Strona głównaLiteratura„Goście na Boże Narodzenie” – recenzja książki Svena Nordkvista

„Goście na Boże Narodzenie” – recenzja książki Svena Nordkvista

Goście na Boże Narodzenie to książka z serii o przygodach staruszka Pettsona i kota Findusa napisana i zilustrowana przez Svena Nordkvista. Docenią ją czytelnicy od 3. roku życia i przekonają się, że magia świąt zależy od życzliwości otaczających nas osób.

  • Autor: Sven Nordkvist
  • Tytuł: Goście na Boże Narodzenie
  • Wydawnictwo: Media Rodzina
  • Data wydania: 10 listopada 2022 r.
  • Liczba stron: 28

Przedświąteczna fabuła

Książka Goście na Boże Narodzenie opowiada o panu Pettsonie, który mieszka z niezwykłym, bo mówiącym kotem Findusem. Przyjaciele oczekują zbliżających się świąt i myślą o koniecznych przygotowaniach. Kiedy wybierają się do lasu po choinkę, dochodzi do wypadku i Pettson skręca sobie nogę. Nie może chodzić, a w związku z tym również przygotować świąt. Problemem staje się zniesienie ozdób choinkowych ze strychu oraz zdobycie składników na świąteczne potrawy. Findus jest niepocieszony.

Na szczęście naszych bohaterów odwiedza sąsiad i kiedy orientuje się w sytuacji, pomaga Pettsonowi. Wkrótce do drzwi ich domu pukają kolejni sąsiedzi, którzy dzielą się ze staruszkiem i jego kotem wszystkim, co mają. Zapowiadające się smutno i ubogo święta zamieniają się w gwarne, pełne życzliwości i radości przeżycie.

Skandynawska jakość

Goście na Boże Narodzenie
fot. Anna Kazior
Goście na Boże Narodzenie
fot. Anna Kazior

Książka Goście na Boże Narodzenie ukazała się w Polsce po raz pierwszy w 2007 roku i od tego czasu nie straciła na popularności i atrakcyjności. Została wydana w twardej oprawie z całostronicowymi ilustracjami, które doskonale współgrają z treścią opowieści. Została napisana w oszczędnym stylu, który charakteryzuje się ciepłem i delikatnym poczuciem humoru. Język i grafika przywodzą na myśl najlepsze skandynawskie standardy jakości. Myślę, że wielbiciele twórczości Astrid Lindgren odnajdą w tej książce podobną wartość.

Najważniejszy jest człowiek

Goście na Boże Narodzenie niosą ważne przesłanie, że w trudnościach zawsze można liczyć na drugiego człowieka. Kiedy wydaje się, że Boże Narodzenie będzie ponure, sąsiedzi bohaterów przychodzą z pomocą i swoją życzliwością sprawiają, że święta są takie, jakie powinny być. Pełne radości i poczucia wspólnoty. Ponadto książka pokazuje, że tradycja jest istotna, a odpowiednie przeżywanie świąt przynosi szczęście i zadowolenie.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Krowa Matylda i śnieg!

Fabuła
8
Ilustracje
10
Nastrój
9
Jakość wydania
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Goście na Boże Narodzenie to książka z serii o przygodach staruszka Pettsona i kota Findusa napisana i zilustrowana przez Svena Nordkvista. Docenią ją czytelnicy od 3. roku życia i przekonają się, że magia świąt zależy od życzliwości otaczających nas osób.Autor: Sven Nordkvist Tytuł:...„Goście na Boże Narodzenie” – recenzja książki Svena Nordkvista

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.