Strona głównaPublicystykaKultura"Hakowanie świata" - Film dokumentalny

„Hakowanie świata” – Film dokumentalny

Każdy z nas w mniejszym bądź większym stopniu korzysta z mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Poprzez dawanie obserwacji oraz lajków pod danymi stronami i zdjęciami, które nas interesują, gromadzone są o nas informacje. W ten sposób reklamy są personalizowane do naszych upodobań. Firmy są w stanie nie tylko sprzedać więcej interesujących nas produktów, ale też zachęcić nas do głosowania na danego kandydata. Taki przypadek został ukazany w filmie Hakowanie świata, gdy w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku miały miejsce wybory prezydenckie.

Film na podstawie prawdziwych wydarzeń

Hakowanie świata to film dokumentalny, który możemy obejrzeć m.in. na Netfliksie. Ukazuje on kulisy współpracy portalu społecznościowego Facebook z Cambridge Analityca, brytyjską firmą doradztwa politycznego. O sprzedawanie danych użytkowników został posądzony właściciel portalu – Mark Zuckerberg. W filmie możemy przyjrzeć się niektórym momentom procesu założyciela Facebooka.

Zagrożona demokracja?

Firmy, dzięki zbieraniu o nas informacji, personalizują reklamy specjalnie do naszych upodobań. Jednorazowo będziemy szukać w sklepie internetowym przykładowo rękawiczek, a co jakiś czas będą nam się pojawiać oferty z tym związane. Zbierają informacje o naszych preferencjach, cechach i dostosowują treści tak, aby nas jak najbardziej zainteresowały. W ten sam sposób w 2016 roku media społecznościowe działały odnośnie wyborów na urząd prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Hakowanie świata przedstawia nam, jakim ważnym narzędziem jest internet. Poprzez dostosowywanie wiadomości, filmików na YouTube lub zwykłych wpisów czy memów na Facebooku, kampania Donalda Trumpa, ówczesnego kandydata na prezydenta, zainteresowała więcej wyborców na głosowanie właśnie na niego! Eksperci obawiają się, że to nie będzie pierwszy raz zagrożenia demokracji.

Przyczyna Brexitu

Według wielu osób, spółka Cambridge Analytica, poprzez pozyskiwanie informacji o użytkownikach internetu, nie tylko przyczyniła się do naruszenia wyników wyborów w USA w 2016 roku, ale i do Brexitu. W filmie Hakowanie świata możemy zobaczyć sposób pozyskiwania przez tę firmę w nielegalny sposób danych. Cambridge Analytica analizowała wszystkie informacje danych użytkowników Facebooka, poprzez ich nieuzasadniony wyciek. W filmie widzimy moment procesu, gdy Mark Zucerberg mówi, że żałuje, iż taka sytuacja miała miejsce. Jego skrucha nie jest jednak odpowiedzią na pytanie, jak doszło do tego naruszenia prawa.

Zmiana postrzegania świata

Hakowanie świata to bardzo interesujący film, ukazujący prawdziwe zdarzenia, które miały miejsca na przestrzeni ostatnich lat. Oglądając ten film dowiadujemy się, jak działają spersonalizowane reklamy i to, że w olbrzymiej mierze artykuły i wiadomości, które czytamy w internecie, mają wpływ na nasze postrzeganie świata.


A jeśli po obejrzeniu Hakowania świata chcecie zacząć nowy seans, to rzućcie okiem na filmy na Netfliksie, które pojawią się lada dzień!

Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.