Strona głównaPublicystykaKultura„Szczęściarz” – świąteczna propozycja Marty Dębowskiej

„Szczęściarz” – świąteczna propozycja Marty Dębowskiej

Szczęściarz Marty Dębowskiej to historia gałgankowego pajacyka, który marzy o tym, by bawić się z dziećmi. Tymczasem przez swojego właściciela jest traktowany jako dekoracja w kwiaciarni. Jednak zbliżają się święta, a wraz z nimi nadarza się okazja, by wszystko zmienić.

  • Autor: Marta Dębowska
  • Tytuł: Szczęściarz
  • Wydawnictwo: BIS
  • Data wydania: 16 listopada 2022 r.
  • Liczba stron: 104

Świat zza sklepowej witryny

Bohatera książki Szczęściarz poznajemy, kiedy towarzyszy swojemu starzejącemu się właścicielowi, panu Florianowi, w jego kwiaciarni. Pajacyk wie, że jest zabawką i chętnie spełniałby swoje zadanie, jednak przypisano mu rolę dekoracji. Choć jest mocno przywiązany do tego miejsca i swojego właściciela, który jakoś posmutniał po zniknięciu pani Róży, to wolałby trafić w ręce dzieci. Podczas remontu kwiaciarni nadarza się okazja, by poszukać dla siebie lepszego miejsca.

Jednak świat za witryną okazuje się niebezpieczny. Na szczęście pajacyk spotyka na swojej drodze mysz Parmi, gołębia Kawkę i psa Gusto. Nowi przyjaciele opiekują się zabawką i kierują ją do domu pani Marysi, u której zawsze jest gwarno i wesoło dzięki jej wnukom i wyjątkowemu (a może tylko przekonanemu o swojej wyjątkowości) kotu.

Wśród dzieci

Szczęściarz spełnia swoje marzenia, jednak nie zapomina o panu Florianie. Obraz przygnębionego po stracie żony opiekuna nie pozostawia go obojętnym, dlatego pajacyk postanawia zrobić, co w jego mocy, by również Pan Florian mógł cieszyć się świętami. Z pomocą przychodzi Pani Marysia, kiedy okazuje się, że starsi państwo znają się jeszcze z czasów młodości, kiedy grali w zespole muzycznym. Szczęście pajacyka, który odnalazł najlepsze miejsce do życia, udziela się również wszystkim, którzy okazali mu życzliwość.

Świąteczna moc Bożego Narodzenia

Szczęściarz jest wspaniałą świąteczną opowieścią ukazującą moc marzeń i przyjaźni. Główny bohater dużo ryzykuje, kiedy postanawia opuścić bezpieczną kwiaciarnię pana Floriana, jednak dążenie do celu,  jego marzenie, okazuje się silniejsze. Pajacyk doznaje rozczarowania w sklepie z zabawkami, gdzie inne nowe zabawki uświadamiają mu, jak jest zniszczony, przybrudzony i nieatrakcyjny. A wszystko to okazuje się nieprawdą, bo u pani Marysi pajacyk wzbudza same dobre emocje. I nikt nie zwraca uwagi na jego poszarzałe ubranko.

Marta Dębowska, Szczęściarz
fot. Anna Kazior
Szczęściarz, Marta Dębowska
fot. Anna Kazior

Dopełnieniem tej wzruszającej i pełnej emocji opowieści są klimatyczne ilustracje Joanny Czarneckiej. Utrzymane w ciemnych tonacjach są, mimo wszystko, pełne światła i świątecznego nastroju. Piękna opowieść okraszona cudownymi ilustracjami to, według mnie, doskonały pomysł na świąteczny prezent dla czytelnika w wieku 5-10 lat.


Przeczytaj również naszą recenzję książki Świąteczny kalendarz Gabrysi!

Tematyka
10
Klimat
10
Styl i słownictwo
8
Ilustracje
8
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Szczęściarz Marty Dębowskiej to historia gałgankowego pajacyka, który marzy o tym, by bawić się z dziećmi. Tymczasem przez swojego właściciela jest traktowany jako dekoracja w kwiaciarni. Jednak zbliżają się święta, a wraz z nimi nadarza się okazja, by wszystko zmienić.Autor: Marta Dębowska Tytuł:...„Szczęściarz” – świąteczna propozycja Marty Dębowskiej

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.