Strona głównaCiekaweInwazja Rosji na Ukrainę – jak możesz pomóc?

Inwazja Rosji na Ukrainę – jak możesz pomóc?

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się oficjalna inwazja Rosji na terytorium Ukrainy. Żołnierze rosyjscy zaatakowali duże miasta, takie jak Kijów i Charków. Wieczorem otrzymaliśmy także potwierdzoną informację o przejęciu Czarnobyla. Jak można pomóc Ukraińcom przebywającym w ojczyźnie i tym, którzy są w drodze do Polski?

24 lutego wszystkie stacje telewizyjne oraz wiele mediów społecznościowych obiegła informacja o ataku Rosji na Ukrainę. Wiele fundacji oraz stowarzyszeń zapewnia pomoc ukraińskim dzieciom, dorosłym i zwierzętom, które przebywają na terenie swojego kraju.

Oto kilka opcji pomocy:

Polski Czerwony Krzyż organizuje pomoc najbliżej terenów, na których toczą się walki. Monitoruje sytuację i na bieżąco zwiększa niesiony ratunek. Stowarzyszenie zbiera datki na pomoc Ukraińcom, by w okolice granicy ukraińsko-polskiej dostarczyć potrzebne leki i pomoc. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie.

PCK pomaga również przekroczyć granice kraju. We współpracy ze Strażą Graniczną organizują legalne i bezpieczne przejścia przez granicę, pomagają uzyskać schronienie i pomoc medyczną oraz psychologiczną.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej ewakuuje emigrantów oraz zapewnia pomoc medyczną i żywnościową. Pierwszą potrzebą fundacji również są pieniądze, więc na ich stronie internetowej można znaleźć zbiórkę.

Pomagam.pl zorganizowało zrzutkę funduszy, z której środki zostaną przekazane lokalnym służbom i fundacjom.

Wsparcie na miejscu oraz w kraju

Jeśli znacie kogoś z Ukrainy, kto próbuje przedostać się do Polski, warto przekazać im kilka ważnych informacji.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Polski Czerwony Krzyż organizuje przejazdy do Polski. Straż Graniczna przepuszcza wszystkich uchodźców, którzy przedstawią dowód tożsamości. Niewymagane są certyfikaty covidowe, paszporty czy maseczki. Podobnie jest w przypadku zwierząt domowych – można zabrać je ze sobą bez obawy o dokumenty.

Zorganizowane zostały stacje recepcyjne w kilku miastach zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej – m.in. w Medyce i Przemyślu. Powstały prowizoryczne ośrodki oraz szpitale, gdzie każdy otrzyma pomoc i odpowiednie wsparcie.

Liczne grupy na Facebooku oferują pomoc materialną oraz prawną, jedną z nich jest grupa Pomoc dla Ukrainy, gdzie można otrzymać potrzebne informacje i uzyskać pomoc przy transporcie oraz organizacji mieszkania i pracy w Polsce.

Wsparcie medyczne zapewniają United Help Ukraine oraz Sunflower of Peace.

Spotkać można wiele osób, które chętnie pomogą w zdobyciu długofalowej pomocy. Poniżej przedstawiamy dwa numery telefonu, pod które mogą się zwrócić Ukraińcy oraz ich polscy przyjaciele:

698 995 125 – pomoc przy transporcie z każdego miejsca przy granicy do każdego miejsca w Polsce;
667 666 631 – pomoc w legalnym przekroczeniu granicy oraz zdobyciu dalszej pomocy.

Ratujemy zwierzaki i niezależne media

Organizowana jest również akcja ratowania zwierząt domowych. Jak wspomnieliśmy, zwierzęta domowe mogą przekroczyć granicę bez dokumentów, co otworzyło furtkę dla fundacji zajmujących się ratowaniem czworonogów. Organizowana jest pomoc przewiezienia jak największej ilości psów oraz kotów i znalezienia im pomocy na miejscu w Polsce. Na Facebooku powstała specjalna grupa Kynolodzy kynologom na Ukrainie, gdzie można zaoferować lub uzyskać pomoc dla porzuconych zwierząt.

Ważną częścią wojny są niezależne media, dlatego można im pomóc, wpłacając środki na konta Kiev Independent, Patreon i Go Fund Me.

Najwięcej informacji na temat bieżących akcji można uzyskać z m.in. Związku Ukraińców w Polsce czy Ukraińskiego Domu.

Wiktoria Pietrzak
Wiktoria Pietrzak
mortuis non mentior
Newsy o kulturze

Przeczytaj także

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.