Strona głównaLiteratura„Jak być lepszym człowiekiem” – recenzja książki Michaela Schura

„Jak być lepszym człowiekiem” – recenzja książki Michaela Schura

Jak być lepszym człowiekiem zawiera rozważania Michaela Schura o filozofii moralnej, czyli praktycznym zastosowaniu teorii filozoficznych w odniesieniu do dobra i zła. Autor jest pasjonatem etyki i postanowił przybliżyć tę dziedzinę nie tylko czytelnikom, ale również wielbicielom seriali. Bo Schur jest przede wszystkim producentem telewizyjnym i scenarzystą, a swoje przemyślenia przekazał w wielu popularnych i docenianych przez krytyków produkcjach.

  • Autor: Michael Schur
  • Tytuł: Jak być lepszym człowiekiem
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Liczba stron: 384
  • Gatunek: poradnik filozoficzny

Jak być lepszym człowiekiem według filozofów

Wbrew pozorom etyka jest dość skomplikowaną dziedziną filozofii. Żeby podjąć odpowiednią decyzję, możemy posiłkować się teoriami tworzonymi przez wybitnych myślicieli na przestrzeni wieków. Autor Jak być lepszym człowiekiem skupił się na tych, z którymi najbardziej się identyfikuje. Najwięcej uwagi poświęcił teorii złotego środka, głoszonej przez Arystotelesa, utylitaryzmowi Benthama i deontologii Kanta. Jednak w swoich rozważaniach odniósł się również do egzystencjalizmu Sartre’a i Camusa.

Każdy z nich proponował inne podejście do zagadnień moralnych. Arystoteles uważał, że człowiek powinien rozwijać cnoty poprzez kształtowanie nawyków. Jednocześnie musi przy tym pamiętać o umiarze. Nawet dobre cechy, jeśli są zbyt mocno rozwinięte, mogą stać się uciążliwe dla człowieka i jego otoczenia.

Utylitaryści z Benthamem na czele twierdzili, że powinniśmy zawsze patrzeć na skutek naszego działania. To oznacza, że wszystko co robimy, musi przynosić jak najwięcej szczęścia i dobra, a jednocześnie jak najmniej zła. Jednak Michael Schur podkreśla liczne niedociągnięcia tej teorii i jej niepraktyczność.

Najbardziej użyteczna wydaje się teoria Emmanuela Kanta. Według niej powinniśmy zawsze zachowywać się tak, jak byśmy chcieli, aby każdy się zachowywał. Wymaga to tworzenia zasad, co do których życzylibyśmy sobie, by stały się powszechnym prawem. Jednak to spojrzenie na etykę nie uwzględnia wielu czynników, które w znaczny sposób oddziałują na naszą rzeczywistość.

Dylemat wagonika i inne eksperymenty etyczne

Michael Schur opisuje najbardziej znany eksperyment myślowy w filozofii, a mianowicie dylemat wagonika, a potem omawia go w kontekście poszczególnych teorii etycznych. Zagadnienie to polega na odpowiedzi na pytanie, co zrobilibyśmy w sytuacji, gdy rozpędzony na torach wagonik mógłby zabić pięcioro ludzi, a my mamy możliwość skierowania go na inny tor, na którym stoi tylko jedna osoba. Oczywiście nie ma tu jedynej prawidłowej odpowiedzi. Zwłaszcza jeśli zaczniemy rozważać dodatkowe opcje i modyfikacje tej sytuacji, tak jak zrobił to autor.

Jak można pisać o filozofii

Jak być lepszym człowiekiem omawia kwestie filozoficzne, jednak w bardzo przystępny sposób. Michael Schur ze znawstwem, ale i humorem opowiada o dylematach, którymi się pasjonuje. Korzysta przy tym z profesjonalnego wsparcia, więc czytelnik może mieć pewność, że nie jest wprowadzany w błąd. Często odnosi się do życia prywatnego i zawodowego. Jako że jest producentem filmowym, wspomina zwłaszcza o wyprodukowanym przez siebie serialu pt. Dobre miejsce. Jego tematem również są rozterki moralne i etyczna ocena ludzkich działań.

Książka przybliża czytelnikowi trudne zagadnienia etyczne i ułatwia ich zrozumienie. Jest klarowna i spójna. Jednocześnie w przystępny sposób tłumaczy trudniejsze pojęcia filozoficzne, bo lektura, pomimo lekkiej formuły, nie jest ich pozbawiona. Poradnik będzie doskonałym wstępem i formą rozrywki dla osób poszukujących informacji o najważniejszych teoriach filozofii etycznej.


Przeczytaj również naszą recenzję Na wschód od Edenu!

Tematyka
9
Słownictwo
9
Nastrój
10
Ujęcie tematu
10
Szata graficzna
7
Czytaj więcej recenzji
Może cię zainteresować

Zostaw komentarz

Wprowadź swój komentarz
Wprowadź swoje imię

Jak być lepszym człowiekiem zawiera rozważania Michaela Schura o filozofii moralnej, czyli praktycznym zastosowaniu teorii filozoficznych w odniesieniu do dobra i zła. Autor jest pasjonatem etyki i postanowił przybliżyć tę dziedzinę nie tylko czytelnikom, ale również wielbicielom seriali. Bo Schur jest przede wszystkim producentem...„Jak być lepszym człowiekiem” – recenzja książki Michaela Schura

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.