopakiem. W tym samym czasie zostaje przyjęta na uniwersytet w Pensacoli, gdzie mieszka Parker. 

Wydaje się, że wszystko może być już tylko lepsze. TRGame wraca do streamów, leczy serce po nieudanej miłości, jednak kiedy chce o nim zapomnieć, on nagle odpisuje.

Historia Teagan i Parkera jest smutna, jednak jej koniec daje nadzieję na to, że każdy znajdzie swój happy end.

Feeling close to you jest napakowane nadzieją i walką. Bianca Iosivoni w fantastyczny sposób przedstawia problemy młodych ludzi i wskazuje drogę do ich rozwiązania.

Bohaterowie są nieidealni, podejmują głupie decyzje i robią głupie rzeczy. Sprawia to, że wydają się być jeszcze bardziej realni i łatwiej jest się z nimi utożsamić. 

Teagan to marzycielka. Całe swoje życie ukierunkowuje na marzenie i robi wszystko by je spełnić, niezależnie od ceny. Parker zaś stąpa twardo po ziemi, choć jego umysł często błąka się po nierealnych światach z gier. Choroba matki, trauma i brak szczęścia w relacjach z innymi stworzyły postać, która ostrożnie chodzi po świecie i nie pozwala sobie zbyt łatwo na zaufanie.

Wszystko to opisane fantastycznym językiem

Trudno jest się przyczepić do warsztatu pisarskiego Bianki, autorka świetnie pisze. Jedynym mankamentem jest dość problematyczne tłumaczenie książki z niderlandzkiego. Katarzyna Łakomik, odpowiedzialna za przekład, użyła w swoim tłumaczeniu takich sformułowań jak „fajnie że”. Kompletnie nie grało to z całością wątku i było dość irytujące. Dodatkowo, konwersacje pomiędzy bohaterami przez Discorda wydają się być suche, a niektóre teksty Parkera, choć flirciarskie, kojarzyły się tylko z suchym podrywem napalonego nastolatka. Ciężko było przejść obok nich obojętnie.

Feeling close to you to nie jest książka idealna

Gdyby taka była, mogłaby nudzić. Jednak jej niewielkie błędy, potknięcia autorki czy tłumaczki sprawiają, że historia jest jeszcze żywsza, a my mamy nadzieję na kolejną historię z udziałem tej dwójki.


Dla fanów Bianki Iosivoni polecamy komiks Angry Girl Loves Drama Boy!

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Tytuł:
Feeling close to you
Autor:
Bianca Iosivoni
Tłumacz:
Katarzyna Łakimik
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
18.10.2023
Liczba stron:
368
Bohaterowie
9
Fabuła
10
Klimat
10
Język
8
Okładka
10
Zakończenie
9
Tłumaczenie
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Środowisko graczy jest mi bardzo bliskie, dlatego gdy tylko dowiedziałam się, że gry komputerowe stanowią tło całej historii Feeling close to you, nie mogłam się oprzeć sprawdzeniu, jak w tym temacie radzą sobie autorzy. Feeling close to you to opowieść nie tylko o grach. Bardzo...„Feeling close to you” - deathmatch o miłość

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.