Strona głównaLiteratura„Gwiazdkowy Prosiaczek” – świąteczna propozycja J.K. Rowling

„Gwiazdkowy Prosiaczek” – świąteczna propozycja J.K. Rowling

Gwiazdkowy Prosiaczek to pierwsza po serii o Harrym Potterze powieść J.K. Rowling dla dzieci. Książka dość luźno wpisuje się w świąteczną tematykę, bo choć jej akcja dzieje się w okresie Bożego Narodzenia, to opowiada o niezwykłej, dynamicznej przygodzie w świecie zaginionych rzeczy. I nie brak w niej grozy i niebezpieczeństw, pokonywanych w imię wyjątkowej więzi chłopca z ulubioną przytulanką.

  • Autor: J. K. Rowling
  • Tytuł: Gwiazdkowy Prosiaczek
  • Ilustracje: Jim Field
  • Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
  • Wydawnictwo: Media Rodzina
  • Data wydania: 12 października 2021 r.
  • Liczba stron: 320

Magiczna kraina zgubionych rzeczy

Główny bohater Gwiazdkowego Prosiaczka, Jack ma około 8 lat i ulubionego pluszaka – świnkę o imieniu DP. To jego najlepszy i w zasadzie jedyny przyjaciel. Ze względu na rozwód rodziców, a następnie pojawienie się w ich domu nowego mężczyzny (a od czasu do czasu także jego córki Holly), Jackiem targają różne emocje i wątpliwości. DP jest jedyną istotą, która doskonale je zna.

Niestety, pewnego dnia DP się gubi. Rozpacz Jacka jest tak wielka, że sprawczyni tego zniknięcia postanawia kupić mu nową, identyczną przytulankę, którą wszyscy od razu nazywają Gwiazdkowym Prosiaczkiem. Za sprawą świątecznej magii wszystkie przedmioty w domu Jacka ożywają i zaczynają mówić. Również Gwiazdkowy Prosiaczek, który oferuje chłopcu pomoc w odnalezieniu jego ukochanego przyjaciela. W tym celu muszą razem udać się do krainy zgub i odnaleźć DP, zanim pożre go okropny i podstępny Lamus. Tak rozpoczyna się niezwykła podróż i pełna energii przygoda.

Dzieci w obliczu realnych problemów

Gwiazdkowy Prosiaczek rozpoczyna się smutno, bo od kłótni rodziców Jacka, a w konsekwencji: rozwodu i przeprowadzki. W tej sytuacji chłopiec czuje się osamotniony i pragnie przede wszystkim stabilizacji  – żeby już nic więcej się nie zmieniało. Tymczasem pojawia się nowy przyjaciel mamy, który okazuje się dla niej kimś bardzo ważnym. A do tego jego córka, obarczona oczekiwaniami, że będzie zawsze zwyciężać. Dziewczynka za maską opryskliwości i kłótliwości skrywa pragnienie bycia kochaną i dostrzeganą.

Autorka zdobyła się zatem na uwzględnienie w swojej opowieści prawdziwych problemów dzieci z rodzin patchworkowych. Ukazała, z jakimi emocjami mierzą się młodzi ludzie, których rodziny się rozpadają: mają własne sposoby radzenia sobie z uczuciami, a jednocześnie nie o wszystkim mówią swoim rodzicom. To ważna przestroga dla dorosłych, by bacznie przyglądać się swoim pociechom, gdy w ich życiu zachodzą tak poważne zmiany.

Zasłużona popularność autorki

Gwiazdkowy Prosiaczek jest niezwykle dynamiczną lekturą, która wciąga od pierwszej strony. Dotyka istotnych dla wielu młodych ludzi problemów związanych z rozpadem rodzin oraz tworzeniem nowych. Przede wszystkim jest opowieścią o bezwarunkowej, silnej przyjaźni, dla której można wiele poświęcić. Ogromną wartością książki J.K. Rowling jest to, że pokazuje świat w wielu odcieniach, a nie tylko w czerni i bieli. Otaczającym nas ludziom przyświecają różne motywacje – nie zawsze dobre.

Książce nie można nic zarzucić również pod względem stylistycznym. Autorka szczegółowo i plastycznie opisała magiczną krainę, w której dzieje się akcja. Jej słowa oddziałują na wyobraźnię, a jednocześnie świetnie opisują emocje i budują nastrój. Biorąc to wszystko pod uwagę, Gwiazdkowy Prosiaczek okazał się dla mnie doskonałą lekturą nie tylko na świąteczny czas.


Przeczytaj również naszą recenzję Szczęściarza!

Tematyka
8
Postacie
8
Nastrój
7
Ilustracje
7
Styl
9
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Gwiazdkowy Prosiaczek to pierwsza po serii o Harrym Potterze powieść J.K. Rowling dla dzieci. Książka dość luźno wpisuje się w świąteczną tematykę, bo choć jej akcja dzieje się w okresie Bożego Narodzenia, to opowiada o niezwykłej, dynamicznej przygodzie w świecie zaginionych rzeczy. I nie...„Gwiazdkowy Prosiaczek” – świąteczna propozycja J.K. Rowling

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.