Strona głównaRecenzje książek i komiksówKuchnia i diety„Ale ferment!” – Veronika Szwejk, Mikołaj Bator

„Ale ferment!” – Veronika Szwejk, Mikołaj Bator

Nasz świat zbudowany jest na filarze stresu, presji i pogoni. Wielu naukowców i lekarzy alarmuje, że nasze ciało – zarówno pod kątem fizycznym i psychicznym, obrywa przez to rykoszetem, w postaci wielu chorób. Bóle głowy, depresja, wrzody, nowotwory – liczbę schorzeń można mnożyć. Od niedawna mówi się oficjalnie, że nasze jelita są drugim mózgiem. W Ale ferment! nie znajdziesz tylko samych przepisów, ale merytoryczne rozmowy z ludźmi świata nauki, którzy przybliżają nam proces fermentacji, jako jedną z dróg potencjalnie ratujących właśnie nasz drugi mózg.

Fermentacja jest procesem zachodzącym naturalnie i znanym ludzkości od wieków

Fermentacja jest naturalnie zachodzącym procesem w przyrodzie, w warunkach beztlenowych, z wykorzystaniem mikroorganizmów. Pierwsze zapiski i zalecenia lekarskie ze spożywaniem kiszonej kapusty sięgają czasów Arystotelesa. Hipokrates polecał ją na schorzenia związane ze śledzioną i szkorbut. Jak widać, ludzkość zna kiszonki i zakwasy od zarania dziejów.

Twórcy słynnej Zakwasowni pragną na nowo przybliżyć nam moc przetworów i naturalnych probiotyków.

Jeśli interesuje Cię temat połączenia zdrowego żywienia oraz zdrowia psychicznego, koniecznie zajrzyj także do innej naszej recenzji – Co jeść, aby wzmocnić zdrowie psychiczne?

Dwie części – jedno przesłanie. Jedz domowe przetwory!

Od paru lat oficjalnie mówi się, że jelita są naszym drugim mózgiem. To, co jesz, wpływa na Twój organizm, samopoczucie, homeostazę, a także – zdrowie psychiczne. W naszych jelitach żyje kilka kilogramów mikrobiomu, który na co dzień pomaga nam trawić, dodaje energii i pozwala się cieszyć z życia.

Ale ferment recenzja książki fermentacja
fot. Ola Andrzejewska/Writerat

Kiedy zaniedbamy nasz mikrobiom poprzez niezdrowe przyzwyczajenia, w tym żywieniowe, czujemy się źle, dopadają nas różne choroby.

Kiszone cytryny, różowy kalafior z buraczkami albo klasyczny zakwas z buraków

Autorzy podzielili książkę na dwie części. W pierwszej zawarte zostały rozmowy ze specjalistami z zakresu zdrowego żywienia czy automasażu. W drugiej – oboje autorów dzieli się swoimi przepisami. Te zostały ułożone według pór roku, abyśmy mogli w pełni wykorzystać moc sezonowych dobrodziejstw natury.

Ale ferment fermentacja recenzja
fot. Ola Andrzejewska/Writerat

Książka została wydana nakładem Wydawnictwa ZNAK.

Jest to jedna z piękniejszych książek, jakie miałam okazję przeczytać. Burgundowa i tłoczona okładka, cudowne zdjęcia oraz merytoryczny i mądry tekst, który zachęca nas do zadbania o siebie.

Ola Andrzejewska
Ola Andrzejewska
"Korpo-szczurek", który kocha wyrywać się z pędu, tonąc w literach książek, a w międzyczasie poszaleć z wiedźmińskim mieczem na szlaku w "Wiedźmin 3". Czytam: fantastyka, SF, mitologie i wierzenia, literatura piękna obca, beletrystyka, historyczne, azjatycka.
Tytuł:
Ale ferment!
Autor:
Veronika Szwejk, Mikołaj Bator
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Znak
Data wydania:
28-08-2024
Liczba stron:
303
Fabuła
10
Język
10
Tematyka
10
Ilustracje
10
Okładka
10
Przejrzystość przepisów
10
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Fermentacja jest procesem zachodzącym naturalnie i znanym ludzkości od wieków Fermentacja jest naturalnie zachodzącym procesem w przyrodzie, w warunkach beztlenowych, z wykorzystaniem mikroorganizmów. Pierwsze zapiski i zalecenia lekarskie ze spożywaniem kiszonej kapusty sięgają czasów Arystotelesa. Hipokrates polecał ją na schorzenia związane ze śledzioną i szkorbut....„Ale ferment!” – Veronika Szwejk, Mikołaj Bator

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.